Reklama
Reklama

Ad.: Slovenské pohľady 4/2012

*Lízanie zmrzliny cez sklo:* Toto prirovnanie ma napadlo, keď som si v  Slove prečítal obsah Slovenských pohľadov. Bol to zaujímavý nápad redakcie priblížiť tento literárny časopis, čitateľskej verejnosti, grupujúcej sa okolo Slova. Aby sme vedeli, kto tam píše a o čom píše.
Počet zobrazení: 2259

Lízanie zmrzliny cez sklo: Toto prirovnanie ma napadlo, keď som si v  Slove prečítal obsah Slovenských pohľadov. Bol to zaujímavý nápad redakcie priblížiť tento literárny časopis, čitateľskej verejnosti, grupujúcej sa okolo Slova. Aby sme vedeli, kto tam píše a o čom píše.

Tou zmrzlinou za sklom, mám na mysli predovšetkým, že sme sa nedozvedeli, ako píše a uvažuje naša spisovateľská elita. K zmrzline sme sa totiž nedostali. Myslím si, že pri tejto príležitosti bolo vhodné uverejniť aj niečo zaujímavé z jej tvorby, aby sme si mohli  vychutnať aj niečo z talentu a kumštu tých, čo dokážu napísať aj knihy. Môžeme tak síce urobiť, ak si SP kúpime a zalistujeme si v nich, no ono to nie je až tak jednoduché. Pre staršiu generáciu s dôchodkom 250  - 300 eur sú takéto časopisy cenovo nedostupné, tak ako sú už pre nich, ale aj pre nezamestnaných a ich rodiny nedostupné knihy, divadlá, kiná. Môžu si iba zaspomínať na časy, keď chodievali k vlaku vítať alebo vyprevádzať spisovateľov, ktorí občas navštívili ich školu. Vtedy boli knihy a časopisy cenovo dostupné pre každého. Ešte i dnes si staršia generácia povolanie spisovateľa váži a považuje týchto ľudí za múdrejších, ako sú tí ostatní. Možno i kvôli tomu pri tejto príležitosti mohla byť uverejnená nejaká zaujímavá ukážka z ich tvorby, alebo prekladu. Aj tak si myslím, že naši spisovatelia sa tak trocha stiahli do svojich drahých literárnych časopisov a málo je o nich počuť v ostatných médiách.

Literatúra je však ako droga a ten kto k nej iba trocha pričuchol, je od nej závislý po celý život. Vyhľadáva a kupuje si knihy a časopisy aj vtedy, keby si mal odrieknuť nejaký liek. Viem to tak trocha podľa seba, no v poslednom čase som prešiel akousi premenou. Dlho som odolával nátlaku svojich detí, než som si dal zaviesť internet, no presvedčila ma hlavne argumentácia, že môj „koníček“ ma vyjde oveľa lacnejšie, ak si budem vypomáhať touto „mašinkou“. Absolvoval som s deťmi krátky kurz a zbavil som sa vďaka ním svojej nevedomosti o možnostiach, aké mi môže poskytovať takáto technika. Tým mladším, ktorí sa iba pousmiali nad týmto mojim oneskoreným pokrokom, by som však odporučil, aby tiež urobili radosť svojim rodičom a zatiahli ich do sveta internetu, ak ho doteraz ešte nemajú. Nikdy nie je neskoro. Ja mám napr. 86-ročnú matku, ktorá za celý svoj život nikdy neťukala do klávesnice. Ak však nie je práve v kostole alebo nechodí po cintoríne, nechávam ju prečítať si pre ňu zaujímavé veci aj na internete. Dokonca mi vŕta v hlave, či by som jej ho nemal dať zaviesť. Láka ma predstava , že sa k nej pridajú aj jej kamarátky a ľahko sa potom môže stať, že si budú medzi sebou, pred kostolom vymieňať názory a postrehy aj o tom, čo sa píše v Slove. 

V literatúre a teda aj v Slovenských pohľadoch sa dnes všetko točí okolo peňazí. Hlavne preto sa z tohto časopisu na internet nič nedostáva. Oprášil som si v pamäti ruštinu a prekročil som hranice tohto impéria, aby som zistil, ako sa narába s kultúrou v krajine Dostojevského, Tolstého, Turgeneva... Keďže sa považujeme za civilizovanejší národ, ako sú Rusi, bol som zvedavý, ako sa oni vysporiadali s bezplatným prístupom ku knihám a literárnym časopisom. Človeku sa ani len veriť nechce, o koľko viac možností má ruský človek bezplatne a jednoducho sa dostať cez internet, ku kompletným spisom domácej i zahraničnej tvorby vo všetkých možných žánroch. Od klasiky až po súčasnú tvorbu, bez akejkoľvek registrácie. Každý má možnosť si to overiť. Ak ste však vydržali čítať až doteraz, nedá mi, aby som nespomenul ešte jednu vec. V Rusku vychádzajú desiatky literárnych časopisov podobných Slovenským pohľadom, no všimol som si, že sa tam spisovatelia „neskrývajú“ za nedostupné ceny pre tých najchudobnejších, ale píšu aj pre nich. Stačí, aby ste si niečo vyťukali v Googli a dostanete sa k „zmrzline“, ktorá je u nás za sklom, alebo v novinách za Pianom.

Nepátral som, ako dokáže minister kultúry v tej krajine zabezpečovať bezplatný prístup k obrovským duchovným hodnotám skrytým v knihách a časopisoch, no mali by sme si priznať, že z Ruska k nám neprúdi iba plyn. Rusi nás vlastne  nechávajú zadarmo čítať aj v takých časopisoch, za ktoré si u nás musíme zaplatiť. Ak k tomu prirátame ešte i to, že patria medzi najväčších odberateľov áut vyrobených na Slovensku, tak prestaňme ohŕňať nosom nad ich kultúrou a postavením vo svete.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. máj 2012, 08:20
dufam ze svojim vlastnym prikladom inspirujete viacerych zo strednej a starsej generacia vybavit si internet a ziskat tak pristup k mnohym zaujimavym informaciam. stredna a starsia generacia chyba hlavne na diskusiach, kde prevladaju malo rozumne nazory tych, ktori skutocny zivot maju este len pred sebou, ale disponuju velkou davkou sebavedomia ako je to priznacne pre mladsie rocniky (ja osobne som napriklad bol najmudrejsi tesne po maturite)...

co sa tyka knih jedna vec je to, ze mozu byt pre niekoho nedostupne, druha vec je, ze velmi ani nie je co citat. sem tam sa nieco objavi, problem je v tom, ze na desat knih ktore cloveka nastvu pripadne jedna co ho potesi a tak celkom umelecky dojem je zaporny a odradza od dalsieho nakupovania...
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
03. máj 2012, 10:58
Pre úplnosť informácie. Slovenské pohľady tohto roku stoja, je to mesačník, číslo 1,10 Euro. Ročne je to 13,20 Eura ak dobre rátam. Zatiaľ si to dovoľujem kupovať, hoci žijem len z dôchodku, ktorý je taký vysoký, že mám nárok aj na vianočný príspevok.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
03. máj 2012, 13:26
Niečo si na internete predsa len prečítať môžete, ak nájdete napr. neoficiálnu stránku: http://slovenskepohlady.webnode.cz/ A napokon cena 1,1 eura, vzhľadom na to, že časopis má 160 strán, je prijateľná, určite aj v porovnaní s knihami s podobným rozsahom...
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama