Kresťanský politik

Toto označenie si na Slovensku i mimo neho v minulosti kadekto privlastňoval, hoci neraz ich činy mali pramálo spoločné s kresťanskými princípmi, či dokonca s Božím desatoro. Vrátane toho druhého o láske k bližnému svojmu. Hádam práve slovíčko „bližný“ si každý inak vykladal.
Počet zobrazení: 1511

Toto označenie si na Slovensku i mimo neho v minulosti kadekto privlastňoval, hoci neraz ich činy mali pramálo spoločné s kresťanskými princípmi, či dokonca s Božím desatoro. Vrátane toho druhého o láske k bližnému svojmu. Hádam práve slovíčko „bližný“ si každý inak vykladal. Politických strán, čo sa dnes hlásia ku kresťanstvu, nájdete u nás neúrekom, stačí si pozrieť register ministra vnútra. A pokiaľ ide o parlamentnú pravicu, dva subjekty majú svoju orientáciu priamo v názve - KDH a SDKÚ. Na kresťanský pilier sa odvoláva i HZDS-ĽS.

Bokom neostáva ani SNS. Predovšetkým jej predposledný líder sa na verejnosti oddával zbožnosti. Pravda, pokiaľ sa nerozhovoril o Maďaroch, Rómoch, Čechoch, boľševikoch, európskych emisároch... Ale či sa oni dajú označiť za bližných? Keď sme s Jánom Slotom pred dvoma rokmi nakrúcali v jeho kancelárii rozhovor, na čestnom mieste - v arkieri pod štátnou zástavou sa vypínala bustu katolíckeho kňaza, ktorého väčšina spoločnosti, ba ani Vatikán nepovažujú za stelesnenie kresťanských cností. Preto sme boli zvedaví, či aj nová užívateľka rozsiahlej miestnosti na Šafárikovom námestí Anna Malíková tiež vzdáva hold prezidentovi vojnovej republiky. Ale po Jozefovi Tisovi ani chýru, ani slychu. Ostal tu Andrej Hlinka a Milan Rastislav Štefánik.

A šokovala nás - tak isto príjemne - aj inými zmenami. Pod jej ročným vedením národniari prehodnotili vzťah k Le Penovi (teraz sedia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy spolu s gaulistami a poslancami talianskej Národnej aliancie), k Žirinovskému, Miloševičovi, o Csurkovi a iných extrémistoch ani nehovoriac. Iba srbský profesor Vojislav Šešelj ostal Malíkovej slabosťou. Predsedníčka z Kysúc nemá v láske skinhedov, ako jej neprávom prisudzujú médiá. Už len preto nie, že ide o nepodarený export z Veľkej Británie. Radšej ich ponecháva zakladateľovi SNS Stanislavovi Pánisovi. V každom prípade sa v tejto strane čosi deje. Hádam sa kultivuje i preto, že v jej vedení získali výrazné postavenie ženy.

Nový líder KDH Pavol Hrušovský k dokazovaniu svojej ideovej orientácie zrejme nepotrebuje vystavovanie akýchkoľvek modlí. Prinajmenšom nie v kancelárii podpredsedu NR SR. Zdiela ju po politicky nebohom Jánovi Ľuptákovi, naďalej v nej dominuje veľká olejomaľba Oravského zámku. Napriek tomu, že pochádza z juhu Slovenska - z Veľkej Mane. Rovnako ako jeho strýko, rímskokatolícky arcibiskup pôsobiaci v súčasnosti v Bielorusku Dominik Hrušovský. Práve on výrazne poznačil synovcovu životnú dráhu, keď ako 16-ročný pod strýkovými krídlami prežíval tri nezabudnuteľné mesiace v Ríme. Domov sa vrátil niekoľko dní pred inváziou vojsk Varšavskej zmluvy. Rozmýšľal aj o poslaní kňaza, napokon sa rozhodol pre svetskejší život právnika. Až nežná ho vyhnala do ulíc. V posledných rokoch patril medzi Čarnogurského najbližších spolupracovníkov. Pretože dokáže byť podstatne diplomatickejší ako Vladimír Palko, takmer doživotný predseda hnutia si za svojho následníka vyvolil práve Hrušovského.

Kedysi priam antagonistický tandem kresťanských politikov, dvoch Jánov Slotu-Čarnogurského nahradila nová generačná dvojica Malíková-Hrušovský. Až čas ukáže, či ich v politike čaká spoločná budúcnosť. Pravdu povediac, zatiaľ to tak nevyzerá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984