Juraj Draxler: Silný apel
k Západu

Počet zobrazení: 909

Najslávnejší americký diplomat Henry Kissinger: Vojnu na Ukrajine treba rýchlo skončiť. Krym a Donbas treba nechať Rusku.

Návštevu Davosu využil Henry Kissinger na silný apel k Západu.

Viesť vojnu s Ruskom je nezmyselné a poškodí to Západ aj svet. Naopak, Západ musí vyvinúť na Ukrajinu tlak, aby akceptovala väčšinu ruských požiadaviek, povedal.

Nie je to jediná výzva tohto druhu. Minulý týždeň redakčná rada New York Times vydala podobný apel, vrátane toho, že Ukrajina musí byť pripravená aj vzdať sa teritórií.

Dokonca samotná šéfka amerických tajných služieb Avril Haines už dva týždne varuje pred tým, aby si Západ myslel, že Rusko sa dá nejako jednoducho zastaviť alebo nebodaj poraziť.

Podčiarkuje, že sme v nebezpečnej situácii, všetci, nielen Ukrajina a Rusko.

A prišiel aj konkrétny krok: cez víkend talianska diplomacia potvrdila, že už vo štvrtok Rusku poslala plán na rýchle ukončenie vojny. Opäť s tým, aby sa ruským požiadavkám vyšlo v ústrety.

Ako vie každý pravidelný čitateľ mojich príspevkov, významné mozgy svetovej diplomacie dlhodobo varovali pred tým, aby sa Západ cez Ukrajinu púšťal do konfliktu s Ruskom.

Doteraz to ostro kritizuje James Matlock, veterán americkej diplomacie, ktorý ako mladý človek prekladal Chruščovove telegramy americkému vedeniu počas kubánskej krízy a neskôr bol posledným dlhodobým veľvyslancom USA v Sovietskom zväze.

Ešte pred vypuknutím konfliktu pred ním ostro varoval popredný americký odborník na Rusko, dnes už zosnulý prof. Stephen Cohen.

Nie sú to nové veci, už v 90. rokoch ľudia z americkej vojenskej a diplomatickej elity ako Paul Nitze či George Kennan verejne varovali pred americkým posunom až k hraniciam s Ruskom, špecificky hovoriac o Ukrajine a využívaní pláštika NATO.

Vo svete sa deje toto: na jednej strane tu máme koalíciu amerických síl čiastočne z biznisu, čiastočne z politiky, čiastočne z tajných služieb, ktorá chce tento len slabo skrytý konflikt s Ruskom za každú cenu rozvíjať.

Je to komplex dôvodov: pre mnohých je to výhodné mocensky, pre ďalších obchodne, niektorí v tom vidia možnosť, ako zakryť prepukanie dôsledkov hlbokých problémov americkej spoločnosti.

Proti dlhodobo vystupuje intelektuálna smotana: v minulosti Kennan, Nitze, teraz Matlock, Kissinger, k tomu viacerí poprední americkí vojenskí experti (linky som tu priebežne dával). V Európe to isté, spomeňme dvoch popredných nemeckých generálov.

Všetci zdôrazňujú viac-menej rovnaké veci: ruské bezpečnostné obavy sú minimálne sčasti oprávnené, Ukrajina nie je žiadna demokratická antitéza Ruska, ako sa to mediálna masáž (veľmi úspešne) snaží ľuďom vsugerovať, a konflikt ako taký môže viesť k veľmi zničujúcim následkom aj pre Západ.

Proti nim stoja spomínané provojenské kliky, ktoré majú navyše ohromnú mediálnu moc a majú tiež k dispozícii rôzne vplyvové štruktúry.

Pomáha im to, že aj časť západnej politickej elity, i verejnosti, je extrémne naivná a žije viac v zajatí klišé ako nejakou racionálnou analýzou toho, čo sa deje.

Osobitnou kapitolou sú také bizarné lokality ako Bratislava s jej mediálnou "elitou", ktorej hlúposť prevyšuje len jej arogancia.

Ukrajinský konflikt je skutočne konfliktom, ktorému sa dalo ľahko vyhnúť. Nespustil ho žiaden fanatický blázon, vychádzal z pomerne jasne definovaných bezpečnostných nárokov.

Na druhej strane Ukrajina z neho jednoducho nemala čo získať, napriek tomu špecifické sily, ktoré krajine dnes vládnu, ju ku konfliktu smerovali.

Je to zároveň veľmi, veľmi nebezpečná vojna, z pohľadu toho, čo to môže urobiť s časťami sveta, hospodársky aj spoločensky. A aj s ohľadom na riziko konečného konfliktu, ktoré tu vždy je.

Všetci (vzdialene aj tá malá bratislavská „sebranka“,) ktorí sa podieľajú na tom propagandistickom cirkuse, čo vedie k úplne zbytočnému predlžovaniu vojny, majú na rukách krv.

(Status na FB 24. mája 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984