Alternatívne budúcnosti

Počet zobrazení: 3144


stlpcek_krivan75.jpg

Jeden z amerických spravodajských veľkých šéfov, James Clapper, nechal sa nedávno počuť [1],  že pre spravodajské služby USA je výzvou najmä posúdenie takých problémov, ktorým by mohli v budúcnosti „USA čeliť mimo štandardného plánovacieho cyklu“. Teda v žiadnom prípade nejde o špionáž – „už vôbec nie o priemyselnú“… Clapper v súčasnom vývoji vidí totiž riziko, že by určité „skupiny s rozlične formovanou kultúrnou identitou mohli nahradiť národné štáty“. Ako najviac ohrozené týmito „alternatívnymi budúcnosťami“ menuje Čínu, Rusko, Indiu a Irán. Fakt je, že s vyzbrojovaním Kurdov sa už začalo. Je to zdanlivo slušná protiváha Islamskému štátu (ktorý povahu alternatívnej budúcnosti zakódovanú v samej svojej podstate). Ak, pravda, odhliadneme od masového krviprelievania, ktoré to prinesie. – Pokiaľ však vezmeme Rusko, ide tu zrejme a jednoznačne len o zbožné želanie. Jeľcinovsko-clintonovské slobodné delenie bývalého ZSSR totiž Rusov už dávno zbavilo problematických enkláv – Ukrajina je jasný a hmatateľný príklad, ako to funguje. – A je vysoko pravdepodobné, že zvyšok Ruska rastúci aktuálny nátlak USA len a len zomkne. (Sociologické ukazovatele to jasne ukazujú už niekoľko mesiacov, historická skúsenosť Ruska – už niekoľko storočí.)

Vo Forbes Eamonn Fingleton tento týždeň uvádza podobnú analýzu: Bankové sankcie proti Rusku  „by dávali zmysel, ak by Putin rešpektoval Wall Street. [Len si predstavte tú bezočivosť: On nerešpektuje Wall Street! Či to nie je bohapustý diktátor?…] No Putin v skutočnosti a očividne hľadí na americké investičné banky asi s takým nadšením, s akým sa elektrárne na Veľkých jazerách potýkajú s inváziou zebrovitých mušlí (Dreissena polymorpha). Obamova administratíva vlastne robí za Putina jeho džob a sama loví vo vlasoch Ruska parazity Wallstreetu. Ak by totiž Putin predal štátne dlhopisy USA, ktoré drží Rusko, mohol by spôsobiť vážny tlak na dolár aj na americké úrokové sadzby. Možnosť, že by spôsobil finančné ťažkosti, je zároveň jeden z dôvodov, prečo Východoázijci cítia potrebu Putina krotiť. Aj keď nie je ich hlavným záujmom podržať dolár, každý pokus Ruska opustiť dolár môže krajinám východnej Ázie skomplikovať procesy udržania ich vlastných mien.[2]

Nuž, neviem: Rinčať dnes na Rusko zbraňami, strašiť Áziu rozvratom národných financií – a pri tom hovoriť o alternatívnych budúcnostiach (dokonca o niekoľkých) – nie je to uletené?…

[1] https://firstlook.org/theintercept/2014/09/05/us-governments-plans-use-economic-espionage-benefit-american-corporations/

[2] http://www.forbes.com/sites/eamonnfingleton/2014/09/04/three-reasons-why-putin-laughs-at-impotent-u-s/

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
06. september 2014, 20:24

článok nemá podľa obsahu ten vystihujúci názov - o hrozbe rozpadu národných štátov a rastúcom vplyve TRIBALIZMU, teda spoločnosti založenej na kmeňovej kultúre a kmeňovom usporiadaní spoločnosti i rozpade kapitalistického "megaštátu" na nestabilné regióny písal ešte Peter F.Drucker v diele Postkapitalistická spoločnosť. A tvrdil, že vývoj sa neuzavrie pred rokom 2030, takže žijeme horúcu realitu podľa týchto analýz.

Odpoveďou je skutočne to, čo robí Ruská federácia - na báze príslušnosti k jednotnej ruskej spoločnosti a silnému štátu s toleranciou etnických národných záujmov a rozvoja na úrovni regiónov zabezpečuje zomknutosť okolo idey Ruska ako "matky vlasti" ktorá neopúšťa svoje "deti". A dokázali to!

Alternatívy - to je iné, tie sú v spoločenskom usporiadaní vlastníckych vzťahov a spôsobu výroby. Alternatíva tu je - spoločenské a kolektívne vlastníctvo výrobných prostriedkov a socializmus.

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#2
Andrej Sablič
07. september 2014, 08:42

Alternatívy!

"Alternatíva tu je - spoločenské a kolektívne vlastníctvo výrobných prostriedkov a socializmus". > To je len jedná.

Čo tak pridať ešte jednu a začať diskutovať o tom ako preskočiť aj socializmus. My poznáme socializmus jeho prednosti aj jeho neduhy. Kto iný by mal o tak progresívnej téme diskutovať ak nie my.

Pozorne sledujem od roku 1989 prevažnú časť diskusii ktoré sa plahočia v bezkrvnej rovine medzi kapitalizmom a socializmom ale nepočul a nečítal som žiadnu ktorá by sa zaoberala možnosťou "preskočiť socializmus".

Zdá sa mi, že nám chýba odvaha "odlepiť sa od zeme" aby sme neboli na posmech svetu a nenarazili si svoj noštek!

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
07. september 2014, 10:12

Andrej, u nás v mene "ľudu" preskočili socializmus naši ponovembroví politici rovno do globálnej post-spoločnosti...takže krok vzda by pomohol...ešte sme poriadne ani ten socializmus nerozvinuli, poznám Vaše teorie, nerozvádzal by som ich - tak ako sa nedá preskočiť vývoj jednoročného ciciaka v plnohodnotného chlapa :)

 

Obrázok používateľa Andrej Sablič
#4
Andrej Sablič
09. september 2014, 21:16

Prepáčte Peter, ale toto čo Ste napísal je bezduché osočovanie ale nie snaha o serióznu diskusiu. Otrokárstvo trvalo tisícročia, feudalizmus stáročia. Podstatu kapitalizmu Marx odhalil a navrhol cestu k novej formácii v priebehu cca 200 rokov. Koľko má trvať socializmus aby ľudstvo pochopilo podstatu (bunku) jeho problémov, stovky či tisícky rokov? Podľa mňa 70 rokov stačilo, ak by „komunistická žaba“ nesedela na prameni poznania. Žiaľ z Vášho postoja sa zdá, že si Vás ta žaba vychovala na svoj obraz. O socializme len pekne, ako kresťania o Pánu Bohu, ale takémuto postoju sa nehovorí veda ale svätorečenie!!! S takýmto myslením sa ľudstvo nikam nedostane a ostanú mu len oči pre plač nad svojou nemohúcnosťou.

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#5
Peter Zajac-Vanka
10. september 2014, 20:19

to je Váš názor a ja Vám ho nevezmem...

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#6
Peter Zajac-Vanka
10. september 2014, 20:50

Späť teda k podstate príspevku Petra Valčeka  tu nad diskusiou - nebol o ekonomických a politických alternatívach  i, bol o tom, že "pre spravodajské služby USA je výzvou posúdiť také problémy, ktorým by mohli v budúcnosti „USA čeliť mimo štandardného plánovacieho cyklu“.

A ďalej bolo vysvetelné, že ide o hrozbu, "že by určité „skupiny s rozlične formovanou kultúrnou identitou mohli nahradiť národné štáty“ a že sa to týka Číny a Ruska, Indie a Iránu...

Preto som reagoval tým tvrdením, že viem z čoho americké obavy vychádzajú -  im nezáleží na nejakých u nás "vajataných" socializmoch a -izmoch, im ide o seriózny rozbor diel amerických analytikov ako Huntington či Drucker, že v 21.storočí sa náhle spojí možnosť technologickej vyspelosti, informačných systémov a kapitalistického spôsobu výroby s kmeňovou či regionálnou kultúrou a tradíciami "neeurópskeho a neamierického" pôvodu a že "táto alternatíva" prevalcuje svojou životaschopnosťou a prevahou "americký kapitalistický spôsob života" založený na takmer predvídateľných plánovacích cykloch kríz, oživenia, konjunktúry, nasýtenia, stagnácie, úpadku a znovu oživenia" kapitalizmu a všadeprítomnej kultúry individualizmu a sebectva a že tu zavládne  "chaos" ktorý už dnes asi nie je po chuti euroatlantickej civilizácii a už vôbec americkej náture.

Vážńe by ste sa mohli domnievať, že toto tvrdenie mám z vlastnej hlavy? Všetci myslitelia sa pýtali v deväťdesiatych rokoch 20.storočia - "kam sa to ženieme vo svojom raste a vo svojich motoroch efektívnosti?"

citujem:

"Mnohé hlasy se dnes ptají, kam nás kapitalismus vede? Nebo proč se tam tak dychtivě řítíme?" zneje na strane 20 v úvode zborníka Nový obraz budúcnosti od editora Rawana Gibsona ešte z roku 1998.

"Když se dnes díváme do budoucnosti, ani trochu si nejsme jisti tím, kam máme vlastně namířeno a jak se tam dostaneme. Nevidíme již dlouhou a přímou dálnici. táhnoucí se k obzoru. Místo toho zjišťujeme, že cesta před námi končí!"..."Lze totiž říci, že závěr dvacáteho století představuje konec celého určitého řádu věcí...konec poválečného svéta...konec suverénní nadvlády Spojených Státu.." ...a toto ich trápi a preto hľadajú zúfalo brzdu - Amerika sa stala spiatočníckou civilizáciou a dnes sme už hlboko v realite vývoja inej ako euroatlantickej civilizácie 

...ale tá nakoniec nie je pre nás, Slovákov, až tak neprijateľná... je založená na hodnotách ako RODINA, pomoc sociálne odkázaným, udržovanie verejných statkov a obetovanie časti svojho majetku verejnému blahu... a nakoniec i široká priateľská ruská duša...a cit pre rodové zásady ako v Iráne, v arabských kultúrach....

je nám to bližšie z vývoja našej krajiny ako ten chladný, nezmyselne do rastu a efektivity sa ženúci "americký spôsob života", skutočne sebecký individualizmus, ktorý Charles Handy pomenoval ako "hlad ducha" (náš euroatlantický kapitalizmus nemá srdce).

(No, teraz mi prosím oponujte, Andrej.)..

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984