Reklama
Reklama

Add.: Skrytý pôvab sociológie

*Počty, aritmetika a iná politická merba:* Po prvé. Milión a stotisíc je vždy milión a stotisíc. Aj v prípade hlasov pre Smer v sobotných voľbách.
Počet zobrazení: 1852

Po druhé. Voliť môžu vždy len dospelí. Na to je zákon. Čiže Smer dostal vyše štvrtiny hlasov od oprávnených voličov. Mladí ľudia do 18 rokov nemôžu voliť, preto robiť závery o ich možno inej politickej orientácii je nekorektné. Nemá zmysel. Okrem určitého účelového zahmlievania.

Po tretie. Ak viem používať kalkulačku, tak SDKU-DS volilo 3,54 % dospelých obyvateľov. SAS volilo 3,42 %. MOST rovné 4 % dospelých obyvateľov. Matovičov zlepenec 4,98 % a KDH až 5,13 % dospelých obyvateľov. Je to azda rozdiel oproti 25,82 % pre SMER.

Po štvrté. Volieb sa nezúčastnilo 40,89 % dospelých obyvateľov. Ich dôvody sú z hľadiska legitimity vládnutia Smeru irelevantné. Ak mali nejaký názor, mohli ho prejaviť.

A zostávajúcich 17,22 % volilo strany ktoré neprekročili potrebný prah na získanie poslancov alebo volili technicky chybne.

Náš volebný systém je však pomerný a preto hľadať dôvody prehry protificovského zlepenca v čomkoľvek len nie v ich vlastnej politickej a občianskej nekvalite je dehonestujúce aj pre samotnú pravicu. Naopak, pôvod úspechu Smeru je v jeho kvalite predkladaných myšlienok a opatrení na riešenie každodenného života a tým v príťažlivosti pre pomernú väčšinu občanov Slovenska.

P.S.
Sociologický pôvab ad absurdum: Už som si dával popoludňajšieho šlofíka, keď ma napadlo. Veď 96,36 % dospelých občanov SR nevolilo SDKU DS!

Skrytý pôvab sociológie

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
12. marec 2012, 09:53

Kandidáti, kterí získali viac ako 100 tisíc preferenčných hlasov

SMER-SD: Robert Fico (762 360), Robert Kaliňák (485 594),

Pavol Paška (273 540), Marek Maďarič (184 663), Ján Počiatek (148 449)

KDH: Daniel Lipšic (104 635), Ján Figeľ (104 002)

OĽaN: Igor Matovič (150 251)

MOST-HÍD: Béla Bugár (121 414)

SDKÚ-DS: Lucia Žitňanská (103 517)

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
12. marec 2012, 17:42
Jozef, dobrý postreh, ale poď ešte pokračovať - čo to znamená z hľadiska sociológie, kam dospelo zmyšľanie a hlavne ČINY občanov - môj postreh ako aktívneho člena volebnej komisie, ktorý si na vlastné oči "odstál" i "odsedel" ten čas, keď sa v sobotu 10.marca 2012 od 7:00 hod do 22:00 hod ľudia rizhodovali ísť voliť a IŠLI VOLIŤ, alebo neísť voliť, teda môj posteh sa týkal tohoto:

V tom okrsku, kde som bol naživo svedkom príchodu voličov do miestnosti a hodenia obálky do urny, som videl často odhodlané tváre, málo bolo neistých alebo zmätených. Ten, ktorý vošiel, musel podať osobne svoj občiansky preukaz, osobne išiel za plentu a osobne hodil podľa svojho rozhodnutia obálku s "tou správnou" stranou, to znamená zas z hľadiska psychológie silný zážitok a silný podnet, sociologicky to znamená, že správanie sa a konanie človeka v tomto prípade muselo byť jednoznačné. To teda znamená, že ak ten jeden milión, stotridsaťštyritisíc dvestoosemdesiat ľudí vedome vložilo do obálky kandidátov strany Smer Sociálna demokracia a hodilo túto obálku do volebnej urny, je to spontánne a premyslené rozhodnutie národa, o to viac, že to bola individuálns voľba každého jedného človeka a mohol sa skutočne rozhodnúť v tej chvíli za plentou iba za seba.

Oproti matematike ( i keď v tejto chvíli presvedčivej) staviam teda ľudský faktor, rozhodovací proces človeka, emotívnosť a motiváciu. TOTO BOLO ROZHODUJÚCE.

Tie "protigorilie protesty", to je dav, často sa to zvrhávalo na davovú psychózu, najmä ak už potom lietalo všeličo cez ploty pri Úrade vlády, či takmer omylom pri Prezidenstskom paláci.A iste, aj takí chodili voliť.

Ale rozhodujúcou silou, ktorá prehovorila, bola dovtedy MLČIACA VǞČŠINA, ktorá jednoducho od premýšľania prešla k činu. Toto by som rád videl z hľadiska sociológie teda analyzované - ako sa mlčiaca väčšina rozhodla vstať, ísť a rozhodnúť. To tu totiž ešte nebolo.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama