Juraj Draxler: Orbán prevalcoval opozíciu. Bude vládnuť ešte bezpečnejšie

Počet zobrazení: 1161

Napriek prieskumom verejnej mienky, ktoré ho dávali na rovnakú úroveň s opozíciou, Orbán nakoniec zrejme získa 135 kresiel v 199-člennom parlamente, o dve viac ako doteraz.

Z Viktora Orbána si v niektorých veciach netreba brať príklad, v niektorých sa z vývoja v Maďarsku poučiť dá.

Orbán v zásade oslovuje rovnaký typ voličov, aký na Slovensku tvoril základ voličstva HZDS a neskôr Smeru. Konzervatívnejší, v pozitívnejšom aj rôznych negatívnejších zmysloch.

Orbán bol ale vždy oveľa zručnejší stratég ako Mečiar, ktorý v politike pôsobil dosť pudovo, aj preto okrem iného vyrábal konfrontácie a kauzy aj tam, kde nemusel.

Aj rozdiel oproti Smeru je markantný. Smer bol vždy zoskupenie na získanie moci. Potom už to boli skôr koňačiky, počítanie peňazí, samospád k ďalším voľbám.

Orbán aj reálne pretvoril Maďarsko tak, že ľudia sú proste spokojní.

V dedinách dobre fungujú rôzne komunálne služby, slušné peniaze idú do verejných budov (vrátane školstva a nemocníc), pomerne výkonne funguje udržiavanie infraštruktúry.

Ľudí netrápia prudké zmeny v zákonoch, ale napríklad ani šialený bulvár. Nedráždi ich politický papalášizmus: Orbán znížil počet členov parlamentu z 386 na 199, politici pôsobia skôr úradnícky, tiež nevynikajú nejakými mega vilami.

Plus stabilné ceny energií.

Nemyslím si, že by sme si z nich mali vo všetkom brať príklad. Sme v mnohom predsa len modernejší, pozerajúci do budúcna, ako Maďarsko, ktoré sa stále zaoberá svojím stredovekom. Mali by sme určite mať kritické médiá (len nie to, čo ako kritické vystupuje dnes), toto Orbán vykosil až príliš.

Takisto platí, že nie všetko, čo sa prepečie Orbánovi, ktorého chráni silná medzinárodná maďarská loby, by sa prepieklo Slovensku.

Ale svojím spôsobom by sme si mali hľadať svoj model rozvoja s jasným plánom (to tu vždy chýbalo) na ďalšie roky. Na to treba aj prekonať lenivosť, typickú pre našu politiku, aj nabrať veľa politickej odvahy.

(Status na FB 4. apríla 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984