Reklama
Reklama

Blog Rudolf Slezák

Celkový počet zobrazení titulu: 13945 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 3

Učitelia, opozícia a neposlušný premiér

Keď sa spýtali na tlačovej besede 9. 2. novinári Martina Poliačika, kde chce zohnať peniaze, aby uspokojil požiadavky učiteľov na zvýšenie ich platov, pohotovo zareagoval – z Ficových sociálnych balíčkov. Už dlhší čas môžeme pozorovať vo vyjadreniach opozičných poslancov, ako im vadia tieto prilepšenia, ktorými si Robert Fico platí a kupuje svojich voličov. Poslanec Poliačik okrem iného poukázal na lyžiarske zájazdy školákov.

Možno zomrie aj Martin Šmíd

Nik z tých, či si pamätajú na udalosti z novembra 1989, určite nezabudol na fiktívnu obeť študentských nepokojov Martina Šmída. Stačilo, aby si chronická klamárka Drahomíra Dražská vymyslela, že polícia zabila pri protestnom pochode študentov jej priateľa z detských rokov a správa sa okamžite rozšírila. Uveril jej dokonca i disident Petr Uhl a postaral sa o to, aby sa prostredníctvom Slobodnej Európy dozvedel o tom celý svet.

Bezdomovec z povolania

Každý z nás ma v pamäti nejaký zážitok, na ktorý už dávno zabudol, no zrazu vám ho niekto alebo niečo oživí. Stalo sa to aj mne, keď som sa dozvedel o smrti všeobecne známej osobnosti, akou bol Anton Srholec. Vlastne vtedy, keď som si prečítal knihu rozhovorov a spomienok, ktorú dal dokopy Štefan Chrappa – Bezdomovec z povolania. Vyšla v týchto dňoch vo vydavateľstve Limerick a ja som si zrazu spomenul na dávno zabudnutú príhodu zo starej nemocnice v Malackách, kde som ešte za komunistov pobudol niekoľko dní v spoločnosti známeho futbalistu z Pezinka.

Tanec okolo pečeného prasiatka

Ľudovít Pobožný sa zapísal do histórie ako panovník, ktorého poslušnosť pápežskému stolcu bola všeobecne známa. Milostivo teda Svätá stolica prehliadala aj jeho skutky, ktoré nesvedčili o jeho úprimnej zbožnosti. Hneď na začiatku svojho panovania, len tak pre istotu, dal vypichnúť oči svojmu synovcovi, pretože by ho mohol niekedy v budúcnosti ohrozovať na tróne. Ako píše Dieter Breuers vo svojej knihe Na hradech, klášterech, v podhradí (Brána 2007), zákrok trval pridlho, obeť sa vzpierala a nôž nešikovného „chirurga“, prenikol až do mozgu a mladíka usmrtil.

Testuje nás Zachar Prilepin

Čitatelia českých Literárních novin si možno ešte pamätajú na rozhovor s ruským spisovateľom Zacharom Prilepinom uverejneným 11. 12. 2014. Na tento text v rubrike „Odporúčame“ upozornila aj redakcia Slova. Prečítal som si ho pozorne a aj takmer po roku si ešte stále spomínam na niektoré myšlienky, ktoré vyslovil v súvislosti so svojou knihou Tábor. Už v týchto dňoch by sa mala objaviť na knižnom trhu v susednom Česku z vydavateľstva Argo.

Nielen o Prípadoch majora Zemana

Filmový teoretik a kritik Martin Ciel má v denníku Sme dostatok priestoru, aby sa mohol vyjadrovať ku všetkému, čo ho len napadne. Horšie je to s tými, čo by chceli na stránkach tohto denníka zverejniť svoj názor, ktorý nie je dostatočne protificovský, alebo sa vo všetkom nestotožňuje s názormi jeho tvorcov. Podľa ich predstáv je to v demokracii normálne a sloboda slova ešte neznamená, aby ten, kto má na dianie vo svete a okolo seba od nich odlišný názor, musel dostať v ich médiu aj priestor.

Politika a predvídavosť

December je mesiac, počas ktorého každý dobrý hospodár je už dávno pripravený na studené zimné mesiace. Zabezpečil si dostatok paliva na vykurovanie, poopravoval strechu nad hlavou, pozatesňoval dvere i okná, zabezpečil sa potravinami, ktoré mu pomôžu prezimovať. Inak tomu nebolo v roku 1988 ani v ďalekom Arménsku. Nikto vtedy netušil, že 7. decembra ho ako blesk z jasného neba zasiahne prírodná katastrofa, ktorá ľudí v priebehu niekoľkých sekúnd oberie nielen o potraviny a strechu nad hlavou, ale aj o život či urobí z nich invalida.

Až po mojej smrti

Všetci sme vedeli, že Vasil Biľak napísal pamäti pod názvom Až po mojej smrti. Neželal si aby vyšli počas jeho života. Možno práve preto bolo tritisíc výtlačkov tejto knihy, ktorá vyšla vo vydavateľstve BVD, okamžite rozpredaných a musela byť urobená dotlač. Vydavateľ sa pravdepodobne neobával podnikateľského rizika a vsadil na veľký záujem čitateľov o tento žáner. Stalo sa však niečo, čo nikto nečakal – Vrchný súd v Prahe rozhodol o stiahnutí , zlikvidovaní a o zákaze predaja tejto knihy. Urobil tak na žiadosť dedičov autorských práv.

„Slib musíme splnit“

Je to už dávno, čo sa mi dostala do rúk  kniha s podtitulkom „Moje cesta do Bílého domu“. Vyšla v roku 2001 v Českom vydavateľstve  Pragma s názvom „Slib musíme splnit“. Veľa sa o nej nepísalo a myslím si, že pamäti Georga Walkera Busha  „Okamžiky rozhodnutí“ zaujali viac čitateľov a komentátorov. V obidvoch prípadoch však americký prezident zdôrazňoval svoje náboženské presvedčenie a vieru, že všetko, čo sa na svete deje, je z vôle Božej.

Gubernátor „Míša“

Ak chcel získať mladý muž za čias Balzaca, Stendhala, Viktora Huga nejaké teplé miestečko na ministerstve, zašiel za niektorou vplyvnou šľachtičnou, zalichotil jej, prípadne sa stal jej milencom a ona sa už postarala o ostatné. Bohaté šľachtičné mali v tých časoch veľký vplyv aj na personálne obsadenie ministerstiev. Tak o tom píšu starí klasici vo svojich románoch.

Stránky

Rudolf Slezák

Blogy