Slovo, voľby, ľavica a veci podobné

Počet zobrazení: 4746

Som veľmi rád, že na stránke Slova sa pomaly rozbieha predvolebná diskusia. Viem, že nebude mať žiadny vplyv na slovenskú politiku, ani neurobí prevrat v myslení spoluobčanov. Pre mňa osobne je to však nielen akýsi balzam na dušu, ale predovšetkým také uistenie, že v mojom uvažovaní nie som sám. To, čo trápi mňa, resp. problémy, ktoré vnímam ja, podobne vidia aj mnohí pisatelia Slova. Z jednotlivých príspevkov cítiť ani tak nie kritiku dnešnej politickej situácie na Slovensku, ale predovšetkým snahu nájsť lepšiu cestu, riešenie, vrátiť do politiky hodnoty, zodpovednosť a dôveryhodnosť. Aj preto je na veľkú škodu, že k týmto názorom sa dostanú len ľudia na internete, aj to ešte v obmedzenom množstve. Zmeniť to, je však mimo dosahu pisateľov i samotného Slova.

Nechcem sa teraz venovať vznikom nových strán, aj keď je to mimoriadne aktuálna téma, ku ktorej sa mnohí vyjadrujú. Osobne som si vznik nových strán a hnutí tak trošku zjednodušil. Keby dnes bol prieskum, koľko ľudí verí terajším parlamentným stranám ako celku, dostali by sme sa asi k veľmi nízkemu číslu. To je aspoň podľa mňa logický dôvod pre vznik nových strán. Povedzme si úprimne. V tomto volebnom období ani jedna z týchto strán neobstála, mnohé doslova sklamali. Keby tak nebolo, nové strany nemajú žiadnu šancu. Parlamentné  strany však namiesto toho, aby hľadali príčiny svojho zlyhania, zaoberajú sa sami sebou. Kto bude na kandidátke, kto nie, kto na akom mieste, to je dnes pre nich prvoradé. Žiaľ. Možno aj preto, že z politiky sa vytratilo slovko služba a bolo nahradené slovkom biznis. Demokraciu v stranách nahradil manažérsky systém, kde šéf rozhoduje o podriadených. Všetko sa deje v úzkom kruhu, zatiaľ bez členských základní. Tie budú potrebné v predvolebnej kampani a hlavne v deň volieb.

To však nie je to, čo ma dnes ako ľavicového voliča trápi.

Som smutný hlavne z toho, že do volieb sa zrejme nič mimoriadneho na tej mojej ľavej strane neudeje. Stále častejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí až doteraz mali jasno, koho voliť. Dnes doslova tápu. Tak im hovorím, že majú prakticky tri možnosti, no každá je riskantná. Môžu voliť upadajúci Smer-SD, bez reálnej možnosti sebareflexie. Môžu voliť Socialistov.sk s rizikom, že ich hlas prepadne. Samozrejme, môžu znechutení zostať doma, čo pravica len uvíta.

Pre mňa zatiaľ, a to hovorím aj ľuďom, s ktorými sa denne stretávam, je najlepšou alternatívou voľba Socialistov.sk. Oceňujem, že sa niekto konečne na tej ľavej strane aspoň o niečo pokúša, aj keď je už zrejme neskoro. Pán Chmelár, s ktorým som mal sem-tam nejaké spory ešte v SDĽ, politicky naozaj vyrástol. Presne analyzuje, má prehľad, hľadá východiská. Hlavný problém však vidím v tom, že nemá rétoriku na oslovenie jednoduchých ľudí. Určite dokáže osloviť ľavicových intelektuálov a to je dobré, lebo bez nich moderná ľavica nemôže existovať. No potrebuje aj človeka, ktorý dokáže vyburcovať práve tie vrstvy, ktoré chce osloviť. Ľavica bola totiž vždy predovšetkým revolučná, so snahou zatvárať ekonomické nožnice, so snahou prinášať lepšiu životnú úroveň pre všetkých obyvateľov. Tu treba byť naozaj tvrdý a nekompromisný. Tu nemôže platiť. „Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.“ No a práve k tomu treba prispôsobiť aj rétoriku. Byť slušný, no zároveň aj tvrdý a nekompromisný. Byť tribúnom či vodcom, to je to, čo bude ľavicový volič v blížiacich sa voľbách očakávať, resp. potrebovať.  Naozaj veľmi čakám a som zvedavý, ako chce osloviť p. Chmelár práve takýchto voličov. Možno má takých ľudí pripravených do volieb. Ak tomu tak je, resp. bude, tak šanca na úspech Socialistov vo voľbách porastie. Každopádne už len preto, že sa ide pokúsiť vzkriesiť ľavicu, mu prajem úspech.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984