Falošný honorárny konzul

Výdaje na zastupovanie krajiny v zahraničí tvorí značnú časť štátneho rozpočtu. Ušetriť sa usilujú aj bohatšie krajiny. Preto majú diplomatické úrady síce so sídlom v jednej štáte, ale s právomocou pre viacero.
Počet zobrazení: 1961

Výdaje na zastupovanie krajiny v zahraničí tvorí značnú časť štátneho rozpočtu. Ušetriť sa usilujú aj bohatšie krajiny. Preto majú diplomatické úrady síce so sídlom v jednej štáte, ale s právomocou pre viacero. Podstatná časť krajín, ktoré uznali našu samostatnosť, má veľvyslanectvo s pôsobnosťou aj pre SR zväčša v Prahe alebo Viedni. Existuje tiež inštitút tzv. honorárnych konzulov. Tí nie sú občanmi štátu, ktorý reprezentujú, ale v ktorom pôsobia. Ich názov trocha mätie, neplatí ich krajina, ktorej záujmy hája, ale ich honorárom sú poplatky za konzulárnu činnosť. Podľa medzinárodných dohôd síce honorárny konzul nedisponuje všetkými výsadami "normálnych" diplomatov, no tie, ktoré má, stoja za to. Auto má označené ako diplomatické, hranice prechádza cez osobitný cestný pruh a môže bez colného dovážať tovar, ktorý deklaruje pre potreby svojho úradu. Okrem toho jeho titul mu dodáva "honor" a uľahčuje spoločenské styky.

Keď pred časom začali v Bratislave neznámi ľudia hromadne skupovať posledné číslo istého týždenníka, jeho redaktor vyslovil názor, že to môže byť iba pre jediný článok, ktorý odhaľoval, že honorárny konzul Kamerunu na Slovensku Eduard Jachan je falošný. Ministerstvo zahraničných vecí nakoniec na kamerunskom veľvyslanectve v Moskve zistilo, že toto obvinenie bolo pravdivé. Údajne sa odhalila ďalšia okolnosť - príslušné dokumenty sa "záhadne" stratili. Celá záležitosť má ešte jeden háčik. Za predchádzajúcej ministerky Zdenky Kramplovej bol postup pri odsúhlasení pôsobnosti honorárneho konzula jednoduchý. Rozhodovalo samotné ministerstvo na základe príslušnej žiadosti. V súčasnosti musia žiadosť prešetriť i ďalšie orgány, ktoré môžu o uchádzačovi zistiť také veci, na ktoré by ministerstvo zahraničných vecí sotva prišlo. Nedá sa vylúčiť, že celá táto kauza má korupčné pozadie. Lenže, všeličo sa pošuškáva aj o iných honorárnych konzuloch. Ak by sme sa pozreli na ich zoznam, niekedy vyvolá pochybnosť ich meno, inokedy názov krajiny, ktorú majú reprezentovať. Nečudo, že ich bude Kukanovo ministerstvo preverovať, pochybnosti a kritiku by skôr vyvolalo, ak by k previerke nepristúpilo.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984