Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Výročie okupácie sovietskymi vojskami

Počet zobrazení: 717

Dovoľte tri poznámky: Po prvé, naozaj mi je ľúto, že sa táto výrazná historická udalosť pripomína veľmi slabo. V tomto sú Česi skutočne popredu, zvyčajne majú v tento dátum v Prahe nejaké zaujímavé inštalácie, výstavy, relácie a diskusie. U nás sa to len tak zbežne pripomenie. Pritom sa k tomu viaže toľko dramatických udalostí a osudov pred, počas aj po samotnej invázii (vrátane odchodu mnohých ľudí do zahraničia).

Po druhé, ak už hovoríme o historických predeloch, mali by sme si pripomínať aj tie ostatné traumatické. Napríklad hospodárska transformácia v 90. rokoch mala v skutočnosti dramatickejší dopad na ľudské osudy ako sovietska okupácia. Pre mnohých to bola nevyhnutná daň za prechod k inému typu spoločnosti, mnohí, ktorí vtedy trpeli (najmä stratou práce), sa dnes už majú výrazne lepšie. Ale trauma to bola, vytvorila v spoločnosti dlhodobé jazvy a nejako slušne sa k tomu postaviť treba.

Po tretie, ak už hovoríme o nejakom spracovaní roku 1968, lepší historický prístup by si zaslúžilo celé obdobie socializmu. Predsa len zvlášť pre Slovensko (ešte viac ako pre Čechov) znamenalo úplne dramatický prerod. A ťažko ho hodnotiť celkom čierno-bielo.

To platí už len pre ten predel v roku 68. Na jednej strane nastupujúca normalizácia potom napríklad ukončila mnoho z toho kultúrneho kvasu 60. rokov, ktorý ovplyvnil svetové umenie (čs. filmová vlna, s neuveriteľne inteligentnými, odvážnymi experimentmi, ale aj mnohé literárne počiny, zvlášť u dnes svetoznámeho Kunderu). Na druhej strane režim počas normalizácie zdvojnásobil úsilie v tom, aby sa tu tvorilo niečo hodnotné a nie náhodou je normalizácia tiež obdobím veľmi plodnej produkcie kníh (vrátane prekladov, detských kníh), filmov, atď.

Ten náboj sa postupne vyčerpal a v 80. rokoch už naozaj spoločnosť v mnohom silno stagnovala, ale určite to nebolo obdobie len nejakej "čiernej diery", ako sa vyjadril jeden z lídrov Novembra.

To, ako sa vieme postaviť k histórii, objavovať ju, interpretovať, vážiť si odvážnych či kreatívnych ľudí mnohých období, v konečnom dôsledku určuje to, ako civilizovanou spoločnosťou sme.

A začať treba naozaj tým, že si tie významné výročia aspoň trochu výraznejšie pripomenieme.

(Status na FB 21. augusta 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy