Etela Farkašová: Čím je pre mňa výzva Zjednotení za mier

Ďalšie vyjadrenia k iniciatíve: Michal Kováč, Pavol Barabáš, Ludvík Nábělek
Počet zobrazení: 6856

e._farkasova_2a.jpgV dobe, keď je naša spoločnosť v rôznych smeroch čoraz väčšmi polarizovaná,  keď z politických a ideologických dôvodov dochádza k nezhodám medzi dlhoročnými priateľmi, ba dokonca i v rodinách, vznikla iniciatíva s ambíciou prekonávať čiastkové rozpory, názorové rozdielnosti a zjednocovať tisícky (možno neskôr to budú desaťtisíce, ba ešte viac...) ľudí v úsilí dosiahnuť spoločný cieľ: zabrániť vojne...

Uvedomenie si toho, aké potrebné je zjednocovať sa v záujme toho, aby sa presadila správna vec, predstavuje podľa mňa najmä v časoch vypätého individualizmu nesmiernu hodnotu.

Fakt, že toľkí ľudia už podporili túto výzvu v spoločenskej atmosfére,  kde sa objavuje aj tendencia prispievať k eskalácii napätia a vnímať vojnu ako jedinú cestu k usporiadaniu pomerov na východe Európy, dokazuje, že pre nich  všetkých je myšlienka zachovania mieru nadovšetko dôležitá.
ETELA FARKAŠOVÁ, filozofka a spisovateľka, signatárka iniciatívy Zjednotení za mier

Svoj podpis k iniciatíve môžete pripojiť na stránke Zjednotení za mier.
Ďalšie vyjadrenia zo stránky Zjednotení za mier:

l._nabelek.jpgLUDVÍK NÁBĚLEK, psychiater

„Rád by som sa vyjadril k mierovej iniciatíve Zjednotení za mier, ktorú som prezentoval dnes aj na rannej porade. Táto iniciatíva v plnej miere obnažila realitu: že na jednej strane je tu pár ľudí, ktorí stále omieľajú tie isté názory – ktovie, či svoje – a na druhej strane je celá spoločnosť normálnych ľudí, ktorí doteraz mlčali. V týchto dňoch sme oslávili 70. výročie víťazstva nad fašizmom. Mám pocit, že tu, prostredníctvom tejto výzvy, by sme mohli smerovať k inému víťazstvu. Chcel by som veľmi oceniť, že na základoch víťazstva, ktoré nám umožnilo, že tu teraz takto sedíme a žijeme, sa medzi podporovateľmi tejto výzvy vynorili tisícky normálnych jednoduchých ľudí so svojimi životmi. Tu sa práve ponúka možnosť, že napriek hrôzam všetkých situácií, ktoré všetci zažívame, by mohlo vzklíčiť také ozajstné zjednotenie za mier, vedomie, že sme tu, obyčajní ľudia, že zrazu vidíme, koľko nás je, že to podpísal aj ten, aj tá, aj v tom meste, aj v tej dedine. Podľa mňa to dáva obrovskú silu, optimizmus a nádej pre budúcnosť. Lebo ľudí, ktorí sú za mier, za priateľské riešenie konfliktov, ktoré musí nevyhnutne prinášať každá doba, nie je málo. Paradoxne na pozadí tej hroznej situácie vo svete by práve toto mohlo vyburcovať ľudí, inak sa to už asi nedá... Je to niečo veľmi krásne. Je to veľmi dôstojná, dobre načasovaná a trefná odpoveď tým apologétom násilia, s ktorými sme boli konfrontovaní v minulých týždňoch.“

p._barabas.jpgPAVOL BARABÁŠ, režisér, scenárista a cestovateľ

„Pygmejovia v džungli afrického Konga každý jeden spor riešili spevom a tancom. Takto naakumulovaná pozitívna energia kmeňom naozaj vyriešila väčšinu problémov v etniku, preto s nikým neviedli vojnu. Preto k tejto výzve pripájam pozitívny hlas aj ja. A mali by všetci, aby takéto výzvy už nemuseli byť.“
michal_kovac.jpgMICHAL KOVÁČ, prvý prezident Slovenskej republiky

„Iniciatíva Zjednotení za mier mi hovorí z duše.“

SÚVISIACE:
Medzinárodná iniciatíva Zjednotení za mier
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: O mediálnej tyranii a duchovnom bratstve

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
14. máj 2015, 10:55

K mieru môžeme všetci prispieť aktívne aj tu na území Slovenska a to hneď. Slovensko nie je vojensky ohrozované ani jedným zo svojich susedov a ani nijakou z ďalších európskych či vzdialených krajín, nik sa nám na Slovensku nevyhráža, ani Rusko, ani Ukrajina, ani Afganistan, ani Sýria, ba ani Jemen!

To znamená, že NEPOTREBUEME A NECHCEME MAŤ ZÁKLADNE NATO na území Slovenska a žiadna noha cudzieho vojaka, akokoľvek „spriateleného“, tu na našej pôde nemá čo hľadať!

O tom je už štvrtý mesiac naše manifestačné zhromaždenie každé dva týždne pod sochou Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Deklarujeme tam, že SA DOMNIEVAME, ŽE ZRIADENIE ZÁKLADNE NATO NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY MIERU TERAZ A ANI V BUDÚCNOSTI NEPOMOŽE.

K tomuto účelu boli už na zhromaždení a stále sú podpisované dve petície, jedna za zákaz zriadenia základne NATO v SR a druhá za vystúpenie SR zo Severoatlantickej aliancie a za dosiahnutie neutrality. Vieme, že ide o dlhodobý proces, ale je nutný, ak chceme prispieť k mieru v Európe. Zbrojením a dokonca budovaním základne NATO v SR Slovensko k mieru neprispieva, ba naopak...

Takže príďte na tie svoje námestia, kam vás pozve Charta 2015 a príďte i na Hviezdoslavovo námestie vo štvrtok 21.mája o piatej popoludní... urobte niečo pre mier i tí, ktorí podpisujete iniciatívu Spolu za mier.

A môžete i vystúpiť s prejavom, Eduard Chmelár už vie a určite tam vystúpi.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984