Reklama
Reklama

Drúk vo dverách spoločnosti

Počet zobrazení: 2423

Chvalabohu, problémy okolo fabrík padajúcich a "horiacich" na Slovensku sa riešia. Podstatné je to spojenie: riešia sa... lebo nie je to v žiadnom prípade uspokojivé a nie je to ani definitívne riešenie.

Nie, nebojte sa, všetci priaznivci sociálnej demokracie, toto tu nebude kritika na Smer SD. Vás dostatočne bijú všetci pravičiari a človek sa nestačí ani len čudovať, kde sa berie v tých neoliberáloch a demokratoch odrazu "toľká solidárnosť s pracujúcimi, so živnostníkmi i s daňou zaťaženými občanmi", keďže len toť historicky nedávno bohorovne nechávali živnostníkov topiť sa vo vlastnej biede, slávili a spočítavali, koľko že to bude tých dní daňovej slobody, keď spoločnosti netreba platiť daň, obhajovali podnikanie ako "slobodné povolanie vedúce k demokracii" a zrazu dvíhajú prápor sociálnosti a solidarity - iste poznáme to pri politickom boji, my sme ako generácia dnes šesťdesiatnikov, také niečo zažili pri "Solidarnošti" poľskej, ktorej historická postava, šéf Walesa, sa iba v týchto dňoch historicky znemožnil požiadavkou atómovej bomby na Rusko...bez komentára viac.

Ale podstatné je niečo iné - politická reprezentácia Smeru SD sa natoľko bránila kritike z ľavých politických pozícií,  až sa sama ocitla v takmer "pitoresknej" situácii: vľavo nemá oporu, ale ani ju príliš nehľadá, sprava je bitá masmédiami a už sa to prejavuje v odklone verejnej mienky od nej, jednoducho, taká stredová politika Smeru zjavne poškodzuje.

A tak sa vládna politika a nakoniec i pomerne dobre myslené opatrenia či už pri fabrikách, či už pri Váhostave, stávajú takým akýmsi drúkom zašprajcovaným" vo dverách spoločenského pokroku.

Pretože celé to riešenie Váhostavu je takým polovičatým, takým "ambulantným", takým "amatérskym" (prepožičiam si "pochvalné vyjadrenie aké nám za manifestáciu proti základniam NATO udelili tu na Slove)...a pritom sú tu jasné ľavicové riešenia, hneď.

Nie, nechcite tu, aby som polemizoval a riešil situáciu namiesto dobre platených politikov, vládnych úradníkov, odborárskych predákov - je to ich biznis a nech si svoje mzdy zarobia. Už síce existujú jasné a pomerne i postupovo dobre ošetrené opatrenia, ktoré by ozaj mohli tie fabriky i ten Váhostav strategicky a nie ambulantne dostať do oveľa lepšej pozície a hlavne do produkcie, a ktoré by jasne definovali, čo môže vlastník, kto je vlastník, ako podnikať a ako pracovať v krízových režimoch v takých fabrikách a spoločnostiach, ktoré na Slovensku padajú a sú vlastne hrozbou pre hospodársky i sociálny vývoj Slovenska.

Nebudeme to tu riešiť, sú to totiž ľavicové riešenia a tu na Slovensku zatiaľ niet takej ľavicovej politickej sily, ktorá by mohla tieto opatrenia uskutočniť. A tak sledujme, ako sa to rozvíja... pozorujme a porovnávajme, ako sa mení rétorika a ako sa robia skutky... nedá mi: človek odchovaný hokejom by skôr povedal, že drúk vo dverách síce brzdí otváranie dverí smerom k sociálne spravodlivejšej spoločnosti, ale dnes, hokejovo povedané,  hrá Smer SD pomerne zúfalú hru v kapitalistickej presilovke a mediálne naň pískajú "na štadióne verejnosti" všetci tí fígeľovci, pravicoví politici, ktorí neférovo konali ešte do roku 2012. 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy