Ak nedokážeme byť solidárni k sebe, nečakajme to od iných

Počet zobrazení: 4606

Tak sa zdá, že naša slávna opozícia opäť našla živnú pôdu a chytila sa ďalšej slamky, pomocou ktorej sa hodlá vyšplhať k vysnívanej moci. Treba použiť a spolitizovať všetko, čo môže k ich snu napomôcť. Tentoraz je to aktivita Greenpeace v bani v Novákoch. Osobne nemám nič proti Greenpeace, ak transparentne poukazujú na veci, ktoré zhoršujú naše životné prostredie. Vniknutím na súkromný pozemok však prekročili nielen medze slušnosti, ale porušili aj zákon. Tu vôbec nejde o nápis na transparente, aj keď o tom by sme mohli polemizovať. Rád by som však vedel, či ich vedomosti a znalosti o dôležitosti ťažby uhlia na Hornej Nitre sú dostatočné.

Pred časom vnikol vlamač do bytu p. Kňažka a ten ho jednoducho postrelil. Žiadna politická strana nereagovala, či bol takýto tvrdý zákrok potrebný. Všetci sme sa viac-menej zhodli, že dotyčný porušil zákon a v cudzom dome nemal čo hľadať. Z toho sa jednoducho žiadne politikum nedalo vytrieskať.

Ťažba uhlia to už je iná káva a tá sa spolitizovať ideálne dá, lebo je tam a to nikto neskrýva, aj ťažba sociálna. Využitie vlastných zdrojov na výrobu energie by malo byť prvoradou záležitosťou každej vlády. Iste, treba sa postupne pripraviť na útlm, ale pokiaľ je v zemi uhlie, mal by byť všeobecný záujem dostať ho spod zeme von a využiť ako zdroj energie. Baňa totiž nie je továreň, ktorú dnes zavrieme, a keď bude potrebné o rok či päť rokov, ju zase otvoríme. To už nebude jednoducho možné a zásoby uhlia zostanú navždy pod zemou.

Všetci na Hornej Nitre vieme, že ťažba za pár rokov skončí. No nedá sa to urobiť zo dňa na deň, ani z roka na rok. Aj preto vzniklo v regióne „Združenie zamestnávateľov Hornej Nitry“, ktorého zmyslom je predovšetkým zjednotiť ciele a spoločne pripravovať návrhy na udržanie či ďalšie rozširovanie zamestnanosti v regióne. V úzkej spolupráci predovšetkým so ZMO HN sa chce podieľať na transformácii nášho regiónu. Kto iní, ako rozhodujúci zamestnávatelia, medzi ktoré určite patria aj HBP, by mal takýto program vypracovať? Navyše, treba si uvedomiť, že na Hornú Nitru nielenže nevedie žiadna diaľnica, ale nie je tu ani adekvátna cesta, ktorá by prilákala nových investorov. My poznáme najlepšie podmienky, ľudí a ich schopnosť postupne sa rekvalifikovať. Mnohé podniky, predovšetkým strojárske, ale, žiaľ, napr. aj poľnohospodárske, sa takmer zo dňa na deň zavreli, lebo vraj trh všetko vyrieši a ľudia nech sa o seba postarajú. Touto cestou na Hornej Nitre ísť nechceme. Zavrieť baňu, prepustiť ľudí je naozaj jednoduchšie, ako hľadať riešenie. Greenpeace má v tom jasno. Zavrieť a basta! Čo však bude s baníkmi, ktorý celý život pracujú v tvrdých podmienkach, čo bude s ich rodinami, s tým si hlavu nelámu. Rovnako ich asi ani nezaujíma, že aj vďaka zamestnávateľom a firmám, ktorým sa tu zatiaľ darí, sa v regióne podporuje zdravotníctvo, školstvo, šport, kultúra, rôzne aktivity miest a obcí atď., atď.

Takže, prestaňme už politikárčiť a začnime robiť politiku nie pre moc, popularitu či postavenie, ale pre ľudí. Buďme solidárni aspoň k svojim občanom, k Slovensku. Ak si nepomôžeme sami, ak nebudeme my k sebe solidárni, nemáme žiadne právo čakať to od iných.

Úvodné foto: Baňa Nováky, 2005; Norbert Kaiser / CC

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984