Prieskumy – informácia či manipulácia?

Počet zobrazení: 4486

Nemám v úmysle znevažovať dôležitosť pravidelných volebných prieskumov. Aj keď ide väčšinou j o vzorku mizivého percenta voličov, predsa len do určitej časti môžu odzrkadľovať nálady v spoločnosti. Je to aj isté vyhodnotenie činnosti a krokov politických strán za predošlé obdobie. Osobne však mám pocit, že prieskumy agentúr pomaly, ale iste prechádzajú z pozície informovanosti na pozíciu manipulácie s verejnou mienkou. Doslova čítankovým príkladom boli nedávne prezidentské voľby. Preferencie úplne neznámej kandidátky z večera do rána vyrástli na hlavnú favoritku volieb. Tým bol daný jasný pokyn občanom, že ak budú voliť túto kandidátku, tak nielen že ich hlas neprepadne, ale môže byť aj víťazný. Potom už len stačilo mať slušný balík peňazí na kampaň, „nezávislé média“ za sebou a dielo bolo dokonané.

Osvedčený scenár sa zrejme použije aj v roku 2020 na voľby parlamentné. Vlastne už sa používať začal. PS-Spolu prakticky ešte nič nespravili, dokopy sa nič o nich nevie (aká zvláštna podobnosť s voľbami prezidenta) a už sú v prieskumoch takmer na špici. A to je pred nami ešte bonbónik vo forme vzniku strany p. Kisku. Je možné, že hneď na druhý deň po ohlásení názvu strany jej volebné preferencie skočia na nejakých 30%. V bežných demokratických krajinách, by táto možnosť bola scestná. Na Slovensku však môže byť veľmi reálna.

A to ešte nás možno čaká ďalší bonbónik, ktorý nám budú predhadzovať prieskumné agentúry a nezávislé média. Tým môže byť vznik strany p. Harabina, resp. jeho vstup do parlamentnej politiky. Tu bude však dôvod trošku iný. Dnes každý, kto sa o politiku trošku zaujíma, vie, že najväčší pokles voličov má a bude mať Smer-SD. To budú voľné hlasy, ktoré však nedostanú ani PS, ani strana p. Kisku, ani žiadna opozičná strana. Je veľká pravdepodobnosť, že sklamaní či váhaví voliči Smeru uprednostnia p. Harabina, len aby nemuseli zostať doma. V týchto voľbách totiž nepôjde len o ovládnutie spravovania štátu pravicou, ale aj, ak to tak môžem nazvať, zničenie Smeru, resp. dostať ho do úlohy štatistu. Keďže tu už nie je zrejme žiadna možnosť na vznik ľavicovej, sociálnej či socialistickej strany, tak treba podhodiť ľavicovým voličom práve takúto alternatívu. Pritom ľavicových osobností je na Slovensku stále dosť. No, žiaľ, treba klesnúť ešte hlbšie. Dostať po papuli zrejme nestačí.

Aby som však bol korektný. Nechcem v žiadnom prípade viniť za momentálny stav politiky agentúry, ani „nezávislé médiá“. Oni len využívajú to, čo zbabrali, zorali, nezvládli, terajšie parlamentné strany. To že ľudia dnes takto uvažujú a rozhodujú sa, je výsledkom ich politickej činnosti. Je to aj dôsledok toho, že v poslednom čase nevznikajú nové politické subjekty hodnotovo, ale účelovo. Nevznikajú na pár generácií, ale len na pár volebných období.

Na Slovensku je to proste tak. Ako to vypadá, tak to bude ešte dlho tak. No čo už.

Úvodné ilustračné foto: maxpixel.net
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984