Žalujem!

V novinách píšu, že sa u nás žije najlepšie z celej novodobej histórie. No, ako komu a ako kde. V mojej doline nahnevaní ľudia vyčítajú tým ešte chudobnejším od nich, že žijú z dávok.
Počet zobrazení: 5407
uvod-slovoVam.JPG


Zomrel mi brat. Posledné dni svojho života strávil v nemocnici, v ktorej dvadsaťpäť rokov pracoval. Pred niekoľkými rokmi, počas Zajacovej zdravotníckej reformy, nemocnicu predalo mesto pohrebným službám z krajského mesta. Pohrebné služby, pravdepodobne preto, aby mali zaistený džob, zrušili chirurgické, gynekologické, pôrodnícke a interné oddelenie, z nemocnice sa stalo zariadenie pre dožívajúcich, krajšie povedané - dlhodobo chorých. V doline, kde tá bývalá nemocnica sídli, neubudlo obyvateľstva, stále sa rodí dosť detí, stále si ľudia lámu ruky či nohy a chorejú na žlčníky či slepé črevá, stále majú ženy svoje ženské choroby. No zloženie obyvateľstva sa mierne zmenilo, lebo detí pribúda najmä rómskych a chorejú najmä tí chudobnejší – v doline je každý piaty nezamestnaný. Reformisti asi usúdili, že to nie je také celkom kvalitné obyvateľstvo, a teda načo ich zachraňovať, liečiť? Dožiť tých pár týždňov do finále – to je jednak menej nákladné a jednak rentabilné – pochovať treba každého.

A tak môj brat odchádzal na oddelení, kde fasujú pre ležiacich - osobnej hygieny už neschopných - ľudí dvadsaťpäť pampersiek na mesiac (!), jednu plachtu denne, žiadne podložky pod pacienta, o polohovateľných posteliach a dekubitných matracoch sa tu nikomu ani len nesníva. Môj brat v posledných minútach svojho života zúfalo kričal, aby privolal pomoc – lenže na celom oddelení bola iba jedna sestrička a v tej chvíli ošetrovala iného úbohého človeka. Trvalo to iba niekoľko málo minút, ale dôležitých, a tak, keď k môjmu umierajúcemu bratovi pribehla, už iba posledný raz vydýchol. Sestrička Ivanka to rozprávala našej rodine a bola veľmi zúfalá. Pretože má svoju prácu rada, robí ju skutočne zodpovedne a s čo najväčšou účasťou. Umieranie je veľmi škaredá, páchnuca a bolestná záležitosť, to iba vo filmoch a seriáloch leží pacient v bielučkej posteli, prednesie nejakú hlbokomyseľnosť a potom ho naposledy hegne. Sestrička Ivanka však vie, koľko gumených rukavíc za deň minie, aby umierajúcemu poslúžila v tých najobyčajnejších, ale najnevyhnutnejších potrebách, koľko plachiet, uterákov, pyžám spotrebuje, keď už telo nie je riadené mysľou a sebaovládaním. Ale tých plachiet, plienok, rukavíc, čistiacich prostriedkov jednoducho niet – norma je taká, ako som uviedla vyššie.

Pochovali sme brata a v nedeľu po pohrebe sme náhodou sledovali politickú debatu. V nej bývalý vysoký bankový úradník, teraz poslanec varuje, že naše peniaze chce vláda poslať kamsi do tramtárie, že naše zdravé banky, ktoré sme si sami zachránili, teraz môžu stratiť uložené peniaze, lebo ich „matky“ si môžu odčerpať hotovosť tam, kde bude chýbať. Môj mladší brat sa pýta: no a prečo sa tie naše banky teda „ozdravovali“? Prečo sme sa na to my všetci skladali? Nie náhodou preto, že mali byť dôveryhodné pre tie zahraničné „matky“? A nebolo to vtedy, keď bol henten riaditeľom pobočky zahraničnej banky? A veď ten koncept vymyslela práve tá banda, čo teraz kričí, že je to celé zle. A kto vymyslel, aby sme prijali euro? Veď tá istá banda tvrdila, že ho musíme prijať, aby sme boli zaradení medzi tie vyspelé krajiny. Na to boli celé tie ich slávne reformy. Buchol do stola, a keby mal tak nablízko všetkých slávnych reformátorov, nebolo by zostalo iba pri tom jednom buchnutí.

V tej doline sa žilo vždy ťažko, dobrej práce tam veľa nebolo ani za reálneho socializmu. Ženy montovali nástenné hračkárske hodiny a vážili škrob, anilín, napĺňali fľaštičky acetónu, balili tabletky grafitu. Muži pracovali v strojárňach potravinárskeho priemyslu a v bani, kde kutali chalkopyrit. Všetok materiál sa sem privážal, zmontovaný, potom odvážený, zabalený, naložený sa zase odvážal. V tom sa ani teraz nič nezmenilo – aby sa nezamestnanosť aspoň zmiernila, opäť sú tu montážne dielne, polotovary sa dorobia a výrobky sa odvezú. Dospelý muž tu zarobí 400 eur, žena 350. Čo sa teda zmenilo? V novinách píšu, že sa u nás žije najlepšie z celej novodobej histórie. No, ako komu a ako kde. V tej doline sa zmenilo niečo výrazne - nahnevaní ľudia vyčítajú tým ešte chudobnejším od nich, že žijú z dávok. Bratislavským intelektuálom by sa zježili všetky chlpy na tele, keby počuli tie reči! Strašné reči. Ale pohoršovať sa nad nimi je gýč. Pretože ľudia hľadajú, kto za ich položenie môže. Pozerajú televízne seriály a farmy, či ako sa tie reality šou volajú, no cítia veľké poníženie a zlosť. Neviem, na koho sa vyleje, ale tie doterajšie výšpľachy sú hrozivé.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
21. jún 2012, 14:17
Príbeh Vášho brata je iba jeden z mnohých prípadov, kam sme to dotiahli s našim zdravotníctvom. Napokon, ak sa ho zmocnia takí odborníci, ako boli pán Zajac alebo Uhliarik, ani to inak dopadnúť nemohlo.Vždy, keď sa niekde hovorí alebo píše o zdravotníctve, spomeniem si na knihu carského dôstojníka Theodora von Winberga - Krížova cesta Ruska. Vyrozprával tam príbeh zajatého rakúského dôstojníka, ktorého zraneného dotiahli do nemocnice ruskí sanitári. Okradli ho však o peniaze, tabatierku i prsteň.Autor sa zmienil o tom, že počas vojny sa našli sanitári, ktorí okrádali zranených vojakov o cennosti a posielali to domov. Celkom slušne vypomáhali svojim rodinám,prežiť ťažké časy.Dostať sa k sanite, bol teda celkom slušný "džob"................................................ Nechcem sa nikoho dotknúť, ale takýchto nesvedomitých "zdravoťákoch", dnes zastupuje štát. Pri návšteve nemocnice, vyšetrenia alebo lekárne, kde si už všetko musim zaplatiť,obávam sa, že sa v týchto priestoroch,ak budem odchádzať, vyrúti ešte nejaký "zdravoťák" a oberie ma o posledné peniaze...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. jún 2012, 04:50
Len pripomeniem ze vo vojne sa aj zabijalo, aj sa stahovali cizmy mrtvolam aby zivi nezmrzli,Aj kanibalizmus sa vyskytoval,aj matky si k prischnutym prsiam prikladali tinegerov aby v obliehanom meste nezomreli hladom.Co je to vsak proti brutalite ruskych sanitarov co rakusaka pripravili o tabatierku, prsten i peniaze vsak ano.Mali ho radsej nechat "dostojne" zomriet s tabatierkou aj prstenom,alebo nebodaj dopravit kocom do jeho domoviny s doplnenym tabakom v tabatierke , obnosom v penazenke v dolaroch a nalestenym prstenom? Mozno by sa stazoval ,ze mu rusky tabak nechuti ,dolarov je malo a prste sa neleskne dostatocne.Tak ma napada,co tam ten rakusak v tom Rusku robil?To si sa nedocital?Iste pomahal ubohym muzikom.Zeby na druhy svet?
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
22. jún 2012, 05:00
nieco suce z pera Gabiny. Az na ten zaver.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. jún 2012, 07:53
Aj mňa napadlo, čo vlastne ten Rakušák,počas prvej svetovej vojny, v Rusku hľadal. Nebudem však o tom s Tebou polemizovať, pretože, ani jeden z nás, v tých časoch nemusel do Ruska pochodovať "Za cisára pána a jeho rodinu".Možno by sme našli spoločnú odpoveď, ak by aj nás navliekli, ako našich dedov do uniformy a zavelili by - pochoduj, alebo si vyber strom,na ktorom chceš vysieť.Ďakujme Pánu Bohu,že si nás takto nikto nepreveril. Príbeh okradnutého Rakúskeho dôstojníka, som mal "po ruke", aby som potom nadviazal vo svojej poznamke na to, že aj v časoch mieru, štát s nami zaobchádza ako lump s lumpom. Vo všetkých dôležitých priekumoch, čo sa týka zdravotnickej starostlivosti a dostupnosti k zdravotnickým službam, sa pohybujeme na posledných miestach v Európe.Štát,so svojimi zdravotníkmi sa voči nám chová rovnako nezodpovedne, ako sa chovali niektorí "sanitári" počas vojny, voči jej obetiam.Dodávam k tomu - na obidvoch stranách frontu................................... ........Pán Chatýv,neviem koľko máte rokov a neviem ani ako často potrebujete vyhľadať zdravotnickú pomoc. Pribúdaním veku, si však choroby najdú každého z nás.Až potom, keď človek začne vyťahovať peniaze takmer pri každom okienku a zákroku, o lekarniach už ani nehovorím, si najlepšie uvedomí, v akom stave sa naše zdravotníctvo nachádza...a ako dôstojne sa v tejto krajine aj zomiera. O tom nás však poučila pani G.R.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. jún 2012, 10:12
akosi automaticky sa poniektori stavaju sucastou toho "stroja" na demonizaciu Rusov a Ruska.(od vzniku tlaceneho pisma tvrdi O.Krejči)Ti co isli ukradnut Rusom Rusko su dobraci ,ktorych "Rus?"okradol o tabatierku.Len tolko som chcel povedat.Moje postoje k tomu co pises o okradnutej generacii, ktora vytvorila vsetko to co sa 20 rokov rozkradalo a stale rozkrada som v NS prezentoval neraz.V tom a nielen v tom sa urcite zhodneme.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
22. jún 2012, 13:54
Tá bieda ma mrazí, pamätám si na jednoho Jilemnického: ako chudobné deti videli za prvej republiky pomaranč. A ešte niečo som si spomenul: Gabika, jediný raz si ma rozčúlila... Verejne si hyzdila ženy v krompašskej vzbure: vraj sa nedá rozumieť tomu nekontrolovateľnému hnevu, s ktorým ženy ťahali zbohatlíka po schodoch. Nuž dúfam - a nie som z toho šťastný- že už začínaš rozumieť. Áno, ospravedlňovať sa nesmie, ale rozumieť sa dá... A tá nevraživosť k slabým a odkázaným, nič nové vo fašistickej propagande fašistickej spoločnosti. Kontrolovať sociálnu hranicu, vydržiavať ju z vlastných zdrojov - hľa úspech oficiálnej progandy a štedro financovanej sociólogie (napr. Profesorky Radičovej)... Nuž na slzách je okrem soli a vody najviac bezmocnosti a je mi ľúto, že Ti je ( a Tvojim čitateľom) do plaču. Ešte raz úprimnú súčasť a vitaj na inej strane bariéry. Pozdravuje Juraj
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
23. jún 2012, 03:51

"Pred niekoľkými rokmi, počas Zajacovej zdravotníckej reformy, nemocnicu predalo mesto pohrebným službám z krajského mesta. Pohrebné služby, pravdepodobne preto, aby mali zaistený džob, zrušili chirurgické, gynekologické, pôrodnícke a interné oddelenie, z nemocnice sa stalo zariadenie pre dožívajúcich, krajšie povedané - dlhodobo chorých. V doline, kde tá bývalá nemocnica sídli, neubudlo obyvateľstva, stále sa rodí dosť detí, stále si ľudia lámu ruky či nohy a chorejú na žlčníky či slepé črevá, stále majú ženy svoje ženské choroby. No zloženie obyvateľstva sa mierne zmenilo, lebo detí pribúda najmä rómskych a chorejú najmä tí chudobnejší ? v doline je každý piaty nezamestnaný."

***************************

Po dlhom čase som si prečítala článok opisujúci aspoň z časti krutú realitu chudobného Slovenska. V kapitalizme už je to raz tak, že aby sa malo veľmi dobre pár tisíc bezcharakterných zbohatlíkov, tak to musia kruto zaplatiť milióny vykorisťovaných, okradnutých chudobných! Štrngáči kľučami z Bratislavy si zabezpečili, aby nielen pravičiarski buržuji, ale aj (a)socialistickí ako Počiatek, Kažimír, Flašíkovci, Kaliňák,... priznávali desiatky miliónov ročne! (našťastie zatiaľ ešte nie v eurach, hoci Počiatek len tesne podliezol miliónovú latku v eurach)

Zrejme sa na mňa oboríte, že títo "poctiví socialisti" - podnikatelia majú právo na """zaslúžený???""" zisk. Lenže nikomu ani vo sne nenapadne, že to čo sa zmení na súkromný zisk spôsobuje reálnu biedu na Slovensku! Pretože zdroje sú veľmi obmedzené a ak len boháči majú plné sýpky, tak chudoba môže piesť koláče jedine z blata! Bohatstvo (majetky, výrobné prostriedky a peniaze) v kapitalizme tečú opačným smerom ako voda, z dola na hor! Čižeod chudobných k pár bohatým, čím sa porušujú kruto nieln prirodné a aj prirodzené zákony ľudskosti! Žijeme bohužiaľ v 21 storočí podľa bezohľadnej starorímskej imperiálnej "zásady": homo hominus lupus!

Nemyslite si že je na čase to dať do prirodzenej rovnovahy???

Asi nie, pretože (a)sociálna vláda, ktorej boháčom ide apriori o sociálny zmier a pokojné užívanie si nahromadených miliónov, kým zvyšok Slovenska "dôstojne" trie biedu!!! Kde predseda štátostrany prinal len "úbohých 38.000 eur" a nejaké "cenné papiere" na ktorých len Boh a on vie koľko je peňazí a pre koľko generácií potomkov? Potom takýto predseda strany a vlády nemá problém vyhlásiť, že je ponižujúce rozdávať chudobným humanitárnu múku a cestoviny! Hlavne, že sa táto chudoba rozmáhala za bačovania jeho rodnej SDĽ (1998-2002) a aj v časoch nim vyhlasovaného "blahobytu" (2006-2010), nielen za zlého Dzurindu a Mečiara!!! Kruto ponížená chudoba na juhu stredného a na východnom Slovensku (kde každý druhý, či tretí nerobí, lebo nemá kde) by si múku vďačne zobrala bez hanby a hany! Oni už nemajú kde hlbšie klesnúť, keď sú už na dne! Samozrejme ak by sa 2 km vlaky s múkou nerozkradli prežratými buržujmi!!!

Lenže práve tento predseda vlády a štátostrany (aspoň tieto 4 roky) nikdy v živote nezažil skutočnú biedu, tak aj pre neho platí, že prežratí Bratislavčania hladným zo zvyšku extrémne chudobného Slovenska nikdy neuveria!!!

Aby som neodbočovala od témy, tak pripomeniem že na extrémne chudobnom juhu stredného Slovenska k najväčšej devastácií zdravotníckých zariadení dochádzalo za "bačovania" pána titulov a privatizácií (a)sociálneho župana Murgaša!!!

Takže ako si ľudia hlúpo zvolili tých, ktorí ich okrádali, tak sa teraz majú!!! Ale mali niečo lepšie na výber? Zrejme nie, tak kde je potom vlastne chyba? Asi tam, že nie sú už dávno odstavení od moci nielen modrí, ale aj hegemonistickí červení buržuji! Že nexistuje na politickej scéne radikálne nekomunistické politické strany ako nemecká Die Linke, či grécka SIRIZA. Ale nám tu vládnu všelijakí eurohujeri, ktorí sa starajú len o ďalšie milióny, ktoré im pribudnú na účtoch a o to, aby sa im náhodou tvrdo "nazbíjané euríky" z chudoby neznehodnotili, keď už na Slovensku ich nemajú možnosť efektívne "vraziť" (pardón rozumne investovať) do nejakých nehnuteľností, ktoré by im prinášali zisk.

Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
07. júl 2012, 08:37
Gabika , dobre si to napísala aj s tým záverom. Niekto, kto žije v závetrí alebo na inej vlne to tak nemusí cítiť. Rozumiem a cítim s tebou. Zdvihne sa nová vlna..."Co sto rokov hodlalo,zotne doba: Ján Kollár. a ešte jeden výrok: Aby si mal hlavu v piesku, musíš byť na kolenách.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984