Ale, ale, pán prezident!

Počet zobrazení: 5655

Pôvodne som ani nemal v pláne zareagovať na prejav hlavy štátu v NR SR. Ani som si ho nemusel vypočuť. Dopredu som vedel, o čom bude hovoriť. Reagujem len preto, lebo hovoril o stave republiky, v ktorej žijem a v ktorej chcem stráviť aj zvyšok svojho života. Na to čo predviedol p. prezident v NR SR, naozaj ťažko nájsť vhodný prívlastok.

kiskaprejav.jpg  Kresba: Ľubomír Kotrha

Spomínam si, ako môj už nebohý priateľ Lacko Ballek hovoril o tom, že sa s bratom vždy doslova pre malichernosť pobili, no keď ich ohrozoval niekto tretí, tak sa dokázali ihneď spojiť. Jednoducho nechceli pripustiť, aby niekto iný vedel o ich nezhodách a problémoch. Niečo podobné by som očakával aj od hlavy svojho štátu. Prejav p. prezidenta však naplnil moje obavy. On nespájal a nechránil svoj štát a ľudí v ňom, on opäť rozdeľoval a oslaboval. Tým mu, samozrejme, neupieram právo na kritiku a právo poukazovať na chyby, ktoré sa spravili. Ale vražda dvoch mladých a nevinných ľudí, ktorá je, samozrejme, odsúdeniahodná, nemôže byť hlavnou náplňou správy o stave štátu. Brutálne vraždy sú a, žiaľ, aj budú vo všetkých krajinách, dokonca aj v jeho vzore, v USA. Na Slovensku sa za posledné obdobie spravilo v prospech ľudí určite viac pozitívneho ako negatívneho. Prejav hlavy štátu bol však zameraný len na to druhé. Vraždu dvoch mladých ľudí politicky zneužila opozícia a o to isté sa teraz snaží aj p. prezident. Na Slovensku žijú státisíce slušných a čestných ľudí, ktorí si takéto hodnotenie svojej vlasti nezaslúžia. Nehovoriac už o tom, že aj z Prezidentského paláca nevanie práve ten najčerstvejší vietor.

Možno naivne, ale vždy som si predstavoval nášho prezidenta ako otca Slovenska. Muža, ktorý bude chrániť jeho dobré meno, muža, ktorý bude reprezentovať občanov, nie politikov, resp. politické strany. Z nestraníckeho prezidenta, sa však veľmi rýchlo stal prezident stranícky. Dnes už aj malé dieťa vie, za koho kope. Iste, aj prezident je len človek a má právo na svoj názor a sympatie. No počas svojho mandátu a pri takýchto správach a hodnoteniach musí byť nad vecou, lebo je reprezentant nás všetkých. Náš prezident, žiaľ, dokazuje, že je prezidentom len niektorých. Škoda.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984