Povstanie – návrat k hodnotám

Počet zobrazení: 4875

Národ, ktorý si neváži svoju minulosť a nehlási sa k nej, si nezaslúži lepšiu budúcnosť

Nazdávam sa, že práve v dnešnej dobe to platí dvojnásobne. V dobe, keď mladí ľudia ovládajú niekoľko rečí, otvorený im je celý svet, ovládajú najzložitejšie veci a techniku, vďaka internetu majú neobmedzený prístup k informáciám, by nemal byť problém vyznať sa i vo vlastnej histórii. Opak je však pravdou. Dnes mladí ľudia o SNP toho naozaj veľa nevedia ,a to ešte mnohokrát používajú aj poprekrúcané fakty. Žiaľ, to je ten najsmutnejší fakt. Nechcem dnes písať o najväčšej a najsvetlejšej udalosti v našich novodobých dejinách. Nechcem písať o hrdinstvách ľudí, ktorí išli do povstania, aby aj za cenu svojich životov porazili fašizmus, čím zabezpečili, aby ďalšie generácie, samozrejme, aj tá naša, mohli žiť v mieri. Ani si len nechcem položiť otázku, koľko ľudí by dnes riskovalo život za lepšiu budúcnosť ďalších generácií. Našťastie, táto otázka je dnes bezpredmetná a verím, že už aj vždy zostane.

Aj preto som privítal prístup vlády SR, NR SR, RTTVS a ďalších inštitúcií k oslavám 75. výročia SNP. Osobne to beriem ako veľké uctenie si pamiatky všetkých účastníkov SNP, samozrejme, predovšetkým tých, ktorí položili svoje životy. Verím, že to aspoň na chvíľu spojí všetky demokratické sily na Slovensku. Verím však aj, že tieto oslavy nebudú len krátkym návratom do nedávnej minulosti Slovenska. SNP nám vyslalo množstvo odkazov nielen o hrdinstve ľudí. Boli to odkazy spájania národností, uvedomelosti, oddanosti i nádeje pre lepšiu budúcnosť. Dajme si ruku na srdce. Plníme dnes aspoň časť týchto pre Slovensko nesmierne vzácnych odkazov? Spomínať SNP a ľudí, ktorí sa ho zúčastnil,  len pri oslavách jednotlivých výročí, je nielen málo, ale doslova trestuhodné. Zato dávame veľký priestor veciam, ktoré sú pre náš život absolútne nepodstatné. Zo života sa nám vytratili hodnoty, resp. sú pomaly, ale iste nahrádzané inými. Zaoberáme sa nejakými dúhovými pochodmi, stavaním stožiarov, sme k sebe zlí a nenávistní. Takéto odkazy nám určite SNP nezanechalo. Za toto určite neriskovali životy účastníci SNP.

Aj teraz som sa zúčastnil osláv SNP v našom malom mestečku. Veľmi by som si prial, aby sa práve SNP stalo akosi symbolikou Slovenska. Aby sme si vždy a pri každej príležitosti uvedomili, že za život, ktorý dnes žijem,e vďačíme aj tým, ktorí v roku 1944 pochopili, kde je ich miesto.

„Aby tí, čo položili životy za našu slobodu, neboli nikdy zabudnutí. Aby tí, čo dnes žijú i tí čo tu budú po nás, na nich nikdy nezabudli.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984