Čo (si) uvaríme II.

Počet zobrazení: 2924

Pekne to napísala Gabika (Čo (si) uvaríme). Tak ako Kukučín, Sládkovič, Hviezdoslav hľadali inšpiráciu v jednoduchom slovenskom ľude, tak ju zrejme začíname hľadať dnes aj my. Niekedy je doslova úžasné sledovať dialógy ľudí a nevstupovať do nich. Len pozorne počúvať a dozvieme sa veľa zaujímavého. Tu ani tak nejde o to, či s tým, čo práve počujeme, súhlasíme, ale skôr by nás malo zaujímať, prečo takto ľudia dnes uvažujú, či rozmýšľajú.

V poslednom období mám akosi viac času a častejšie zájdem na jedno-dve malé pivká. Sadnem si k priateľom, s ktorými som behával po futbalových trávnikoch, a debatujem nielen o športe, ale i živote. Pritom, samozrejme, vnímam aj debaty pri iných stoloch. Bože, ako sme sa zmenili. Ešte prednedávnom sme sa dohadovali, či je lepší Slovan alebo Trnava, či slivovica alebo borovička, či sú viac sexi blondínky alebo čiernovlásky. Politikov, ministrov ani prezidentov sme nevnímali. Určite doba je iná a ľudia debatujú a hodnotia to, čo im život i médiá ponúkajú. Aj posledná debata, ktorú som si vypočul, bola veľmi aktuálna. Týkala sa ankety „Najväčší Slovák“. Sám pochybujem, že slovko „Najväčší“ je to najvhodnejšie pre túto anketu. Iste je to len súťaž, v ktorej nevyhrávajú tak ako v športe tí najrýchlejší, najsilnejší, prípadne tí, čo strelia viac gólov, kde sú stanovené pravidlá. Je to súťaž predovšetkým o citoch, emóciách, sympatiách. Tu naozaj ťažko hodnotiť, či bol lepší básnik Sládkovič ako Hviezdoslav, či bol lepší hokejista Dzurilla ako Golonka, alebo lepší Fico ako Mečiar. Možno keby sme vyhodnocovali 100 najpopulárnejších Slovákov bez poradia, tak by bol pokoj. Ak je tam však predpona naj, už je problém. Práve toto bola jedna veľká téma v krčme. Prečo ten a prečo nie tento a tento tam nemá čo hľadať. Keď už začali padať aj drsnejšie slová, uvedomil som si, ako sme neskutočne rozdelení, ako nevieme prijať iný názor, ako sa nevieme počúvať. Doba, politika, život nás rozdelili. Pritom mnohokrát nejde ani priamo o nás, o našu životnú úroveň či postavenie. Ide len o názor, ktorý sem tam nahlas vyslovíme. Možno by dnešní politici mali viac chodiť medzi ľudí, pozorne ich počúvať a zamyslieť sa nad tým, čo rozprávajú a prečo tak rozprávajú. Možno by si uvedomili, že na tom všetkom majú svoj nemalý podiel aj oni. No to by som chcel asi veľa. Oni aj keď sem tam medzi nás zájdu, tak nás presviedčajú len o svojej pravde a o tom, akí sú tí druhí neschopní.

To, čo napísala Gabika vo svojom článku, len potvrdzuje aj moju skúsenosť. Nie politika, ale politici nás dnes rozdeľujú. My len reagujeme na ich slová, činy a postoje. Škoda. Sme oproti ostatným národom taký malý národ a ešte sa aj delíme. No čo už. Ako večný optimista verím, že ešte zažijem dobu, keď sa v krčme budeme hádať iba o tom, či je lepší Slovan alebo Trnava.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984