Otvorený list poslanca mesta Martina Borguľu americkému veľvyslancovi

Počet zobrazení: 5079

Bratislava, 21. 6. 2016 – V liste žiada, aby veľvyslanec USA na Slovensku podnikol opatrenia, ktorú budú viesť k odstráneniu železného plota z Hviezdoslavovho námestia.

am2.jpg

List adresovaný americkému veľvyslancovi na Slovensku posiela v súvislosti s opätovnou žiadosťou ambasády o predĺženie zmluvy o prenájme pozemkov na Hviezdoslavovom námestí. V liste vysvetľuje svoje dôvody, prečo je nevyhnutné železný plot z námestia odstrániť.
    „Hviezdoslavovo námestie sa nachádza uprostred historického centra a patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším miestam Bratislavy ako obyvateľmi mesta, tak aj domácimi a zahraničnými turistami. Je preto neprijateľné, aby sa v historickom jadre mesta, uprostred námestia s historickými budovami, nachádzal takmer trojmetrový železný plot,“ uvádza v liste poslanec mesta Martin Borguľa.
     Martin Borguľa v liste zároveň píše, že rovnakým spôsobom by postupoval proti komukoľvek inému, kto by na námestí vybudoval čokoľvek, čo by špatilo jeho vzhľad.
     „Moje výhrady sa netýkajú americkej ambasády ako takej. V liste len pána veľvyslanca žiadam, aby vyhovel mojej žiadosti a výhradám mnohých Bratislavčanov a podnikol také opatrenia, ktoré budú viesť k odstráneniu železného plota z námestia,“ povedal Martin Borguľa.

Celé znenie listu:

Jeho Excelencia
Liam Wasley,
veľvyslanec USA v SR

Bratislava, 21. 6. 2016

VEC: Otvorený list Veľvyslancovi USA v Slovenskej republike

Vážený pán veľvyslanec,

dovoľte mi, aby som sa na Vás obrátil v súvislosti s Vašou opätovnou žiadosťou o predĺženie Zmluvy o prenájme pozemkov na Hviezdoslavovom námestí, ktorú ste zaslali Magistrátu hlavného mesta Bratislavy.
     Zmluva bola naposledy na Vašu žiadosť predĺžená Mestským zastupiteľstvom hl. mesta Bratislavy 22. mája 2014, a to do augusta 2016. Už vtedy som sa proti predlžovaniu nájmu pozemkov postavil ja osobne, ako aj ďalší mestskí poslanci a vlna nevôle sa zdvihla aj vo verejnosti, medzi občanmi mesta.
     Hlavná výhrada sa týka železného plota, ktorý ambasádu obkolesuje. Už dlhodobo upozorňujem na skutočnosť, že plot výrazne špatí vzhľad námestia a je vážnou prekážkou v celistvosti námestia, ktoré patrí k najkrajším v Bratislave. Hviezdoslavovo námestie sa nachádza uprostred historického centra a patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším miestam Bratislavy ako obyvateľmi mesta, tak aj domácimi a zahraničnými turistami. Je preto neprijateľné, aby sa v historickom jadre mesta, uprostred námestia s historickými budovami, nachádzal takmer trojmetrový železný plot.
     Návrh Mestskej rady hl. mesta Bratislavy, ktorý sa bude prejednávať na najbližšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva, aby americká ambasáda platila mestu za pozemky, je len nepochopením a zastieraním skutočného problému, pretože žiadne peniaze neriešia skutočnosť, že na Hviezdoslavovom námestí bude naďalej stáť železný plot.
     Moje výhrady sa netýkajú americkej ambasády ako takej, chcem Vás ubezpečiť, že rovnako by som postupoval proti komukoľvek inému, kto by na námestí vybudoval čokoľvek, čo by špatilo jeho vzhľad. Vážený pán veľvyslanec, vyhovejte, prosím, mojej žiadosti a výhradám Bratislavčanov a podniknite opatrenia, ktoré budú viesť k odstráneniu železného plota, aby sa Hviezdoslavovo námestie stalo opäť ozdobou tohto mesta.

S úctou
Ing. Martin Borguľa,
poslanec mestskej časti Bratislava – Staré Mesto


SÚVISIACE:
Mestská rada navrhuje, aby americká ambasáda za pozemky platila
Martin Borguľa: Proti ďalšiemu zotrvaniu americkej ambasády na Hviezdoslavovom námestí

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984