Ďalšia bezhodnotová strana na obzore?

Počet zobrazení: 5572

Viac zo zvedavosti ako zo záujmu som si prečítal rozhovor s p. Kiskom o vzniku jeho strany. Nesklamal ma. Hlavný cieľ založiť stranu, ktorej bude, samozrejme, predsedom je, poraziť Smer vo voľbách a ak sa to podarí, uchopiť aj kormidlo moci. Veľmi jasne dal najavo, že on si sám vyberie ľudí do vedenia strany. Tento scenár s absolútnou mocou v strane kedysi zaviedol v HZDS p. Mečiar. Spomínam si na vyjadrenie p. Keltošovej, že také nedemokratické stanovy nemala ani KSS. Neskôr tento stranícky systém inovoval R. Fico v Smere a nazval ho „manažérsky systém“, čo značilo menovanie a odvolávanie ľudí z funkcií bez ohľadu na to, čo si myslí členská základňa. Systém sa naozaj osvedčil. Vďaka nemu sa mnohí členovia strany udržali na svojich funkciách dlhé obdobie bez obavy, že ich niekto okrem predsedu môže odvolať. Mám k tomu aj jednu osobnú skúsenosť, keď jeden okresný funkcionár si nevedel vynachváliť manažérsky systém v strane. Keď neskôr vďaka tomuto systému musel opustiť funkciu, úplne zmenil názor a nazval stranu antidemokratickou. Dnes všetci dobre vieme, že takéto strany vznikajú účelovo a nebudujú sa na dlhšie obdobie. Ich popularita, či úspešnosť je priamo úmerná osobe, ktorá ju založila. Sú to také stranícke s.r.o. Rozdiel s tými podnikateľskými je v tom, že tie sa budujú pre viac generácií. Tu stačí pár volebných období.

Samozrejme, chápem, že p. Kiska sa vydáva touto cestou. Ako bývalý podnikateľ vie veľmi dobre, že vložiť peniaze do politiky je dnes výhodné. Návratnosť pri úspechu je totiž určite rýchlejšia ako v bežnom podnikaní. Bude síce musieť vložiť peniaze do nejakých straníckych štruktúr, niečo do médií, aby mu dali vysačku  „Záchranca Slovenska“. Potom už bude potrebné dať nejaké meno strane a obklopiť sa pár vernými ľuďmi, ktorí vytvoria vedenie strany. Bez vnútrostraníckych volieb, bez názoru členskej základnie v regiónoch. Tá bude tvoriť len to klasické „křoví“. Pardón. Pri úspechu vo voľbách, pár členov v regiónoch sa pomerne ľahko môže dostať k nejakým funkciám na okresoch. Ostatní členovia budú slúžiť len na získavanie hlasov v rôznych voľbách. V programe strany sa bude snažiť predseda p. Kiska (ešte neviem názov strany, ani dátum vzniku a už viem meno jej predsedu) presvedčiť voličov, že prináša zmenu a bude iný, ako tí doterajší. No v podstate bude ten program obsahovať to, čo doteraz hlásajú všetky strany, ktoré idú do volieb. „Lepšie Slovensko, lepší a spravodlivejší život pre jeho občanov.“ Aké je to všetko jednoduché, ako to všetko perfektne v dnešnom svete funguje. Hádam jediným väčším problémom bude presvedčiť pravicových voličov, že oni budú lepší ako SaS, OĽaNO, Sme-Rodina či Progresívne Slovensko. Tak trošku môžem závidieť pravicovému voličovi. Naozaj bude mať vo voľbách veľkú možnosť výberu

Nám ľavicovým voličom, toho zrejme veľa na výber nezostane. Tak dve-tri možnosti. Ísť voliť upadajúci a zrejme už neperspektívny Smer, zostať doma, alebo voliť nejaký extrém. Nič z toho však nie je pre srdcového ľavičiara ani dobré, ani správne. Žiaľ, pre budúcnosť ľavice  ani perspektívne. A tak môžem len tíško hľadieť a možno aj závidieť, ako tu vyrastajú každú chvíľu nové pravicové, možno stredové strany v snahe otočiť to slovenské kormidlo k iným hodnotám. Nakoniec, asi som dal nesprávny názov pre tento článok. Určite aj táto strana bude založená na hodnotách, no zrejme hodnotách úzkej skupiny ľudí. Čas ukáže. Čas je totiž najspravodlivejším hodnotiteľom našich rozhodnutí a krokov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984