Reklama
Reklama

Upálili Róma!

Asi tridsiati neonacisti si naplánovali, že 21. júla v roku 1995 napadnú v Žiari nad Hronom niekoľko Rómov. Stalo sa tak vo večerných hodinách pred pohostinstvom na križovatke ulíc Andreja Kmeťa a Štefana Moyzesa. Pri útoku použili mladí muži železné tyče, nože a zápalné fľaše (Molotovove koktaily). Počas pochodu mestom terorizovali všetkých Rómov, ktorých stretli, nahádzali Molotovove koktaily aj do hostinca, kde sedeli Rómovia.
Počet zobrazení: 895

Asi tridsiati neonacisti si naplánovali, že 21. júla v roku 1995 napadnú v Žiari nad Hronom niekoľko Rómov. Stalo sa tak vo večerných hodinách pred pohostinstvom na križovatke ulíc Andreja Kmeťa a Štefana Moyzesa. Pri útoku použili mladí muži železné tyče, nože a zápalné fľaše (Molotovove koktaily). Počas pochodu mestom terorizovali všetkých Rómov, ktorých stretli, nahádzali Molotovove koktaily aj do hostinca, kde sedeli Rómovia. Ich vyvádzanie vyvrcholilo šokujúcim nápadom -18-ročného Mária Gorala zbili, porezali, zvalili na zem a poliali zmesou benzínu a polystyrénu a zapálili! Previezli ho do nemocnice, kde po desiatich dňoch zomrel. Upálenie tohto Róma sa stalo zatiaľ najtragickejším rasovo motivovaným trestným činom, aký sa na Slovensku udial. Na svedomí ho majú chlapci vo veku od 15-18 rokov, ktorí pochádzali zo Žiaru nad Hronom a z Rimavskej Soboty. Štyria boli vzatí do vyšetrovacej väzby, ďalších pätnástich vyšetrovali na slobode.Najvyšší súd SR potvrdil v roku 1997 rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici, pričom však znížil v prípade trestného činu vraždy obžalovanému, vtedy 16-ročnému, Borisovi Ferkovi trest odňatia slobody zo 7,5 na 6,5 roka nepodmienečne so zaradením do I. nápravnovýchovnej skupiny. V čase skutku 18-ročný Tomáš K., obžalovaný z navádzania na vraždu a z vydierania, bol oslobodený spod prvého činu a súd mu uložil trest 27 mesiacov nepodmienečne so zaradením do I. nápravnovýchovnej skupiny. Na osem mesiacov nepodmienečne bol odsúdený Radoslav Č., ale ten si trest odpykal už počas vyšetrovacej väzby. Ostatní obžalovaní dostali podmienečné tresty od šesť do desať mesiacov s rôznou skúšobnou lehotou.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
25. jún 2011, 01:56
Fandim lidem kteri jsou ochotni vzit spravedlnost do vlastnich rukou a neboji se moci levicackych politiku ktery jenom mluvi o kosmopolitni spoecnosti a pritom mysli jenom na svuj prospech.Preju vam at si cikany aspon na dva dny nastehujete vedle sebe...
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama