Reklama
Reklama

...alebo snívanie na javisku DPOH

Tohtoročnú divadelnú sezónu 2001/2002 začala Činohra SND na javisku DPOH hrou mladého maďarského autora Zoltána Egressyho z prostredia maďarského vidieka. Autor si ako námet pre svoje dielo zvolil nikdy nestarnúcu tematiku, blízku určite aj iným národnostiam, nielen maďarskému etniku.
Počet zobrazení: 614

 

Tohtoročnú divadelnú sezónu 2001/2002 začala Činohra SND na javisku DPOH hrou mladého maďarského autora Zoltána Egressyho z prostredia maďarského vidieka. Autor si ako námet pre svoje dielo zvolil nikdy nestarnúcu tematiku, blízku určite aj iným národnostiam, nielen maďarskému etniku.

Zobrazuje totiž jednoduchú dedinu s obyčajnými ľuďmi v malej neprosperujúcej krčme. Všetko "po ľudsky". O to viac v hre cítiť konflikt medzi myslením človeka žijúceho na dedine a človekom z mesta. Toto zavše akési snenie sa odohráva na pojazdnom javisku, ktoré sa dá podľa potrieb kedykoľvek odtiahnuť. Dialógy postáv majú podobu nesplnenej a nesplniteľnej reality, preto ich možno nazvať i ilúziou.

Pohľad na zaplakanie

Paleta osudov v dedinskej krčme je naozaj rôznorodá a problémy, ktoré trápia obyvateľov dediny, sú z každého súdka. "Premieľajú" sa v nej na jednej strane nenaplnené lásky, na druhej vzťahy nadobúdajúce raz komickú, inokedy dramatickú podobu.

Všetky takmer naivné predstavy o tom, "čo by bolo, keby", zabalil Zoltán Egressy do obalu grotesknosti, ktorá neraz uberá z tragickej podstaty osudu týchto ľudí. Život na dedine z nich vyformoval bytosti plné nenaplnených snov a stroskotaných životov.

Všetko toto môže divákovi na prvý pohľad pripadať smiešne, no v skutočnosti ide skôr o pohľad na zaplakanie, pohľad na ľudské trosky. Brčo (Marko Igonda) sa rozhodne hľadať sám seba. Vplyv jeho manželky (Zuzana Fialová) z "lepšej rodiny" ho však pripraví o osobnosť a o možnosť uplatniť sa vlastnými silami. Rozhodne sa preto hľadať šťastie a svoje "ja" v Portugalsku, kde príde ako votrelec, mešťan medzi nič netušiacich obyvateľov dediny. Plány zapíja v onej krčme, pričom svojimi predstavami o budúcnosti stihne naplniť hlavu krčmárovej dcére Stužke (Helena Krajčiová).

Ďaleko však nezájde. Príde totiž na to, že mu bude asi najlepšie a najbezpečnejšie tam, odkiaľ prišiel. Zbabelo a s pocitom viny opúšťa dedinčanov a zanecháva aj nešťastné dievča.

Pôvodní obyvatelia dediny riešia svoje problémy pri niekoľkonásobnom repete pohárika v krčme za stolom a filozofovaním. Tragikomickosť hry dodáva postave najmä žena (Zuzana Kocúriková), ktorej jediným a prvoradým cieľom života sa stal "špricer". Ten ju aj zjavne drží "na nohách".

Keď herci nešetria nadávkami

Dedinskí chlapi zasa porovnávajú svoje chlapčenské sny. Pohľad na túto "skupinu stroskotancov" (František Kovár v úlohe Satanáša, farár Vladimír Obšil a Stanislav Dančiak ako Štipec) je úsmevný. Len Štipec sa kde-tu odtrhne a pokúša sa aspoň na pár minút zmeniť krutú realitu života po boku svojej ženy. Nikdy mu to však dlhšie nevydrží.

Opakom "spiacich postáv" je krčmár (Marián Labuda), zvyknutý pracovať celý život, ako sám hovorí, "stáť na nohách". Svoju iniciatívu preženie aj v prípade nahovárania svojej dcéry. Ponúka ju však buď nesprávnym spôsobom, alebo bude skôr na vine zlá voľba nápadníka.

Jednoduchý, trochu prchký mládenec z dediny (Dušan Cinkota) javí svoj značný záujem naozaj trpezlivo. V jeho iniciatíve sa mu občas vymkne z rúk sebaovládanie, čo je aj príčinou tragického záveru hry.

Celá paleta na chvíľu "rozkotúľaných guliek" sa na konci znovu zoskupí do jedného celku. Každá z nich, každý z ľudských osudov však odchádza z javiska o jazvu či poučenie bohatší.

Jazyk postáv by mal byť, podľa režiséra Petra Mikulíka a dramaturga Martina Porubjaka, prirodzený, pričom herci zámerne nešetria spŕškou nadávok a slengových výrazov.

Premiéru predstavenia plánovali už v závere uplynulej sezóny, no z technických príčin jeho uvedenie preložili do tejto divadelnej sezóny. SND hrou maďarského autora Zoltána Egressyho Portugália konečne siahlo po niečom jednoduchšom a ľahšie stráviteľnom.

Portugália - réžia: Peter Mikulík, dramaturgia: Martin Porubjak, scéna a kostýmy: Alexandra Grusková, hudba: Peter Mankovecký, účinkujú: Helena Krajčiová, Marko Igonda, Marián Labuda, Dušan Cinkota, Vladimír Obšil, Stano Dančiak, Zuzana Kocúriková, František Kovár, Zuzana Fialová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama