Komu vyhovujú predčasné voľby

Ak sa má SaS udržať v politike nadlho, presun do parlamentnej opozície by jej pomohol. Iba ťažko sa jej ponúkne lepšia téma, než euroval. SaS musí vytiahnuť opäť niečo, čo bude vyzerať  ako odborne zvládnutá a hodnotovo pevná pozícia a zároveň to bude poriadne populistické, čím sa dá útočiť na najnižšie pudy ľudí – sebeckosť, závisť, izolacionizmus, sebestredný individualizmus.
Počet zobrazení: 3212
Richard Sulik-volby-billboard-Andrij Bulba.jpg

Samozrejme, netreba prehnane dramatizovať. Každému, kto slovenskej politike rozumie bolo už pred rokom jasné, že táto koalícia to bude mať naozaj veľmi ťažké. Situácia sa po ôsmich rokoch v mnohom zopakovala. Do vlády vstupovalo KDH „v novom šate“, samo seba hľadajúce po vnútorných otrasoch. Jedným z koaličných subjektov bola úplne nová, netransparentná, nejasná, nezrozumiteľná a neskúsená, čiže opäť liberálna strana. (Toto je zaujímavý fenomén – na Slovensku sa každá dezorientovaná strana vyhlasuje za liberálnu.) Ani vyhliadky ekonomiky neboli najružovejšie (pravica nevie inak „konsolidovať verejné financie“, než škrtaním a dusením rastu).

Niektoré faktory však boli ešte horšie. V prvom rade neštandardné postavenie ďalších dvoch politických subjektov – OKS a Matovičova skupina. Robert Fico nepochybne zo škodoradosti hovoril od začiatku o šesťkoalícii, ale nahnevaní „koaličníci“ iba za pár týždňov museli upraviť rozhodovacie mechanizmy, ktoré v mnohom oba subjekty postavili fakticky na roveň ostatných štyroch. Hospodárska situácia sa ukázala byť oveľa horšia predovšetkým pre globálne dôvody. Konsolidovať verejné financie je ťažšie, lebo už takmer niet čo privatizovať a „reformy“ tých istých strán odčerpávajú potrebné zdroje. A Sulíkoví „liberáli“ sú ešte dezorientovanejší a populistickejší, než boli Ruskoví.
 


SaS by nebola proti

Čitateľom tohto webu netreba rekapitulovať, čo všetko podkopalo stabilitu terajšej vlády v priebehu uplynulých 14 mesiacov. Rýchlosť, s akou začali aj vrcholní predstavitelia vládnych strán pripúšťať predčasné voľby je však predsa trochu prekvapivá. Predstava, že vrcholný politik nechce byť vo vládnej koalícii a prirodzene sa lepšie cíti v opozícii je nezmyselná. Ak má pocit, že mu bude v opozícii lepšie, je to náznak, že mu je vo vládnej pozícii naozaj veľmi zle. A ak o tom otvorene hovorí, musí to byť ozajstná katastrofa. Pritom túto možnosť v posledných dňoch pripustili aj takí „machri“ ako Béla Bugár či Pavol Hrušovský a títo páni naozaj nie sú z cukru. V politike už niečo preskákali a neraz museli vydržať situácie, v ktorých by iní okamžite hodili „flintu do žita“.

Pred časom som napísal, že táto vládna koalícia sa rozpadne až vo chvíli, keď jej predstavitelia budú presvedčení, že do volieb už nemôžu ísť v lepšej východiskovej pozícii. Vyzerá to tak, že na zlepšenie situácie prestali koaliční lídri veriť už po roku. Teda, nie, žeby (si) neverili, že pravicová vláda a pravicová politika môže pomery na Slovensku zlepšiť (v priebehu jedného volebného obdobia). Len sa zdá, že neveria, že to dokáže táto vládna zostava. Naopak, akoby boli stále pevnejšie presvedčení, že terajšia koalícia veci iba zhoršuje. A to nielen pre Slovensko, jeho obyvateľov, ale čisto oportunisticky aj pre nich samotných a pre ich strany. A keďže prepojenie politiky a ekonomických „lídrov“ nie je žiadnym tajomstvom (najnovší škandál vo Francúzsku ukazuje, že toto prepojenie na najvyšších miestach nie je špecialitou postkomunistického kapitalizmu), zdá sa, že viac ako nervózni sú aj ľudia v „ekonomickom pozadí“ vládnych strán.

Nech to znie akokoľvek prekvapivo, ale prvý, komu by predčasné voľby mohli prospieť je Sloboda a solidarita. Jej politici sa do vlády nahrnuli v opojení z nečakaného voleného úspechu, ale aspoň niektorí z nich nie sú až takí životne neskúsení a odtrhnutí od reality, aby si po roku neuvedomovali, že na vládnutie neboli pripravení. Nie je vôbec nereálne sa domnievať, že dôležití ľudia v SaS prišli na to, že ak ich strana nemá skončiť ako ANO, najlepšie by bolo presunúť sa do opozície a v nej si krok po kroku budovať pozície a získať drahocenné skúsenosti. Je tu dnes niekto, kto si nemyslí, že volebný neúspech Smeru v roku 2002 nebol pre Ficovu stranu z tohto hľadiska požehnaním?


Riešenie „dvojvládia“ v SDKÚ

Ak sa má SaS udržať v politike nadlho, presun do opozície by jej v tejto situácii pomohol. Ale musí to byť parlamentná opozícia. A ak si uvedomíme, s akými kľúčovými spoločenskými témami môžeme v najbližších rokoch počítať, iba ťažko sa Sulíkovcom ponúkne lepšia, než euroval. SaS nemá inú šancu, než vytiahnuť opäť niečo, čo bude vyzerať  ako odborne zvládnutá a hodnotovo pevná pozícia a zároveň to bude poriadne populistické, čím sa dá útočiť na najnižšie pudy ľudí – sebeckosť, závisť, izolacionizmus, sebestredný individualizmus. Jednoducho, dôveryhodná liberálna politika. Ak budú voľby v najbližšom čase, euroval bude nepochybne ich kľúčovou témou, veď pravica sa o to usilovala už vlani. SaS by v takom prípade nepotrebovala nič iné (nie, žeby čosi na prikrášlenie nepridala, ale bola by to len kulisa), na tejto téme by dokázala „uhrať“ výsledok pre silnú opozičnú budúcnosť.

Pre SDKÚ-DS by predčasné voľby celkom nepochybne znamenali vyriešenie ťaživého „dvojvládia“ – o čo skrývanejšieho, o to zjavnejšieho sporu medzi M. Dzurindom (a I. Miklošom) a I. Radičovou. Krátka „éra“ terajšej premiérky by sa skončila. Ešte by sa dostala na kandidátku, ba bola by i medzi lídrami, ale už by sa premiérkou nestala. M. Dzurinda by ju v priebehu ďalšieho volebného obdobia postupne úplne vytlačil a to aj v prípade, že by SDKÚ išla do vlády a dokonca v nej mala I. Radičová ministerský post (čo je, mimochodom, dosť nepravdepodobné). To, či by SDKÚ-DS skončila v opozícii alebo vo vláde nie je pre jej (skutočných) lídrov teraz rozhodujúce.

KDH nemá zdanlivo čo získať, ale hlavným prínosom predčasných volieb by preň mohla byť vnútorná konsolidácia. Nie je isté, že by k nej došlo, ale bola by to príležitosť. Terajšie vládnutie ho zjavne vnútorne ničí a jeho poslanci dosahujú čoraz ťažšie konsenzus na podpore vládnych návrhov. Dramatické to bude najmä pri tzv. superhrubej mzde, aj keď to navonok tak nevyzerá. A časť KDH by pokojne išla do vlády so Smerom, pričom ľudia, ktorí k nej patria, by podľa všetkého oželeli aj nejaké „straty“, ktoré by z toho mohli plynúť. Dopady odchodu „Palkovcov“ ich v tomto smere upokojuje.


Dnes už reálny scenár

Najotáznejšie sa zdajú byť výhody Mostu z predčasných volieb. B. Bugár by k nim určite rád pridal zbavenie sa štyroch z OKS, ale je otázne, či by mal odvahu ísť do volieb bez nich. Nie je to však vylúčené, lebo napriek silnej podpore SMK zo strany V. Orbána, medzi Maďarmi na Slovensku nacionalistické vášne nerastú a v ekonomicko-sociálnych otázkach nie je SMK silnejšia. Ak sa neprehĺbia vnútorné rozpory Bugárovho a Simonovho „krídla“, Most by v predčasných voľbách nemal skončiť horšie ako pred rokom. A to nemusí byť málo, lebo za istých okolností by aj táto strana mohla byť vládnym partnerom Smeru.

O výhodách predčasných volieb pre opozičné strany nemá zmysel uvažovať. Ani Smer-SD, ani SNS o nich rozhodovať nebudú a keď by prišlo na hlasovanie, nemohli by si dovoliť nehlasovať za. J. Slota by tak navyše dosiahol, že pre A. Belousovovú by zostalo „zatracene“ málo času na prípravu novej strany. A pokiaľ ide o OKS a I. Matoviča, ich by predčasné voľby pripravili o „vydieračský potenciál“, ale zabrániť im by nedokázali.

Nič v tomto článku, samozrejme, neznamená, že predčasné voľby budú. (Úplne iná téma by boli výhody zotrvania terajšej koalície pre vládne strany.) Tento výpočet len ukazuje, že predčasné voľby sú dnes - na rozdiel od jari tohto roka - reálnou alternatívou riešenia vládnej krízy. Vládni politici budú stále porovnávať výhody a nevýhody. Avšak dnes už neplatí, že vo vláde nie je dôležitý subjekt, ktorý by z predčasných volieb nič nezískal.

Autor je politológ

Ilustračné foto: Andrij Bulba

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
27. september 2011, 10:30
Dobrá analýza. Škoda, že ste nešiel s kožou na trh pri odehade volebných výsledkov.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
27. september 2011, 11:29
hulikovi liberali sa dostali do parlamentu na zaklade toho, ze otapetovali cele slovensko plagatmi s populistickymi kecmi, pravdepodobne za peniaze hulikovho svokra. pocet clenov SaS je taky nizky, ze skor sa jedna o uzku skupinku dobrodruhov s politickymi ambiciami ako o nejaku stranu s nejakym programom. taku silnu temu akou je odmietnutie eurovalu si logicku nechcu nechat ujst, lebo ktovie... ich preferencie od volieb isli prudko dolu. otazka silnej temy, ktorou by oslovili nielen mladych pozadujucich slobodne hulenie a dalsich 4% pozadujucich slobodne homozvazky, je pre nich zivotne dolezita, ak chcu oslovit aj nejakych slusnych volicov. plus dalsi benefit, zbavia sa sasa matovica, ktory by mohol byt pre nich vo svojej prostorekosti este velmi nebezpecny...
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
27. september 2011, 17:16
"Most by v predčasných voľbách nemal skončiť horšie ako pred rokom. A to nemusí byť málo, lebo za istých okolností by aj táto strana mohla byť vládnym partnerom Smeru." ********************* 1, Mostu 2-3% nahralo OKS, takže by Bugárovci oscilovali na 5% hranici zvoliteľnosti! 2, Ak pravicové strany budú mať aspoň teoretickú šancu zostaviť vládu bez Smeru,tak ani na zlomok sekundy nezaváhajú! 3, Smer by išiel do vlády s kýmkoľvek, ale má nulový koaličný potenciál! Tak je to úplne "apriori pase" *** 4, SNS-kári sa už do parlametu nedostanú, takže Smer na chýbajúcich 9 mandátov môže úplne pokojne zabudnúť! *** 5, Smeru ostáva už len vyhratať voľby "orbánovským" spôsobom, ale toľko tupovoličov žiaľ nenájde, lebo sa o nich tvrdo pobijú so Sulíkom a Matovičom. Smer nezíska ani tých 75 mandátov a nie to ešte ústavnu väčšinu *** 6, Na ľavo od stredového (centristického) Smeru sa nevyprofilovala žiadna skutočná ľavicová politická strana, tak Smer nemá ani teoretického potenciálneho koaličného partnera.*** RESUME: Takže nám ostava veriť, že žiaden predčasné voľby nebudú, lebo by karty dostali tí istí pravicoví hráči a nádej na zmenu by nebola ani teoretická. Len by to stálo kopu peňazí daňových poplatníkov a mecenášov politických strán.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
27. september 2011, 17:39
Ako ste správne napísali, tento článok je analýza, nie prognóza. Odhad volebných výsledkov, to už je prognóza. Ale ak chcete podľa toho ohodnotiť moje schopnosti, tak sa Vám môžem priznať, že som zle odhadol volebný výsledok práve SaS. V prípade Smeru a SNS som sa "pomýlil" o tri desatiny, KDH (o KDH som myslím aj písal pár mesiacov pred voľbami) som trafil na celé percento presne, SDKÚ som sa neodhadol presne o vyše pol percenta a podobne Most. SMK a HZDS som trafil, že budú mimo parlamentu nad 3%. Pri SaS som sa pomýlil takmer o 5%, tento volebný výsledok ma veľmi prekvapil (a, samozrejme, aj poučil). Podhorský
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
27. september 2011, 22:45
... a dodám, že ak sa zbavia KDH a SDKÚ-DS Sulíkových "saskárov", pridajú Most-Híd a dohodnú sa so Smerom-SD, konečne tu vypukne stabilná vláda, ktorá bude solídne a konzervatívne riešiť rozpočet i Euroval.

dobrá...o:)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
28. september 2011, 08:30
To o analýze patrilo nickovi "Inga", Ty si človek "na pulze udalostí" a teda vieš, že ten zlepenec sa drží zubami-nechtami, takže ich prioritou je udržať sa pri vláde za každú cenu, už i premiérka odmieta spájať euroval s dôverou.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
28. september 2011, 09:09
Hlavne aby boli a aby boli čo najskôr. Každý deň vládnutia súčasnej vlády je katastrofa!

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984