Komunálne voľby 2018

Počet zobrazení: 2956

Nechcem robiť analýzu výsledkov komunálnych volieb. To určite urobia povolanejší a zainteresovanejší. Predsa by som však chcel ponúknuť čitateľom Slova aspoň pohľad zdola, aj keď len vysoko subjektívny. 

Pozorne som si vypočul hodnotenie volieb od predsedov politických strán. Samozrejme, najviac som sa zameral na hodnotenie predsedu strany Smer-SD p. Fica. Pre človeka, ktorý je celý život na tej strane, je to asi celkom prirodzené. Ocenil som vystúpenie p. Fica v tom, že nepristúpil k hodnoteniu volieb s nejakou porazeneckou náladou či s určitým sklamaním. Nakoniec od správneho a silného predsedu to členovia strany očakávajú. Mal v mnohom pravdu, lenže každá minca má aj druhú stranu.

Tá druhá strana je, že Smer naďalej stráca pozície. Je ešte stále najsilnejšou stranou, čo sa týka zvolených starostov, primátorov a poslancov, ale voľby boli ďalším (koľkým už v poslednom období ) mementom pre túto stranu. Nemyslím si, že to je zapríčinené len mediálnymi útokmi na túto stranu. Aby som bol konkrétny, spomeniem len región Hornej Nitry, ktorý dokonale poznám, ktorý je jednou z bášt Smeru. Zo štyroch miest uspel len kandidát v Bojniciach. Obrovským prekvapením pre mňa bolo nezvolenie p. Podobu v Handlovej. O kandidátoch v Prievidzi a Novákoch sa ešte pred začatím volieb vedelo, že nemajú šancu na úspech. Prečo teda kandidovali? Členská základňa Smeru stráca na kvalite a tým aj sile. Začína ju dobiehať menovací systém v strane. Do straníckych funkcií ľudia nie sú volení, ale menovaní. To, samozrejme, nie je žiadnou motiváciou pre tých schopnejších zostať v strane a nie je to motiváciou ani pre nových členov. Načo byť členom strany, keď sa prakticky nemôžem k ničomu vyjadriť a tým aj voliť napr. predsedu okresu. Dokonca z dobre informovaných kruhov Smeru viem, že o kandidátovi na primátora v Prievidzi sa rozhodlo v Trenčíne, aj keď členovia v okrese mali iný názor.  Bol som aj ja dlhé roky okresným predsedom strany, ale každé mesto, každá obec si sama navrhla svojho kandidáta. Takýto štýl politiky, ako sa preferuje v Smere, je jednoducho neprípustný.

Pred takmer rokom p. Fico vyhlásil, že sa bude viac venovať členskej základni i okresným organizáciám. Podľa vyjadrenia mnohých sa nič zásadné nezmenilo. Osobne si myslím, že sa už ani nič nezmení. Menovací systém absolútne vyhovuje všetkým straníckym funkcionárom, lebo mnohí ho už zažili v HZDS a úspešne ho praktizujú aj teraz. Veď by išli sami proti sebe. Myslím si, že to dobre vie už aj sám R. Fico. Aj preto sa snaží, už niekedy „ako sám vojak v poli“ zachraňovať, čo sa ešte dá. Vie, že na okresy sa už spoľahnúť veľmi nemôže. Menovacie funkcie im zaručili dlhoročný bezstarostný život. Žiaľ, už aj zo strany Smer-SD sa pomaly, ale iste vytrácajú hodnoty, iniciatíva a hlavne to ľavicové srdiečko. Členovia už nič nekritizujú, strácajú iniciatívu, len sa mlčky na všetko prizerajú.

Nebol by som rád, aby tento môj názor bol braný len ako bezbrehá kritika Smeru-SD. Ako ľavičiarovi mi však nie je jedno, čo bude a aká bude v tejto dobe jediná ľavicová strana na Slovensku. Píšem tak preto, lebo to na tej mojej ľavicovej strane ružovo nevidím a začína ma to naozaj bolieť. V Smere sa tento trend dá už asi len veľmi ťažko zastaviť. Niečo nové ľavicové je zrejme v nedohľadne.

Vážení priatelia, ani sami neviete , ako veľmi, naozaj veľmi by som sa rád vo svojom názore mýlil.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984