Na pravej strane je to riadne husté

Počet zobrazení: 4773

Začína to byť presne také, ako som tu písal približne pred dvoma mesiacmi. Najväčším súperom pravice už nebude Smer-SD, ale oni sami. Je síce pravda, že meno Robert Fico a moc je jediné, čo ich ešte ako tak spája. Inak by najradšej jeden druhého zničili, lebo sa navzájom ohrozujú. Proste je ich veľa a koláč je len jeden. Nikto nechce z neho len omrvinky. Krásny dôkaz toho, ako chcú tieto strany spolupracovať, podali páni Hlina a Matovič. Bol som z ich duelu prekvapený, lebo ich pokladám oboch za rovnako uletených. Proste som očakával, že práve títo dvaja si „sadnú“. Mýliť sa je naozaj ľudské. Veľmi ma „ dojali“ aj zábery z kongresu strany Za ľudí, predovšetkým krátke šoty z vystúpení p. Kisku, Remišovej a Beblavého. To naozaj nepotrebuje žiadny komentár, len verím, že ich vystúpenia budú výstrahou pre voličov vo voľbách 2020. Som rovnako presvedčený, že lídri na tej pravej strane nepovedali o sebe ešte všetko. Čím bude bližšie k voľbám, čím viac budú ohrozené ich preferencie, čím viac sa budú zatvárať ich dvere k moci, nebudú mať zľutovanie ani s tými, s ktorými nám chcú pripraviť lepšiu budúcnosť. Pravica proste ide vždy za ziskom. Je to v nich zakorenené.

No a čo my na tej druhej strane? Máme taktiež svoje starosti. Nám však ide o „trošku“ iné hodnoty. Je to ťažšie aj v tom, že na rozdiel od tých, ktorí ešte nič neurobili, teda sú bez chýb, na tej ľavej strane sa okrem nesporne dobrých vecí urobilo aj dosť chýb. Žiaľ, musím povedať, že mnohých úplne zbytočných. Treba si uvedomiť, že to čo slovenský volič považuje u pravici za samozrejmé, u ľavice je neodpustiteľný hriech. Pokiaľ si to uvedomujeme a snažíme sa to odstrániť je to o. k. Pokiaľ to však bagatelizujeme, nerešpektujeme, resp. snažíme sa to hodiť napr. na zlých novinárov, je to zlé. Osobne nie som si istý, či je dobré, že Robert Fico opäť ustúpil zo svojej pozície. Opäť sa raz rozhodlo bez názoru členskej základne, len v úzkom kruhu. Aj keď si uvedomujem, že ak doteraz Smer nepotreboval k významným rozhodnutiam názor svojich členov, teraz je už neskoro to meniť. Či je takáto politika v ľavicovej strane správna, to už prenechám čitateľom.

Možno práve teraz, keď pravica bojuje medzi sebou a snaží sa zničiť toho slabšieho, je čas, aby Smer-SD vystrel ruku spolupráce k Socialistom. V prípade úspechu by to bol určite lepší spojenec, ako tí dnešní. Socialisti.Sk totiž nezoberú ani jeden hlas z tých cca. 20% preferencií Smeru. Môžu však veľa získať z tých cca 15% hlasov ľudí, ktorí sú zo Smeru sklamaní a hľadajú volebnú alternatívu. Je tu totiž možnosť pomerne veľkého prepadnutia hlasov od ľavicových voličov. Neviem, či si to všetci dostatočne uvedomujeme. To by však predovšetkým  SMER musel urobiť určitú sebareflexiu, vrátiť sa k realite i pokore. Dnes už Smer nie je v situácii, keď si môže vyberať koaličných partnerov. Dnes ich musí jednoducho hľadať. Inak sa naozaj môže stať, že zostane vo svojej politike osamotený.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984