Noc zlomu

Počet zobrazení: 5497

Pýcha predchádza pád. Parlamentné voľby 2020 znamenali neprekonateľnú dostihovú prekážku najmä pre tých, ktorí síce mali dostatok finančnej hotovosti, no viac sa pritom spoliehali na hru s esom v rukáve. A to sa neodpúšťalo ani na divokom západe... Koalícia PS/SPOLU s najdrahšou kampaňou podcenila intelekt voličov mysliac si, že môže ponúkať do premiérskeho kresla digitálneho Michala Trubana s drogovou minulosťou alebo Miroslava Beblavého v karnevalom prestrojení „nového“ politika. V Bratislave si na volebnú noc ultraliberáli prenajali od „svojho človeka“ v Primaciálnom paláci Starú tržnicu, pozvali najznámejšie a najstrhanejšie herecké tváre, flákačov z bratislavskej kaviarne a zametačov z Námestia Nežnej revolúcie. Nezabudli sebavedomo a viditeľne umiestniť obrovské heslo „Noc zlomu“.  

A želané sa stalo skutočnosťou. Plnokrvník s falošným rodokmeňom neuniesol na chrbte váhu bludov dvoch nadmierečných džokejov a rozpleštil sa so zlomenými nádejami  v cieľovej rovinke.

volebeh2020-843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Líderský väz si zlomil aj kresťanský demokrat Alojz Hlina (KDH), ktorému v prvé marcové ráno ostali už len noty pre ťahavý žalm „Miserere“. A jeho smútok bol natoľko veľký, až z neho v televízii úprimne vypadli slová ľútosti o tom, koľko „veľa zo svojich peňazí investoval a teraz navždy stratil“... Tetušky v kostoloch na Záhorí si šepkali, že sa mal namiesto Paktu o neútočení s antikristami radšej naučiť poriadne Desatoro!

Pravdou je, že medzi najznámejšími božími prikázaniami nie je hriechom vyzdvihovať svoje osobné zásluhy nad všeobecný záujem a spoločenské blaho. No nechutný egoizmus až narcistická sebachvála, „čo všetko on a len on sám v koalícii zabezpečil, vybavil, zariadil“, smrdeli až tak, že sa od tohto Lenona s kapitánskymi výložkami odvrátili aj pešiaci. Naplnili sa tak prorocké slová jeho predchodcu Jána Slotu z apríla 2013: „On chce SNS dotiahnuť do prepadliska dejín, má úlohu ukončiť existenciu SNS ako kresťanskej, národnej a sociálnej strany. Je za to veľmi dobre platený,“ vyhlásil Slota, podľa ktorého Danko má podporu len zopár chudákov. Najstaršia politická strana Slovákov tak doplatila na neskúsenosť mladého lídra v politike a opäť vypadla z parlamentu. Členská základňa sa bude modliť, aby zlomenú zástavu národniarov zdvihla z prachu aspoň Anna Malíková z Kysúc alebo Rafael Rafaj z vinohradníckej Rače. Lebo rozhľadený historik Anton Hrnko či uhladený a rozvážny Jaroslav Paška už asi nenájdu dostatočný zdroj obnoviteľnej straníckej energie ani politickej trpezlivosti.

Riskantná zradná partia osamelého strelca, plniaceho rolu vnútornej opozície priamo vo vládnej koalícií, nevyšla Bélovi Bugárovi. Korčuľoval na slovenskom politickom rybníku 30 rokov. Vyhrievajúc sa pod reflektormi európskych strážcov menšinových práv a priazne svetovej maďarskej loby sa nevedel zjavne rozhodnúť, či chce byť krasokorčuliarom alebo hokejistom. Nezvládol však bognu a pri taktickom zaťahovaní puku za svoju bránu v oslabení zlomil hokejku a vsietil si neočakávane vlastný gól. Pri odchode do šatne potom nezabudol reportérom medzi striedačkami vysvetľovať, že tým víťazným gólom pre súpera prinútil najlepšieho strelca a kapitána mužstva, aby sa uprostred zápasu odobral pod sprchu. „Nebyť mňa, tak by Fico v roku 2018 neodstúpil“... Vôbec nepochopil komentáre v médiách poukazujúce na to, že bugárovci si vykopali pod sebou vlastný hrob! „To neviete, že cena za dobrú prehru je vždy vyššia, ako keď stavíte na víťazstvo?! Ale ó tom..., až pótom “...

remisova1.jpg
Foto: Emil Polák

Škoda, že jedna z rotujúcich lopatiek veterného mlyna pozemskej zlomyseľnosti sa odlomila práve v okamihu, keď sa do násypného koša, tzv. kopčahu, chystal mlynár – volič nasypať hlasovacie lístky Kiskovej strany ukrývajúcej sa Za ľudí. Do múčnej truhly tak tesne – no predsa len – prepadlo 5,77 % zomletého obilia. Exprezidentovi so zlomenými anjelskými krídlami to dáva možnosť upiecť si v politickej pekárni bochník chleba alebo 10 rožkov. Bude ich jesť v parlamentnom bufete a zapíjať kakaom imunity? Alebo mu ich nadrobia do bielej väzenskej kávy v Leopoldove? Toť hamletovské otázky! Veď aj „skokanka roka“ Veronika Remišová (odišla v júni 2019 z OĽaNO do strany Za ľudí) sľubovala občanom z bilboardov že: „vezmeme podvodníkom nelegálny majetok“... Voliči sa už pred voľbami smiali nad čarom nechceného, vidiac, že nad podtatranským pozemkovým handlérom zlomila palicu hneď po americkej CIA už aj jeho pravá ruka. A v povolebných diskusiách 1. marca 2020 sa k volaniu po „zatváraní podvodníkov a mafiánov do basy“ pridal k budúcemu premiérovi – trnavskému Igorovi Matovičovi – aj jeho bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.

No, vidím to tak, že si asi chlapci a dievčatá budú musieť najskôr sadnúť a medzi štyrmi očami sa vo svojich stranách dohodnúť, čo sa patrí a čo nie. Aby sa nestalo, že niekto na rokovaní vládneho kabinetu alebo počas zasadnutia parlamentu v priamom prenose zlomí nos svojmu koaličnému ministrovi či vztýčený prostredník koaličnej poslankyni.

No čože už? Aj volebná noc má svoju moc. Keď Boh – volič dá, môže sa stať veru aj nocou zlomu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984