Robert Rex

Ficovo volebné víťazstvo možno smelo prirovnať k bitke pri Rozhanovciach spred siedmich storočí. Podobne ako jeho polovičný menovec Karol Róbert, i on rozdrvil pyšných oligarchov v priebehu niekoľkých hodín. Predvolebná situácia na Slovensku totiž pripomínala Uhorsko za panovania Bela IV. a po ňom, keď kráľ i odchádzajúca premiérka Radičová boli menej ako "primi inter pares".
Počet zobrazení: 2927
uvod Hocman.jpg

Slovenské médiá rozoberajú parlamentné voľby a ich následky zo všetkých možných uhlov pohľadu, no ten azda najdôležitejší ostáva akoby v ústraní. Na rozdiel od rokov 1998 a 2010, keď sa dvom koalíciám stredných a malých politických strán podarilo vytesniť nominálnych víťazov parlamentných volieb z rokovaní o povolebnom usporiadaní a zostaviť vládu, volebná samomobilizácia občanov 10. marca 2012 smerovala práve proti nim, čo vrchovatou mierou pomohlo katapultovať Smer do pozície suveréna. Bolo tomu tak aj v Bratislave, donedávna nedobytnej bašte pravice.

Pravica v rozklade

Príčiny sú známe – únava verejnosti zo škandálov a ešte viac z nemohúcnosti koalície ponúknuť všeobecne akceptovateľnú, synchronizovanú a efektívne vedenú vládnu politiku. Náhradou boli partikulárne a kompromisné výkriky ponúkané ako systémové riešenia. Práve tie vyústili v znechutenie, ba odpor občanov. Situácia okolo spisu Gorila v spojení s volebnými výsledkami ukazuje prstom na tých, ktorých verejnosť považuje za najviac zodpovedných za daný stav. Pravica si tentoraz bude lízať rany v parlamente. Víťaz, ktorého úsmev je skôr prívetivou grimasou tigra, ju milostivo nezašliapol, nech živorí v jeho tieni. Figeľ, Lipšic či Žitňanská nie sú tí, ktorí dokážu osloviť dostatočný počet prívržencov ochotných a najmä schopných znovu vpochodovať na bojisko, aj keď avizujú zdvihnutie zástavy z prachu.

Čo okrem šaškovania?

Šancu stať sa Spartakom či Robespierrom pravice (aký to paradox) zatiaľ, ale nič viac, má Matovič. Ak sa chce, obrazne povedané, vyhnúť krížu či gilotíne, musí ponúknuť viac konkrétnych riešení ako vzdoru a  nonkonformity v správaní, ktoré sa jeho voličom tak páčia. Politickí komentátori už teraz pripúšťajú pokračovanie vlády Smeru aj po roku 2016. Tak ďaleko sa zatiaľ netreba pozerať. Dôležité sú nasledujúce štyri. Zdá sa, že médiá i donedávna nezmieriteľní Ficovi odporcovia zmiernili kritický tón a hoci sa monarcha hre na dobrého panovníka dokáže bez problémov prispôsobiť, určite nebude na všetko pritakajúcim „Kráľom Dobrze”. Je takmer isté, že sicílsky variant v slovenskej politike opäť prevládne a boje v zákulisí i v mediálnom priestore prepuknú s novou silou. Osobné animozity a sváry sú totiž na Slovensku v politike aj inde dlhodobo neprehliadnuteľné, plynulo prechádzajúce na ďalšie generácie.

Ficove paralely

Dokáže avizovaná spoločná obrana záujmov ekonomicky podvyživeného Slovenska v tápajúcej Európe prevládnuť nad osobnými ambíciami a víziami, ktoré neoslovujú materiálne chudobnú a, ako ukázali voľby, nemlčiacu väčšinu? Čas ukáže. Uhorsko prežilo krátky tatársky vpád a Belo IV. sa do spustošenej krajiny mohol vrátiť. S Turkami to bolo horšie, v našom regióne mohli bašovať poldruha storočia aj preto, že od poddaných očakávali len pravidelné platenie daní, nie konverziu na islam. Zostáva dúfať, že kráľ Robert sa po víťazstve pri Rozhanovciach a samovoľnom utlmovaní náznakov Dóžovho povstania prejavujúceho sa slabnúcimi protestami proti Gorile špecificky a partokracii všeobecne, poučí, a pri Moháči tentoraz zvíťazí. Nielen v záujme národne a sociálne cítiacich občanov Slovenska, ale i v záujme inak voči „slovenským špecifikám“ imúnnych a politicky indiferentných daňových poplatníkov. Ak zlyhá, očakáva ho, podobne ako jeho dvoch predchodcov v premiérskom kresle, v lepšom prípade Elba, v tom horšom Ostrov Svätej Heleny.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
22. marec 2012, 05:54
No, ....podľa mňa na ostrov Sv. Heleny sme mali vyviesť Matoviča ešte pred voľbami.Respektíve - tam na ostrove samotný a osamotený Napoleon Bonaparte spísal aj svoje memoáre. Matovič sa ešte len pokúša byť politikom a...na moje sklamanie sa Bela Bugár vyhovoril na múdrejšieho čo vraj vždy ustúpi. Na potešenie toho sprostejšieho to urobiť nemal a mal bojovať náš Béla Bugár za post, ktorý mu patrí už z princípu múdrejšieho a skúsenejšieho politika. Dúfam, že Béla zbabelo nehodí flintu do žita pred Matovičom, lebo ten prišiel k pozícii veľkého politika ako slepé kura k zrnu. Paradoxne viac na našu škodu ako na náš osoh či prospech. pretože( bohužiaľ pre nás všetkých občanov) osobný prospech z politiky on(Matovič) má už prerátaný do posledného haliera.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
23. marec 2012, 05:25

"...v dôsledku pomoci krajinám, v ktorých majú občania až dvojnásobné platy ako oni, sa zabrzdí rast ich životnej úrovne. Fico je podľa Ševčíka "eurohujer", ktorý sa bude snažiť vyhovieť politikom z hlavných krajín EÚ.

"Urobil to aj na jeseň, kedy pomohol schváliť Radičovej nelogickú pomoc Grécku. Chudobní Slováci si budú požičiavať peniaze, aby ich mohli dať v prospech bohatých..."

Nebude to naopak, že Juraj Fico Jánošík bude chudobným Slovákom brať a bohatým západniarom dávať?

Čítajte viac: JuroHujer

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
23. marec 2012, 07:56
Vždy ma potešia odvolávky na múdrosť minulosti. Hovorí sa, že z histórie by sme sa mali poučiť. A ešte viac ma poteší historická vtipnosť, čo v tomto príspevku sa vyskytuje hojne. Obdobie, ktoré predchádzalo Rozhanovciam v roku 1312 bolo skutočne krízou vládnutia. Výmena dynastií, skončili Arpadovci a snaha o nastolenie novej, ktorej prvým panovníkom mal sa stať a stal sa Karol Róbert bola sprevádzaná totálnym rozkladom štátu. Toto obdobie sa v našich dejinách nazýva obdobím malých kráľov. V Uhorsku nerozhodoval panovník ale veľmoži, ktorí vo svojich dŕžavách vytvárali ilúziu súkromného štátu, okrem samotnej korunovácie. Na západnej polovici Slovenska to bol Matúš Čák, na východe Omodej, v Zadunajsku páni z Kyseku, zopár králikov v Chorvátsku a na východ od Tisy. Dnes mi to pripomína domínia našich finančných a inak kreovaných skupín, či je to skupina P Gorila, JaT Gorila alebo ďalšie. Malí králi, pardon, samí prezidenti skupín a skupiniek. Marcové rozhanovské víťazstvo kráľa Róberta je dobrý vstup, ale vojna pokračuje. Napokon aj Matúš Čák ešte ďalších 9 rokov využíval krajinské fondy, väčšinou nakradnuté. Avšak Karol Róbert trpezlivou a najmä rozhodnou politikou krajinu postavil na pevné politické a ekonomické základy a jeho syn Ľudovít, narodený v Trnave dielo rozvinul. Nie náhodou sa mu ušiel prívlastok Veľký. A dnešný vládca, odvodené od výrazu predseda vlády, má obdobnú úlohu. Skrotiť či poraziť dnešných králikov, postaviť hospodárstvo na pevné nohy, dúfam, že sa objaví nejaká nová Kremnica a predovšetkým stabilizovať štátnu moc ako rešpektovaný prostriedok spolužitia občanov. Dosiahnuť aby štát rozhodoval a našich životoch a nie burza alebo neformálne stretnutie na Vazovovej ulici. Dá sa to dosiahnuť jedine absolútnym povýšením práv každého občana na slušný život, naplnením všeobecného zmyslu ľudského života. A zmyslom ľudského života určite nie je zisk jednotlivca na úkor blížneho svojho. Ekonomiku podriadiť spoločnému záujmu. Hospodársky rozvoj je zmysluplný len vtedy, keď slúži všetkým a solidárne. Stabilizácia a následný rozmach trvali Anjouovcom 75 rokov. Dúfam, že nás, Slovenskú republiku, čaká 5 rokov stabilizácie a 70 rokov súvislého rozmachu. Apropo! Zájdite v sobotu 16. júna 2012 na rozhanovské polia pri Košiciach. Uvidíte a precítite veľkolepú rekonštrukciu samotnej bitky, priblížite si atmosféru spred rovných 700 rokov od spomínaného víťazstva Karola Róberta nad malými kráľmi. Pripravuje to mesto Košice. Ako sami košičania tvrdia, doba panovania Karola Róberta bola pre Slovákov v Uhorsku zlatým vekom. Začalo sa to na rozhanovskom poli 15. júna 1312, kde sa vďaka Košičanom zrodil kráľov strategický úspech. Mesto Košice z tohto odvážneho počinu svojich predkov môže právom odvádzať svoje dnešné významné postavenie. A ja pridávam, dúfam, že aj naša účasť vo voľbách a naše strategické rozhodnutie v prospech lepšej budúcnosti nebudeme ľutovať, ale naopak, budeme sa môcť našim potomkom pýšiť našou odvahou.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
28. marec 2012, 03:57
...preto nemôže nehovoriť rovnaké nezmysly. Mimochoodom, pánovi "Inge" (a ani p. Ševčíkovi) akosi neprekáža Radičovej, Miklošov a Dzurindov obrat na pätáku ? pokiaľ ide ot grécku otázku ? ale veľmi jej kole oči to, že Fico nezmenil názor. Príznačné. DuB

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984