Stanislav Ľupták: Smutný obraz

Počet zobrazení: 1473

Smutný obraz a možno vysvedčenie pre ľudí, ktorí zodpovedajú za stav krajiny.

Dovolím si len pár poznámok :

1) Údaje sú z roku 2021, takže ako to bude podľa údajov za rok 2022 pri dvojcifernej inflácii a neexistujúcich skutočných vládnych opatreniach, môžeme len odhadovať, ale tipujem, že u nás v BB kraji bude príjmovou chudobou ohrozený už každý štvrtý obyvateľ.

2) Priložený graf dáva vysvetlenie, prečo je pohľad na to, čo trápi väčšinu občanov SR z balkóna prezidentského paláca, Úradu vlády SR či Národnej rady SR v Bratislave diametrálne odlišný od priorít obyvateľov stredného či východného Slovenska. Možno je tam aj odpoveď na otázku, prečo niektorí ústavní činitelia „nerozumejú krajine, v ktorej žijú".

3) Udomácňuje sa nám tu terminus technicus chudobní pracujúci a ich počet rastie: „V príjmovej chudobe bolo aj 6,7 % ľudí, ktorí pracovali, čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku o 1,5 p. b."

Toľko k „skvelému počinu" nášho milovaného ministra práce zmeniť vzorec pre výpočet minimálnej mzdy, vďaka čomu takmer 100 tisíc zamestnancov príde za roky 2021 a 2022 o 792,- €.

4) Naozaj vážne stojí za zamyslenie, kam vlastne putovalo tých 16 mld €, o ktoré sa zvýšil dlh verejnej správy za roky 2020 a 2021. Oficiálne zdroje síce uvádzajú, že na pomoc ľuďom, len to vo výsledku vypadá tak, že zrejme nie tým, ktorí to potrebovali.

Malý postreh na záver – všimli ste si, že minister práce (a nie je jediný) začal tú „pripravovanú pomoc ľuďom" kvantifikovať percentami? Naposledy tu:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036/323954#2699

Nuž pochopiteľné, marketing je ten najdôležitejší, všakže!
Určite lepšie vyznie, keď pán minister povie:
„Prídavok na dieťa ideme zvýšiť od 1.7.2022 o 16 %",
ako keby pán minister povedal:
„Prídavok na dieťa ideme zvýšiť od 1.7.2022 o 4,12 €."

Dôsledok je pre ľudí rovnaký, len po tom prvom vyjadrení nezaznie zo slovenských obývačiek známy citát z Kočnerovho dialógu s bývalým GP Trnkom, ktorý sa začínal: „Ty ...... (nie, ďalej nebudem pokračovať, veď to všetci poznáte a keď nie, tak si ľahko dohľadáte).

Zdroj: https://slovak.statistics.sk/.../dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

Vývoj dlhu verejnej správy: https://slovak.statistics.sk/.../dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

luptak_foto_k_statusu.jpg

(Status na FB 5. mája 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984