Vivat, Nasťa!

Počet zobrazení: 5250

a._kuzminova.jpgV súčasnosti všetci žijeme zimnou olympiádou, niektorí viac, iní menej. V Banskej Bystrici však osobitne preciťujeme predovšetkým výsledky biatlonistky Anastázie Kuzminovej – našej Nasti. Už takmer desať rokov je vnímaná ako nesmierne charizmatická, no pritom ľudsky pokorná športovkyňa. Možno ju často stretnúť nielen na športoviskách, ale aj na podujatiach v meste, kde rada svojou prítomnosťou povzbudzuje najmä nádejných budúcich reprezentantov, či na rozličných spoločenských udalostiach. Vnímali sme ju napr. ako jednu z ambasádorov minuloročného Európskeho mesta športu v Banskej Bystrici, v roku 2014 pri príležitosti 70. výročia SNP zasa ako jednu z dvanástich osobností v propagačnom projekte Múzea SNP.

Banskobystričania si ju ako „zlatú“ s úprimnou úctou a nefalšovanou radosťou privítali na Námestí SNP po predchádzajúcich olympiádach a nebude to ani teraz inak.

Foto: facebook.com/Anastaziakuzmina/

Hoci je už pôstne obdobie pred veľkonočnými sviatkami, po skončení ZOH sa do Banskej Bystrice Nasťa vráti ako vzácny vianočný darček v zlato-striebornom balení a každý poriadny obyvateľ mesta ju rád príde privítať do centra mesta. Poďakovať sa za skvelú reprezentáciu a zároveň propagáciu mesta i našej krajiny.

Sú to vždy nezabudnuteľné chvíle, ktoré nezostávajú iba v srdciach vďačných obyvateľov, ale natrvalo sa pretavujú aj na stránky kníh. Jej zlatá premiéra vo Vancouveri a návrat do Banskej Bystrice našla miesto v publikácii Slavomíry Očenášovej-Štrbovej Moja Banská Bystrica (2011), ktorá je špeciálne určená detskému čitateľovi. V dialógu dvoch tínedžerov sa uvádza:

Jakub: Videl som v televízii, ako na toto námestie prišlo veľa ľudí, keď skončili zimné olympijské hry vo Vancouveri...Čo sa tu vtedy dialo?

Barbora: Bola tu vtedy nádherná atmosféra. Ľudia spievali a tešili sa z úspechov našich reprezentantov v Kanade. Mnohí od dojatia plakali. A potom prišli v aute s otvorenou strechou naši biatlonisti – zlatá a strieborná Nasťa Kuzminová a bronzový Pavol Hurajt, obaja obyvatelia Banskej Bystrice. Dostali nádherné kytice, na hlavy vavrínové vence. Úžasné bolo, ako celé námestie spievalo pieseň Petra Vala a Pavla Janíčka, špeciálne zloženú na počesť víťazky Anastázie Kumninovej, rodáčky z Ťumenu v Sibíri.

Cez krajinu nekonečnú vedú biele koľaje,
po nich letí Sibírčanka, pred ňou naša hviezda je.
Kamže letíš, Sibírčanka, kamže sa to berieš zas?
A ona im odpovedá: vystúpim raz na Parnas!

Zo slečny sa stala pani, na Slovensku našla vlasť,
cítila, že pod Tatrami bude zase tráva rásť.
Stále sa len usmievala, letela v tých stopách zas,
potom len tak mimochodom vystúpila na Parnas.

Cez krajinu nekonečnú vedú biele koľaje,
po nich letí Bystričanka, pre nás naša hviezda je.
Kamže letíš, milá Nasťa, kamže si to trieliš zas?
Ona na to: - mám vás rada, bežím za vás na Parnas.


Nastin úspech na ZOH 2014 v Soči nenechal chladným ani spisovateľa a literárneho vedca Ondreja Sliackeho (mimochodom – rodáka z Banskej Bystrice). V knihe Divy Slovenska nielen pre deti II (2015) jej venoval emotívnu pasáž v kapitole o slovenskej hymne. Dojal ho Nastin profesionálny výkon a najmä morálno-vôľové vlastnosti, ktoré ju priviedli na zlatý stupienok, kde s emóciami a dojatím spievala slovenskú hymnu. Zážitok hodný nasledovania aj inými (pôvodom slovenskými) športovcami!

bystrica_dukla.jpgbystrica_dukla_kuzminova.jpg
Foto: Mirka Chabadová

Pisateľka týchto riadkov mala príležitosť byť zostavovateľkou publikácie Pomníky, pamätníky a pamätné tabule v Banskej Bystrici (2016), v ktorej má miesto aj osobitná pamätná tabuľa, venovaná olympijským medailistom – je umiestnená na budove Vojenského športového centra DUKLA. Doteraz na nej svietilo meno Anastázie Kuzminovej trojnásobne, po kórejskej olympiáde pribudnú ďalšie tri zápisy. Nezávidím zodpovedným ťažkosti s ich dopĺňaním – voľné miesta sa povážlivo napĺňajú... Vďaka za tieto starosti!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984