Stoneov Putin a Alexijevičovej Rusko

Počet zobrazení: 6105

Oliver Stone nakrútil veľa dobrých filmov a nikomu nenapadlo, že by mal byť posudzovaný ako jedna z postáv. Do každého filmu vložil svoju predstavu a ňou vyvolal u diváka emóciu – veď to je zmysel umenia!

Teraz, keď nakrútil dokumentárny film o Vladimírovi Putinovi, spustila sa na neho paľba, že nevystupuje ako novinár. Lebo novinár má byť ostrý, a on nie je, on chce pochopiť. Je to presne tak. Oliver Stone má rád Ameriku a obáva sa o jej osud. Chce vedieť, kto vlastní jadrový kufrík. A chce aj divákom ponúknuť obraz toho človeka, aby sme vedeli, či sa máme báť. Ten hysterický krik médií asi pramení práve z obavy, že umelecká pravda Olivera Stona bude silnejšia, ako ich denne prežúvaná „akože“ pravda. Proste, že vplyv médií, ktoré sa tak usilujú vykresliť z Putina démona, zoslabne. Bude neúčinný.

Trochu som porovnala – Svetlana Alexijevičová píše svoje knihy tiež ako dokument, hlavnou postavou je novinárka, ktorá ako keby podávala holú pravdu o Rusku. Samozrejme, že je to jej projekcia „pravdy“, jej umelecká projekcia. Oliver Stone za svoj dokument dostáva poza uši. Svetlana Alexijevičová dostala Nobelovu cenu. Dobre vedieť.

Status na FB, 11. 7. 2017, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984