Reklama
Reklama

Archív článkov

 

Tohtoročnú divadelnú sezónu 2001/2002 začala Činohra SND na javisku DPOH hrou mladého maďarského autora Zoltána Egressyho z prostredia maďarského vidieka. Autor si ako námet pre svoje dielo zvolil nikdy nestarnúcu tematiku, blízku určite aj iným národnostiam, nielen maďarskému etniku.

Zobrazuje totiž jednoduchú dedinu s obyčajnými...

Zuzana Marošová

Životaschopné dievča Zuzana Marošová je poslucháčkou 2. ročníka VŠMU. Oslovuje svojím temperamentom a zmyslom pre presvedčivé stvárnenie. Mnohým utkvela v pamäti ako sladká Sugar v muzikáli Niekto to rád horúce na javisku Novej scény, no i ako roztopašná dievčina v predstavení Tančiareň na doskách DPOH.

Jej...

Divadlo a.ha. - to sú ľudia s chuťou tvoriť, pracujúci na úkor svojho voľného času a pohodlia. Predstavenia, ktoré pripravujú, prinútia diváka nielen zamyslieť sa nad tým, ako a prečo žijeme, ale najmä nad sebou samým. Hostí z profesionálnych divadiel je v "aháčku" za desať rokov jeho existencie naozaj neúrekom. Prichádzajú so Slovenského národného divadla, Astorky a Divadla...

Ján Kroner

Názov Divadlo a.ha. najlepšie vystihuje filozofiu a princíp súboru ako voľného združenia hercov, hudobníkov a ďalších tvorivých osobností. Ján Kroner patrí medzi hercov, ktorí vstúpili do tohto umeleckého zoskupenia v deväťdesiatom šiestom roku v predstavení S. Sheparda Kovbojka ako delo.

Ako si spomínate na obdobie,...

Robiť divadlo na Slovensku nie je práve najjednoduchšie. A robiť "divadlo navyše" by sa dalo nazvať odvahou. Pripraviť projekt, ktorý odrazí históriu Slovenského národného divadla, sa podujali mladí herci spolu s Viliamom Klimáčkom, kmeňovým režisérom bratislavského divadla GunaGu.

Minulý rok oslavovala naša národná kultúrna ustanovizeň - SND -...

Útla dievčina na fotografii, Eva Jenčková, je členkou baletu. V poslednej premiére Slovenského národného divadla Zvonár u Matky Božej sa prejavila ako tanečnica, ktorá zvládla veľmi namáhavú a zvláštnu postavu Esmeraldy - hrdej a provokatívnej ženy kypiacej životom až po svoju násilnú smrť.

Nebola to Evina prvá sólová úloha, a už vôbec nie...

Divadlo a.ha. prinieslo na svoje javisko v závere svojej jubilejnej desiatej sezóny opäť novú rozprávku pod názvom Duchovplná rozprávka alebo nedotýkajte sa trollov - hra pôvodného "aháčkovského" autora Miloša Janouška.

Predstavenie je už osemnástou premiérou v histórii divadla na tomto komornom javisku. Divadlo a.ha. venuje detskému divákovi zvýšenú...

Daniel Pastirčák je človek mnohých povolaní. Básnik, esejista, prozaik. Spolupracuje s rozhlasom i televíziou. Napísal tri knihy: Damianova rieka (1993), Tehilin (1997) a Čintent (2000). Všetky aj sám ilustroval. Svoje výtvarné diela viackrát vystavoval. Je kazateľom Cirkvi bratskej v Bratislave.

Divadlo Astorka Korzo ´90 nedávno...

O tom, že činoherné divadlo sa dá robiť aj iným spôsobom ako pomocou hovoreného slova, nás presvedčilo predstavenie Tančiareň - akési dejiny odohrávajúce sa na scéne, resp. za scénou.

Predstavenie, ktoré malo premiéru na scéne Činohry SND 6. a 7. apríla, pripravil režisér Martin Huba v spolupráci s dramaturgom Martinom Porubjakom. Jeho príprava bola...

Malá scéna SND pripravila už tretiu premiéru v tejto sezóne. Na svojom javisku po prvýkrát uvedli hru autora škótskeho pôvodu Davida Harrowera Nože v sliepkach.

Samotný autor sa vyznačuje pomerne bohatým myšlienkovým svetom, čo sa dá vybadať i v jeho textoch. Zaujímajú ho dejiny, na základe ktorých vznikla i spomínaná hra.

...

V posledných rokoch sa značne zvýšil úspech, a tým i známka kvality divadla Astorka Korzo 90. Svedčia o tom ocenenia udelené na festivale Divadelná Nitra v rokoch 1997 až 2000 a v neposlednom rade i Český lev. Toho získala herečka Anna Šišková za postavu vo filme Musíme si pomáhať.

Astorka sa tak postupne prepracovala i do povedomia divákov, ktorí si...

Martin Huba - všestranná osobnosť našej kultúry - je dobre známa slovenskému i českému televíznemu, no najmä divadelnému divákovi. Účinkuje vo viacerých tituloch uvádzaných na činohernom javisku SND. Nezabudnuteľná je napríklad postava Prospera v predstavení W. Shakespeara Búrka, ale i úloha v hre Agathy Christie Desať malých černoškov. Druhú zo spomínaných pripravil i režijne...