Reklama
Reklama

Monika Beňová: Kde ostala zodpovednosť rodičov?

Počet zobrazení: 682

O prípade v Miloslavove sa toho už veľa napísalo a mnohí sa k tomu aj vyjadrili.

Násilie medzi deťmi sa tu rozširuje už dlhší čas. Začína to posmeškami, mobbingom a žiaľ, môže to vyústiť aj do takej drastickej udalosti, o akej sme čítali a počuli v ostatných dňoch.

Lenže, stále sú to deti a my, ich rodičia, sme za ne zodpovední.

Pamätám si z vlastnej „puberty”, mala som 14 rokov a na konci ôsmeho ročníka ZDŠ sme išli so spolužiačkami dohadovať nejaké veci, ktoré súviseli s rozlúčkou so školou. Povedala som môjmu mladšiemu bratovi, kam a s kým idem, aj kedy sa vrátim. Len on to zabudol povedať akosi rodičom, takže keď som o 18,00 vošla domov, privítala ma taká facka, že som len vyvalila na tatka oči. Bola totiž prvá (aj posledná), ktorú som kedy od otca dostala.

Píšem to preto, že aj keď chápem, že je iná doba a že deti už nemajú zrejme takú prísnu výchovu ako za „oných” čias, predsa len by bolo správne, keby sme nehľadali chyby u iných, ale najmä u seba ako rodičov.

Kvôli násilnosti v Miloslavove sa zvoláva zasadnutie výborov NR SR, vyzývajú sa tu navzájom politici s ministrom atď.

Ale najväčší podiel na tomto násilnom a smutnom príbehu nemá polícia ani prokuratúra. Je to o nás, rodičoch. Je to o našej výchove, našej starostlivosti, ale aj o našej prísnosti. Moderného rodiča z nás neurobí to, že budeme k zlyhaniam našich detí pristupovať zľahčovaním, tolerovaním či ospravedlňovaním ich správania v prípadoch, keď je neprimerané.

S deťmi sa treba rozprávať, vysvetľovať, nastavovať im hranice, hovoriť aj o nebezpečenstvách a tam, kde je to treba, vydávať aj zákazy. To nie je úloha polície, to je úloha rodiča.

Je mi veľmi ľúto malého dievčaťa, lebo 11 rokov je vek malého dievčaťa. Neviem, čo robila v takomto veku na takom mieste, ale nie je to jej vina. Hnevám sa na deti, lebo pubertiaci sú stále deti, ktorí sa tak zachovali, neviem, ako je vôbec možné, že rodičia štrnásťročných detí nevedia, že ich DETI požívajú alkohol.

To ostatné už nechávam na kompetentné orgány, lebo nie som sudkyňa a ani prokurátorka.

To, čo ma však hnevá na tomto (a podobných prípadoch) najviac, nie sú deti. Hnevá ma, ako sa o ich výchovu „starajú” tí, ktorí ich majú chrániť a viesť.

(Status na FB 7. januára 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy