Reklama
Reklama

Vyzerá to, že na Ukrajine sa schyľuje k vojne

Počet zobrazení: 679

Propagandistická príprava sa už začala. Washington aj Brusel používajú tie isté slová. Vystríhajú pred pohybmi „ruskej“ armády na ruskom území. Prečo USA odstúpili od dohody o rozmiestnení armád v európskom Rusku aj v Európe? O smrti malého chlapca v Donecku od ukrajinského granátu slniečkárska tlač nepíše. NATO a slovenské vlády poslali slovenských vojakov do Pobaltia. Aj tam sa môže rozšíriť bojisko. Naši vojaci nech si pamätajú, že vždy, keď cudzí páni hnali Slovákov do vojny proti Rusku, Slováci pri prvej príležitosti prebehli na ruskú stranu. O napätí okolo Ukrajiny som napísal článok, link pripájam:

http://www.srspol.sk/clanek-jan-carnogursky-napatie-okolo...

(Status na FB 6. 4. 2021)

Aby čitateľ nemusel prejsť na stránku Slovensko-ruskej spoločnosti, článok pripájame:


Ján Čarnogurský: Napätie okolo Ukrajiny sa zvyšuje

V médiách pribúdajú správy o prisúvaní všetkých druhov vojska na východ Ukrajiny, na západ Ruskej federácie a do morí obmývajúcich Rusko a Ukrajinu – Čierneho aj Baltického.

V máji a v júni plánuje NATO manévre v Čiernom mori naproti Krymu a v Baltickom naproti Kaliningradu. Po vojne o Náhorný Karabach začali v ukrajinských médiách vystupovať generáli, že podobne ako Azerbajdžan si prinavrátil – zatiaľ aspoň časť – Karabachu, Ukrajina si môže prinavrátiť Krym, Doneck a Lugansk. Cez Slovensko prúdia vlaky s ťažkou výzbrojou na východ. Ukrajina už otvorene nedodržuje Minské dohody, prisúva ťažké zbrane k línii prímeria v Donecku a Lugansku. Delostrelecké ostreľovanie okrajových štvrtí Donecka je na dennom poriadku. Ruský prezident Putin dávnejšie a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nedávno vystríhali Ukrajinu, že útok smerom na východ môže zničiť ukrajinskú štátnosť. Ak vezmeme do úvahy, že podľa prieskumov na Ukrajine vedie pro-ruská strana Opozičná platforma – Za život, vedená Viktorom Medvedčukom (prezident Putin je mu kmotrom), slová o možnom zániku ukrajinskej štátnosti majú svoj základ. To by bol dramatický scenár. Ďaleko lepší scenár by bol, keby na Ukrajine vo voľbách zvíťazila strana/strany, ktoré by obrátili ukrajinskú politiku na partnerské vzťahy s Ruskom, neťahali by Ukrajinu do NATO a časom by sa vzťahy oboch štátov normalizovali.

Ale teraz za horizontom dunia bubny vojny. Písal som o tom 13. marca na stránke Slovensko-ruskej spoločnosti tu. Ani nie tri mesiace po nástupe Joe Bidena do úradu prezidenta USA v Európe znovu hrozí vojna. Táto následnosť spravdepodobňuje domnienku, že americký hlbinný štát (deep state) mal návrat Krymu a Novorosijska do Ukrajiny dlho v pláne. Rusko treba oslabiť. S prezidentom Donaldom Trumpom sa plán nedal uskutočniť. Donald Trump nesmel pokračovať v úrade. Reči už ex-prezidenta Trumpa a jeho právnikov o sfalšovaní prezidentských volieb teraz akosi nadobúdajú na váhe. Pribudol ďalší dôvod, jeho význam možno nevieme doceniť. V auguste by mali dokončiť podmorský plynovod Severný prúd 2, z Ruska do Nemecka. Plynovod ekonomicky spojí Rusko a Európu a zníži význam Ameriky. Spojené štáty chcú silou-mocou zabrániť dokončeniu plynovodu. Obvinenie Ruska z agresie proti Ukrajine by možno presvedčilo najmä Nemcov, aby odstúpili od plynovodu. Západ používa ako argument tvrdenie, že Rusko potrebuje vybojovať pre Krym pitnú vodu. Nuž s pitnou vodou je to tak. Hlavný zdroj pitnej vody pre Krym pramení v Rusku, tečie cez Ukrajinu a pokračuje na Krym. Po odtrhnutí Krymu Ukrajina presmerovala tok vody na svojom území, aby netiekol na Krym. Samo o sebe je to zo strany Ukrajiny zločin proti Krymčanom, ale Krym za pomoci Ruska buduje nové zdroje pitnej vody pre Krym.

Vráťme sa k styku armád. Krym bol súčasťou Ruska a vrátil sa do Ruska. Rozhodli o tom Krymčania drvivou väčšinou v referende. Obyvatelia Donecka a Luganska hovoria po rusky a o svojom súčasnom postavení rozhodli taktiež v referende. Vždy patrili do Ruska ako Novorossija, Ukrajine ich pridelili až boľševici. Hlásia sa do „ruského sveta“ a Rusko nepripustí ich genocídu. Rusko vojenské akcie nezačne. Ak ich začne Ukrajina, môže sa naplniť výstraha prezidenta Putina a ministra Lavrova. Na plytkých vlnách plávajú natovské vojnové lode. Súčasná ruská vojenská doktrína hovorí, že ak z niektorej krajiny (čiže aj z vojnovej lode) vystrelia na Rusko, krajina sa stane cieľom ruskej armády. Západné lode v Čiernom mori má ruská armáda ako na dlani. Rovnako lode v okolí Kaliningradu. Môže ich zničiť v priebehu minút. V dosahu ruských rakiet je celá Európa a teraz už aj USA. Čo sa stane, ak z natovskej lode padne výstrel na Krym alebo na Kaliningrad? Ako kritický čas sa javí stred mája.

NATO si zaslúži, aby sa stratilo zo sveta.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy