vytrhnuté z internetu

Webovská adresa www.election.com sa na prvý pohľad ničím nelíši od iných internetovských adries. Hoci vyzerá až príliš všeobecne, má historický význam. Od 7. do 11. marca sa mohli občania amerického štátu Arizona zúčastniť prvých volieb prostredníctvom internetu. Išlo o prezidentské primárky, ktoré uskutočňovala americká Demokratická strana.
Počet zobrazení: 1122

Webovská adresa www.election.com sa na prvý pohľad ničím nelíši od iných internetovských adries. Hoci vyzerá až príliš všeobecne, má historický význam. Od 7. do 11. marca sa mohli občania amerického štátu Arizona zúčastniť prvých volieb prostredníctvom internetu. Išlo o prezidentské primárky, ktoré uskutočňovala americká Demokratická strana. Niektoré organizácie na obranu ľudských a občianskych práv spochybnili právoplatnosť týchto volieb. Internet totiž nemá každý volič ani v bohatej Amerike. O právoplatnosti volieb bude síce musieť rozhodovať súd, ale napriek tomu Al Gore bude už takmer isto demokratickým kandidátom v prezidentských voľbách.

Na trochu inej adrese www.election.ru sme mohli sledovať priebeh prezidentských volieb v Rusku. To, ostatne, nie je žiadna novinka. Priebežné výsledky a ďalšie informácie o voľbách sme mohli na internete sledovať aj u nás, či už išlo o parlamentné alebo prezidentské voľby. Volebné experimenty s internetom by naša verejnosť za situácie, že je ťažšie dostupný, nepochopila.

Už dlhšiu dobu existovala na českom internete zvláštna služba. Dala by sa nazvať "virtuálny autostop". Osoba, ktorá nechcela cestovať autom sama, sa prostredníctvom internetu mohla skontaktovať so spolujazdcom. Teraz je to možné aj na slovenskej adrese www.autostop.miesto.sk.

Obsah sajtu na adrese members.tripod.com/~slovensko/sk.htm je pomerne prekvapujúci. Je to prvá webovská stránka v slovenskom jazyku, ktorá propaguje islam. Pravda, posvätná kniha moslimov - Korán, by sa nemala prekladať do cudzích jazykov, nanajvýš z informatívnych dôvodov. Ak si chcete vypočuť správnu výslovnosť veršov tejto knihy v arabčine, k dispozícii je adresa quaran.al-islam.com/Qdefaulte.htm.

Obsah sajtu na adrese members.tripod.com/ ~komunizmus/ index.html je skôr zrejmý. Jeho autor si Marxovo a Engelsovo heslo poopravil na: "Komunisti všetkých sietí, spojte sa!". Okrem výkladu pojmu komunizmus a revolučných piesní sajt tiež obsahuje text knihy súčasnej hlavy nášho štátu. V papierovej podobe vyjsť nemohla, ale na internete...

Naozaj zaujímavú webovskú stránku majú slovenskí sociálni demokrati na adrese www.sdss.sk. Ozve sa príjemná melódia a ako prvý uvidíme portrét Alexandra Dubčeka. Ak by som túto stránku mal porovnávať s podobnými sajtami iných politických strán, patrí určite medzi tie lepšie.

Sajt na adrese mujweb.cz/www/bratrmedved/ je naozaj venovaný týmto zvieratám. Exponátom pražského Národného múzea je posledný český medveď, ktorého zastrelili niekedy v XIX. storočí. To však neznamená, že by už medvede u našich západných susedov nežili. Žijú však v zajatí a sajt upozorňuje na ich neradostné životné podmienky.

Webovská stránka na adrese www.eurobats.org sa venuje zvieratám, ktoré nie sú až také sympatické, ako spomínaní chlpáči. Ide o netopiere a autori sajtu chcú pre svojich chránencov získať sympatie verejnosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984