Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Žumpa na Hradnom kopci

Počet zobrazení: 3931

„Ak chceme žiť v lepšej budúcnosti, nesmieme premrhať prítomnosť.“ Pri čítaní spravodajstva z nášho parlamentu, mi ihneď prebehla hlavou táto myšlienka. Sám seba som sa spýtal, čím sme si zaslúžili, že o nás rozhodujú ľudia, ktorí si nevážia a znevažujú svojich kolegov (aj keď politických súperov). Čo si máme myslieť o ľuďoch, ktorí sa nazývajú lupičmi, zbabelcami, podliakmi, prašivcami... Prečo s takýmito ľuďmi premrhaváme svoju budúcnosť? Chápem, že žiadny parlament nie je zostavený z elity národa, ale nechápem, prečo ten náš je zostavený zo spodiny. Ako mi občania môžeme nájsť pre nich vľúdne slovo, keď sami seba osočujú výrazmi, ktoré bežní ľudia ani nepoužívajú. Ako si máme vážiť niečo, čo sami nazývajú politickou žumpou?

Iste, zvolili sme si ich sami, tak si aj sami spytujme svedomie. Navyše, o chvíľu sú tu voľby a je šanca to zmeniť. Tých demokratických volieb bolo už viac než dosť a je to stále horšie. A neverím v zázrak ani po ďalších voľbách. Preferencie jasne ukazujú na tie isté strany. A strany? Tie až na malé výnimky postavia osvedčené kádre. Možno opozícia bude vládnuť a vládnuca strana v opozícii, ale ľudia zostanú. Optimisti budú vyhlasovať, že žijeme v najlepšej a najúspešnejšej  dobe, pesimisti sa budú obávať toho, že je to pravda. Jedno však asi bude pravda. V debatách s ľuďmi sa dozvedám, že to budú asi najšpinavšie voľby od politického prevratu. Takže máme sa na čo tešiť.

No vrátim sa k posledným dňom. Osobne som považoval Smer-SD a KDH za akúsi chrbtovú kosť našej súčasnej politiky. Som však sklamaný z ich posledných krokov. Váhostav je predsa predovšetkým systémová chyba. Prehadzovať si dnes horúci zemiak, kto je viac vinný, je nezmysel. Vinní sú všetci, čo vládli a neurobili poriadok, a vládli už všetci. Teda summa summarum, vinní sú všetci, teda nikto. Nechcem teraz rozoberať príčiny tejto vážnej kauzy, lebo do toho nevidím. (Keby som aj videl, aj tak mi je to platné len na dve veci...)  Mňa skôr mrzí, že táto situácia škodí Smeru aj KDH a neskutočne nahráva len krikľúňom a večným kritikom z iných strán. A oni to začínajú perfektne využívať. Nakoniec očakávať niečo iné od matovičovcov, sulíkovcov a ďalších sa ani veľmi nedá. Toto je ich pôda, toto je ich príležitosť. Neviem, čo si od toho Robert Fico sľubuje, ale takáto konfrontácia medzi Smerom a KDH nie je pre Slovensko dobrá. Smer, ak bude chcieť ďalej vládnuť, potrebuje stabilného partnera a tým nemusí byť ani SNS, ak sa teda dostane do parlamentu. Navyše, nerozumiem ani krokom KDH. Ak im ide naozaj o Slovensko, mali by sa správať prezieravejšie. Neviem pochopiť ani dôvod, prečo do svojich radov pritúlili poslanca Hlinu. Čo ten okrem vulgarizmov a osobných záujmov môže KDH priniesť?

Napriek týmto úvahám však nie som pesimista a verím, že príde čas, keď nás budú reprezentovať ľudia, ktorým bude bližšie slovíčko Vy ako slovíčko Ja.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
17. apríl 2015, 20:50

Ďakujem, je to výborné, Ľubo.

K téme: To je z toho, že sa stále, už aj pred rokom 1989 a až doteraz, volí vždy "to menšie zlo"! Posledné skutočne radostné a poctivo revolučné voľby boli v roku 1968, keď nastalo to obrovské "vzodmutie" ľudu v Československu a ľudia si vyberali a verili tým, ktorí začali nielen "kecať", ale i meniť veci k lepšiemu.

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
17. apríl 2015, 20:50

...a ktorí blbci Vám tam dávajú tak nízke hodnotenia?...

Obrázok používateľa anton b.
#3
anton braxatoris
17. apríl 2015, 21:54

Kritiku treba privitat, ale urcite by som nas parlament nenazval "zumpou". A davat do jedneho riadku KDH zo SMEROM, to si hadam SMER nezasluzi lebo nie je na nasej scene otrlejsia politicka strana ako KDH, aj ked to dnes uz nie je take zle ako volakedy, kedy tam mali Lipsteina a Mikloska.

Ta uroven, ako sa niektori poslanci prejavuju, byva niekedy naozaj extremne primitivna, to vsak neznamena, ze vsetci su taki. Najde sa tam par cirkusantov, ktori kazia dojem, lenze co s nimi, ked mame gorilacky kapitalizmus. Nieco podobne, ako ked budete mat vyluxovane a vycackane byvanie a niekto vam tam pusti dive prasa. Nemozte zacat tvrdit, ze vsetci obyvatelia toho bytu su prasce - to by nebolo spravodlive.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#4
Peter Dolina
19. apríl 2015, 00:37


Kto to bol Lipstein? 

Alebo je to rasova skomolenina mena Lipsic?  Chce sa tym povedat, ze Lipsic je Zid?  Alebo ze robi to, co mu kaze "svetove zidovstvo"?  Alebo pan Braxatoris prevzal tuto skomoleninu bez toho, aby uvazoval o tom, co tym naznacuje?

Nechapem k comu to je dobre, stahovat diskusiu o nizkej urovni parlamentnej diskusie na uroven rasistickych narazok: moze byt nieco este horsie?

Obrázok používateľa Juraj
#5
Juraj Purgat
20. apríl 2015, 22:34

Je to priliehavé nazvanie! Pretože čo tam predvádzajú niektorí poslanci sa iným termínom hádam ani nedá nazvať.  Prím vedú Matovičom preverení poslanci na "detektore lži" ktorým udáva tón sám náčelník "Oľana" Igor prvý, ktorému sekunduje najaký Hraško bývalý Malchárkov spolupáchateľ! Ale nezaostávajú ani ďalší, či už z klubov  KDH, SaS.  Občas svoju kvapku  oleja prileje do ohňa aj nejaký poslanec z roztraseného Mostu-hídu, aby sa na nich nezabudlo pri delení nejakej trafiky. Zakladačmi a rozdúchavačmi "ohňa" sú predovšetkým dvaja neukojení strébri Lipšic a Hlina. Že sa tak chovajú a môžu chovať je na príčine aj vcelku slabá riadiaca práca príslušného moderátora (riadiaceho schôdzu), ktorý  buď z bojazlivosti, alebo z neznalosti pripúšťa porušovanie rokovacieho poriadku, čo mnohí z opozičníkov využívajú, resp. zneužívajú!

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama