Čínska trpezlivosť

Na veľké prekvapenie Pekingu navrhol minulý týždeň nemecký kancelár čínskemu premiérovi členstvo v elitnom klube G8 a bol prekvapený zdržanlivou reakciou Ču Žung-ťiho. Kto by nechcel sedieť pri stole, kde sa varí stratégia pre svetovú ekonomiku, a nielen ekonomiku?
Počet zobrazení: 1061

Na veľké prekvapenie Pekingu navrhol minulý týždeň nemecký kancelár čínskemu premiérovi členstvo v elitnom klube G8 a bol prekvapený zdržanlivou reakciou Ču Žung-ťiho. Kto by nechcel sedieť pri stole, kde sa varí stratégia pre svetovú ekonomiku, a nielen ekonomiku? Peking však chápe, že ide o palicu s dvoma koncami. Rokovania o prijatí Číny do Svetovej obchodnej organizácie bežia na plný plyn a Peking tam chce vstúpiť ako rozvojová krajina, na čo ho napriek čulému rozvoju kvalifikuje HDP na obyvateľa. Byť vo WTO ako rozvojový štát má niektoré oprávnené výhody. Ako však obhájiť túto pozíciu pri súčasnom zaradení medzi protagonistov svetového bohatstva?

Záujem o začlenenie Číny do WTO vyjadruje dnes už viac táto ženevská organizácia ako samotná Čína. Po podpise marákkešskej zmluvy spred piatich rokov je svetový trh už pod palcom 35 tisíc nadnárodných koncernov. Oči sa upierajú na obrovský populačný kozmos Číny a obrovské ruské územie s jeho nerastným bohatstvom. Obidve veľmoci si uchovávajú právo na reguláciu zahraničných ekonomických vzťahov, odbúranie ktorej sa javí ako značná rezerva pre aktivity supranacionálov. Avšak ak WTO nezohľadní čínske požiadavky, podľa Ču Žung-ťiho platí: "Rokujeme o vstupe do WTO už 13 rokov a máme trpezlivosť počkať ďalších 13 rokov."

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984