Reklama
Reklama

Pouličný výpredaj - Pussy Riot v "akcii"

Tri nepodarené ruské Marfuše (tej jednej trochu krivdím). Tupé výrazy v tvárach, hrdinské pózy pre hladných medzinárodných fotografov, pohŕdavé úsmevy. Bordel v hlave a chaos v duši. Pussy Riot.
Počet zobrazení: 1217
pussyriot.jpg

Hrdinské dievčence, ktoré na seba pritiahli pozornosť sveta, úbohé ženy a matky, dramatický príbeh ktorých vzbudil k životu celé zástupy falošných bojovníkov za pravdu.

Dňa 21. februára prichádza do Chrámu Krista Spasiteľa v Moskve, najväčšieho pravoslávneho chrámu na svete, niekoľko zahalených postáv. Odhadzujú odev, pod ktorým sa objavujú farebné „kostýmy“ a pred ikonostasom chrámu, oddeľujúcim loď od svätyne, začnú skákať a nepochopiteľne rozhadzovať rukami a nohami. Vreštia a urážajú veriacich. Kopú a boxujú. Keď už sú tie pankáčky, mohli sa aspoň naučiť poriadne „pogovať“. Nevadí. Ony to časom doženú.

Posvätné miesta chrámu plné „reprákov” – aby ich bolo lepšie počuť. Kamery. Aby sme ich lepšie videli. Na hlavách majú farebné kukly, ústa plné sprostých slov. „Pánove sračky“. Vraj protest proti Putinovi. Očití svedkovia tvrdia, že Putinovo meno v chráme nezaznelo. Bolo ku „kampani“ menom Pussy Riot prilepené neskôr – spolu s hudbou k videu, ktoré obehlo svet a z neznámych ruských „kačíc“ urobilo hviezdy. Nuž áno – takto to teraz funguje. Takto rýchlo sa to teraz dá. Stačí chcieť.

Vybrali si naozaj vhodne - chrám, venovaný pamiatke víťazstva Ruska nad Napoleonom bol postavený v polovici 19. storočia a mal byť vyjadrením veľkej vďaky. Pred nešťastím, ktoré sa nad Ruskom vznášalo, mala krajinu zachrániť práve Božia Prozreteľnosť. Tie baby vyzerajú síce blbo, ale až tak blbé zrejme nebudú - v súvislosti so súčasným geopolitickým napätím sa zdá, že k nám prehovárajú rečou „skrytej“ a tak trochu temnej symboliky.

Novinári nepátrajú. Sú hádam jediní. Inak pátrajú všetci ostatní – v obehu sa objavujú videá súložiacich párov z biologického múzea v Moskve, záznam „umelecky“ motivovanej protiputinovskej („protimedvedevskej”) akcie s názvom „Jebte za následníka medvedíka“. Naozaj hlboké umelecké posolstvo. Budúca matka Nadežda Tolokonikovová z Pussy Riot si to evidentne užíva - v deviatom mesiaci tehotenstva, v jednej miestnosti s ďalšími uspokojujúcimi sa pármi „umelcov“, za prítomnosti foťákov a kamier to musí byť bomba. Alebo ďalšia umelecká akcia umeleckej skupiny Vojna, ktorej boli súčasné Pussy Riot kedysi členkami – mladá žena sa medzi regálmi v obchode uspokojuje mrazeným kurčaťom. Ten istý primitívny rukopis. Tupá ruská mládež. Stratení, schaosení, morálne plochí a duševne nebohatí, zakomplexovaní, psychickými problémami a „ťažobou bytia“ ubití ľudia. Na zaplakanie.

SME uverejňuje „exkluzívny“ rozhovor vzrušenej Petry Procházkovej, ktorá investigatívne vypátra ďalšiu hlúpu hus – ďalšiu členku Pussy Riot, ktorá v chráme nakrúcala video. Bojí sa o to, že sa z Ruska stane druhé Bielorusko. Bojí sa, že ju odpočúva polícia. Bojí sa, že ju „zabásnu“. Je opatrná. Aj rozhovor poskytuje po dlhom váhaní a za istých bezpečnostných pravidiel. Jedným z nich je aj používanie prezývky „Schumacher“… Dovoľte mi, aby som sa pobavila – že Šumacher… Nebodaj ju režiséri tohto nepodareného divadla plánujú presúvať tak rýchlo, ako sa len bude dať? Podľa toho, aký bude práve mediálny dopyt? O čerstvé informácie „zvnútra“ a rozhovory s opozičnými aktivistami v utajení, je predsa vždy záujem.

Chránia ich aj zástupy tých, ktorí sa v médiách ozývajú vždy, keď sa deje krivda a keď treba kormidlo natočiť tým správnym smerom. Kamaráti z jedného bloku. Najznámejší politológovia. Najznámejší odborníci na Sýriu. Najznámejší organizátori najznámejších festivalov. Najznámejší lídri protestov, ktoré spojili Slovensko. Najospalejší ministri zahraničných vecí, najslávnejší predstavitelia undergroundu. Najotravnejší interpreti tých najotravnejších piesní, hraných v slovenských rádiách. Najzarytejšie feministky ruka v ruke s najznámejšími nadnárodnými ľudskoprávnymi organizáciami. Najškaredšie šéfky diplomacie Európskej únie. Juj, či vás len je!

Svetový šoubiznis pochopiteľne nezostáva pozadu – na čele revolúcie za oslobodenie hýriacich ruských dievčeniec, ktorým už mali dávno pomáhať psychiatri, stojí ona, Madonna – rohatá bosorka, popová ikona, pokorná služobníčka „vyšších“ zámerov, umelkyňa, ktorá má od začiatku svojej kariéry istý druh výsmechu doslova v náplni práce. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin jej apely, plné morálneho oduševnenia a valiacej sa slobody a demokracie, vtipne zaklincuje vetou: „Každá vyslúžilá kurva má na staré kolená sklony dávať všetkým lekcie o morálke. Váľam sa po zemi a nepotrebujem k tomu ani fľašu vodky. Už nám chýbajú len povrazolezci, hadie ženy, hltači ohňa a krotitelia levov. Jeden veľký cirkus. Jedno veľké, lacné divadlo, zákulisie ktorého zostalo potupne obnažené. Jeden veľký hollywoodsky „trhák“ plný smiešnych, lacných trikov a zabudnutých hviezd. Žeby dochádzal dych? Dobré nápady? Nedostatok schopných dramaturgov a režisérov na trhu? Ach, čo sa to len s vami deje?! Bývali ste takí presvedčiví!

Na svete je druhá pieseň budúceho najpredávanejšieho punkového albumu, ktorý zrejme vydajú Západom oslavované „disidentky“ z Pussy Riot. Volá sa „Putin zapaľuje oheň revolúcie.“ (V poslednej dobe sa s tými revolúciami roztrhlo vrece, nezdá sa vám?) „Krajina odvážne vychádza do ulíc, krajina hovorí režimu dovidenia,“ vreštia a odkazujú bojovne naladené dievky v kuklách. Fajn, úplná novinka. To sme tu ešte nemali. Už sme tu, mimochodom, mali všeličo. Najnovšie sú nepriateľmi Rusáci. Ach Marija, ach Jekaterina, ach Nadežda… Ste vy ale tupé baby! Keď Pánbožko rozdával rozum, ktovie, kde ste sa zase flákali!

Sú matky. Milujú deti. Sú ženy. Bojujú za nás všetky. Tými najprimitívnejšími zbraňami, ktoré vlastia. Tým najprimitívnejším spôsobom, ktorý má od skutočného pochopenia podstaty toho, čo robí ženu naozaj ženou, na míle ďaleko. Tváre, v ktorých niet ani zamak rozumu, schované pod kuklami. Hotové mátohy. Na hlavách vence kvetov. Karikatúry Rusaliek. Prsnato-kvetovaný obraz hĺbky, do akej až môže nepochopenie sveta, ktorý človeka obklopuje, zájsť. Degradácia ženstva a ženského princípu v plnom prúde.

V centre Kyjeva padá k zemi drevený kríž s Kristom. Motorovou pílou neznámej značky (nevšimli ste si..?) ho odpílila obnažená blondína v červených nohavičkách. Na podporu Pussy Riot. Ďalšia (pravdepodobne opozičná) ukrajinská aktivistka sa vrhá do náruče patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla. Na chrbáte má čierny nápis: „Zabite Kyrilla.“ Partička zblúdilcov v kuklách nabieha počas nedeľnej bohoslužby aj do katedrály v Kolýne nad Rýnom. A okolo – akoby sa nechumelilo. Pussy Riot – martýrky. Len prednedávnom opustil novinové titulky a hlavné vysielacie časy televízií Róbert Bezák. Opýtal sa ho niekto?!

Odsúdili ich na dva roky. Za výtržníctvo. Za zámerné znesvätenie priestoru chrámu a urážku veriacich. Za vedomé a výsmešné rúhanie a útok na hlbokú duchovnú podstatu národa. Za závažné pohŕdanie pravidlami a tradíciami, ktoré sú považované za posvätné. Možno im to na získanie pokory a múdrosti bude stačiť. A možno ani nie.

Pussy Riot – lacný „matroš“, čo sa dobre predáva. Psychická nevyzretosť. Labilita. Reality šou, hysterické kriky, silikóny v primeranej kombinácii s orgiami. Aby pospolitý ľud ľahšie degeneroval. Aby pospolitý ľud rýchlejšie uveril, že ide o jeho dobro. O slobodu a demokraciu. Temnota vyrazila do boja. „Choď po pekla, Kirill,“ pokrikuje polonahá aktivistka na patriarchu. „Nech idú s milosťou do pekla…“ odkazujú po svojom právnikovi odsúdené Pussy Riot. Zástupy blúdiacich duší chcú určovať smer. Nič nové pod slnkom.

Ale aby sme zase neboli príliš skromní - nás je tu tiež dosť. Dovoľte mi citovať: „U nás v robote máme dnes všetci kukly na podporu Pussy Riot. Sme zvárači. Vyzývame aj kukláčov, aby sa k nám pridali. ,Poďte s nami!ʻ USA a Pussy Riot, to je istota!, “ píše v diskusii denníka SME jeden z čoraz väčšieho počtu jeho vtipných čitateľov (EÚ a NATO blahobyt pre každého Slováka) „Ďalšia dobrá správa: Národné múzeum v spolupráci s Hydináreň Hlohovec organizuje protest proti uväzneniu Pussy Riot. Protest sa uskutoční v priestoroch Národného múzea, príďte aj so svojimi deťmi, mrazené kurčatá sú bezplatne k dispozícii... “ pridáva sa ďalší (TrueColor). Ako sa do hory plnej ľudí s otvorenými očami volá, tak sa z tej istej hory ozýva. Prekvapko, čo? Ešteže zbedačenému slovenskému ľudu zostali aspoň tie oči a humor! Nejdeme s tými „Rusákmi“, ktorí sa nám môžu vtipom rovnať, predsa len na jeden?

Autorka je redaktorkou Púchovských novín

Foto: Lorena Cupcak

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
29. august 2012, 09:19
Je tak výborne napísaný, že akýkoľvek komentár by ho len pokazil.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
29. august 2012, 10:57
"Ďalšia dobrá správa: Národné múzeum v spolupráci s Hydináreň Hlohovec organizuje protest proti uväzneniu Pussy Riot. Protest sa uskutoční v priestoroch Národného múzea, príďte aj so svojimi deťmi, mrazené kurčatá sú bezplatne k dispozícii...L.Ž.

*************************

Predsa pridám ešte jeden postreh. Ruské súdy by mali umožniť týmto prackám tie dva roky, čo "vyfasovali" predlžovať opakovane po dva roky až na doživotie ako Breivikovi.

Najmä ak sa rozhodnú na Sibíri v pracovných táboroch masturbovať so zamrznutou veveričkou spadnutou od mrazu zo stromu. Lebo mrazené kurata tam určite nebudú a ani supermarkety!

Lenže za to im Nóri a NED zrejme nepošľu ďalších 100.000 dolárov na protištátnu činnosť!

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
29. august 2012, 16:07
Dnes v spravach STV dostali nejakí noname-oví aktivisti (tak zo 5-7 ludi), ktori de facto zneuzili oslavy SNP na svoju politicku agitku VIAC PRIESTORU ako oslavy SNP samotne ! Samozrejme ich poziadavky boli KOMENTOVANE a samozrejme POZITIVNE. To, ze mame problem poriadne "intelektualne obsluzit" ZASTUPITELSKU DEMOKRACIU, co automaticky znamena, ze NEMAME NA PRIAMU DEMOKRACIU tam nikto ani nespomenul. Ze zákon predpisuje STV a SRo PLURALIZMUS ??? !!! :-))) či :-(((
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
30. august 2012, 03:56
"...de facto zneuzili oslavy SNP na svoju politicku agitku VIAC PRIESTORU ako oslavy SNP samotne ! Samozrejme ich poziadavky boli KOMENTOVANE a samozrejme POZITIVNE. To, ze mame problem poriadne "intelektualne obsluzit" ZASTUPITELSKU DEMOKRACIU, co automaticky znamena, ze NEMAME NA PRIAMU DEMOKRACIU tam nikto ani nespomenul. Ze zákon predpisuje STV a SRo PLURALIZMUS ??? !!!" Slavko

************************

Zákon predpisuje pluralizmus, ale de facto ak politická strana nemá v pofiferných prieskumoch skorumpovaných prieskumných pravicových agentúr verejnej mienky viac ako 5%, tak ich aktivity musia ignorovať vo vysielaní RTVS. V tomto zmysle sa vyjadrila bývala riaditeľka RTVS M. Zemnová.

K zastupiteľskej demokraci len toľko, že Smer už druhé volebné obdobie používa "adoptívných" ministrov. V prvej vláda to bol Lajčák a Raši, ktorí v tom čase neboli členmi Smeru. A teraz je to Malatiský Lajčák, Zvolenská, Borec, čím sa počet adoptívnych, či nájomných ministrov zdvojnásobil!

Ak strana s viac ako 17.000 členskou základňou nemá na to, aby vytvorila vládu z desaťtisícov členov, tak nechápem o akej priamej demokracií tu chceme hovoriť? Uvedomujete si koľko meritokratických odborníkov na všetkých postoch priama demokracia vyžaduje?

Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
06. september 2012, 10:44
Takze toto je vsetko co SLOVO povie k Pussy Riot? Toto ma byt reakcia lavicoveho casopisu? Obhajoba pravicovej diktatury a jej sluzky pravoslavnej cirkvi? Godbye SLOVO, bol si niekedy lavicovym casopisom...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
26. september 2012, 10:43
Rusko označilo nomináciu za hrubý zásah do vnútorných záležitostí krajiny a nezávislosti ruských sudov.

BRUSEL. Tri uväznené členky punkovej skupiny Pussy Riot sa ocitli medzi nominovanými na zisk prestížnej ceny Európskej parlamentu za slobodu myslenia.

V utorok zverejnený päťčlenný zoznam kandidátov na Sacharovovu cenu aj s členkami Pussy Riot však pobúril ruskú vládu.

Sacharovova cena za slobodu myslenia je udeľovaná každoročne osobnostiam alebo organizáciám, ktoré podľa EP významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Sexuálna zvrhlosť = demokracia = rozvrátenie Ruska!

Viac na: http://www.sme.sk/c/6546006/na-sacharovovu-cenu-nominovali-aj-pussy-riot-rusi-zuria.html

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama