Reklama

Sme sociálni demokrati a sme na to hrdí

Vystúpenie na rokovaní NR SR o odvolávaní predsedu vlády Roberta Fica
Počet zobrazení: 5055

Pre tých, čo nie sú na FB ani nesledujú videozáznamy schôdzí Národnej rady SR na jej webovej stránke, uverejňujeme vystúpenie poslanca za Smer-SD Ľuboša Blahu na rokovaní o odvolávaní predsedu vlády Roberta Fica.

Status Ľuboša Blahu na FB, 13. 11. 2014:
V pondelok (10. 11. 2014 – pozn. red.) som mal prvýkrát v živote parlamentný prejav, ktorý som predniesol bez akejkoľvek prípravy. Pôvodne som bol rozhodnutý nevystúpiť kvôli všetkým tým urážkam zo strany opozície, no dve minúty pred prejavom som sa po dohode s kolegami spontánne rozhodol inak a ako prípravu som si stihol napísať presne šesť slov Ak do toho prirátam, že som v sobotu spal 2 hodiny v kresle a v nedeľu 4 hodiny, som rád, že som počas tohto svojho pondelňajšieho prejavu nezaspal uprostred vety.  Som rád, že som mal možnosť zdôrazniť svoju výzvu na vyvlastňovanie oligarchov a ekonomických zlodejov. A zároveň ma teší, že som mohol upozorniť na systémové príčiny korupcie, ktoré sa začali už niekedy v Novembri 89. Aj preto tá pachuť Novembra 89 pre mnohých ľudí na Slovensku vôbec nie je príjemná:

„Schránkové firmy? Samozrejme, zrušme to, ak sa dá, nájdime spôsob ako takýchto ľudí zbaviť ich majetku. Kľudne. Ja budem prvý, ktorý zahlasuje za to, aby sme zbavovali majetku takýchto ľudí. Nemám s tým problém. Nemám problém s tým, aby sme zbavovali majetku tie korporácie a tie finančné skupiny a tie podnikateľské kruhy, ktoré tu naozaj predstavujú niečo, čomu sa zo skúseností z Ukrajiny hovorí oligarchia... Ja chcem to isté a moji kolegovia chcú to isté, čo asi aj vy - aby na Slovensku korupcia nebola. Mám samozrejme systémové obavy, že ten systém, ktorý tu naozaj dvadsaťpäť rokov zavádzali predovšetkým vlády na pravo od stredu, je tak zle nastavený, že je tu veľmi veľká možnosť zneužívať tento systém: už od divokých klausovských čias sa tu vytvárali finančné skupiny, korporácie, reálni zlodeji, reálni ekonomickí zlodeji, ktorí dneska ďalej dominujú aj podnikateľskému prostrediu, pretože majú toľko peňazí ešte z tých čias. Toto tu bolo systémovo zle nastavené, a preto je tu aj tá pachuť toho novembra, 17. novembra 89, keď na jednej strane máme ten ideálny mýtický obrázok, ako tu ľudia naozaj spravodlivo a veľmi emočne bojovali za slobodu a demokraciu a na druhej strane tu máme divoký, vulgárny, cynický kapitalizmus, ktorý tu reprezentoval aj pán Kaník. Toto ľudia nechceli. Ľudia chceli sociálnejší, ľudskejší, demokratickejší systém, kde by boli naozaj rešpektované aj ich sociálne práva, aj práva na ochranu práce a dôstojnosť v práci. Toto všetko chceli ľudia v Novembri 89 a namiesto toho dostali – Kaníka.“

Dúfam, že takýchto nenávistných schôdzí už bude v budúcnosti čo najmenej...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
14. november 2014, 10:59

Obdivujem Ľubošovu odvahu, po prebdetej noci ako sám píše, tak emotívne a nepripravene hovoriť 25 minút. Podstata bola vyslovená už v druhej minúte - sme proti schránkovým firmám a oligarchickému zašpineniu politiky.

Tak poďme na konkrétne kroky, načo vyzývať že nech dá niekto riešenie. Práve že v rámci sociálnej demokracie sa už asi sto rokov také riešenie nenašlo - pretože sa sociálna demokracia vzdala cieľa vybudovať socialistickú spoločnosť a snaží sa iba "vylepšovať" v rámci "strany mierneho pokroku" dôsledky globálneho trhu a už nefungujúceho kapitalistického výrobného spôsobu po parlamentných výboroch a vo vláde. Nehreším za to Smer SD´, lebo sa definoval ako sociálno-demokratická strana a robí "svoj džob" výborne - zmierňuje vládnymi opatreniami ten náš divoký kapitalizmus. Hreším na všetkých SDL a ľavičiarov v Smere, že teraz keď je vo vláde, neprinútia vlastnú vládnu stranu rozbehnúť zásadné progresívne kroky k takým zmenám, ktoré by viedli k cieľu každého ľavicového politika - k sociálne spravodlivej spoločnosti - k socializmu.

Čím je socdem vláda slabšia, tým viac bude mať takýchto nocí, to by malo byť jasné...

Reklama

Blogy a statusy

Reklama