Juraj Draxler:
O ukrajinskej ombudsmanke

Počet zobrazení: 1491

Ukrajinská ombudsmanka: svetová tlač hltala jej príbehy o ruských znásilneniach.

Sami Ukrajinci ju teraz pre šírenie nezmyslov vyhodili

Ukrajinská verejná ochrankyňa ľudských práv Ľudmyla Denisovová bola niekoľko týždňov veľkou hviezdou svetových médií. Dodávala im presne to, čo potrebovali: príbehy o tom, ako ruskí vojaci na Ukrajine zversky znásilňujú. Všade.

Okrem toho sa vyjadrovala k tomu, čo práve „letelo": ak používanie vojenského fosforu, tak dodala príbeh, ako Rusi používajú fosforové bomby, ak „únosy Ukrajincov", tak pohotovo dodala údaj, že Rusi uniesli 120 tisíc detí do Ruska.

Problém bol, po prvé, v tom, že jej príbehy boli stále bizarnejšie. Už nestačilo, že Rusi hromadne znásilňovali naraz dvadsať žien, alebo naraz dcéru a jej babku, alebo chlapa invalida. Už vydávala správy o znásilnení tu desaťročného chlapca, tu bábätka. S mimoriadne presnými detailmi, ktoré podávala veľmi emotívne.

Ak sa jej novinárka opýtala na dôkazy, Denisovová odvetila, že jej želá, aby ju nikdy neznásilnili.

A to bol druhý problém. Keď to niektorým poctivým novinárom nedalo a po príbehoch pátrali, nevedeli nič nájsť. O údajnom hromadnom znásilnení v Buči nevedeli ani miestni policajti ani prokuratúra. A to sa opakovalo a opakovalo.

A jediné, na čo sa ombudsmanka vedela odvolať, bolo, že nejaký príbeh niekto zavolal na ich linku.

Po čase toho začalo byť už príliš a bolo zjavné, že pani je dosť mimo (mimochodom, kedysi bola ministerkou v Tymošenkovej, potom v Jaceňukovej vláde). Už to nebolo propagandisticky účinné, ale, naopak, kontraproduktívne, keďže z toho začal dozrievať škandál.

Aj pri dnešnej propagandistickej situácii by to skôr či neskôr svetovej verejnosti niekto priblížil.

Je niečo iné, keď viete manipulácie šíriť profesionálne, a niečo iné, keď aj pre menej informované publikum pôsobíte ako blázon.

A tak ju parlament za rôznorodú neprofesionalitu, vrátane podávania neoverených informácií ako faktov, včera rýchlo odvolal.

Škoda, aj naše médiá z jej príbehov istý čas hlboko čerpali, budú si musieť hľadať nové zdroje. Asi si nemusíme robiť ilúzie o tom, že by teraz vydali nejakú korekciu.

(Status na FB 1. júna 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984