Skladáme mozaiku vojny na Ukrajine

Ďalšia krvavá vojna vyžaduje, aby sme prehodnotili globálny kapitalizmus
Počet zobrazení: 2309

Najprv chcem zdôrazniť: ruská invázia na Ukrajinu je zločinná, neobhájiteľná a krutá. Prvoradou úlohou je okamžité prímerie a západné demokracie by mali podporiť Ukrajinu všetkými možnými spôsobmi.

Vojna sa ukazuje ako veľmi škodlivá aj pre Rusko. Mnohí Rusi to vedia, len je otázka, či s tým môžu niečo urobiť. Povzbudil ma otvorený list ruských vedcov, ich protest proti vojne: „Je pre nás trpké si uvedomiť, že naša krajina, ktorá rozhodujúcim spôsobom prispela k víťazstvu nad nacizmom, sa teraz stala podnecovateľom novej vojny na európskom kontinente.“ (ruský originál). Do 1. 3. list podpísalo viac ako 5 000 ľudí.

Či sa vojne dalo zabrániť rozumnejšou politikou voči Rusku po páde železnej opony, to je úplne iná otázka. Veľa napovie Vladimír Pozner (Yale University, 2018) v prednáške „Ako Spojené štáty vytvorili Vladimíra Putina“ (anglicky). Rozšírenie NATO na východ odsúdili mnohí ľavicoví a významní diplomati a strategickí experti z USA – George F. Kennan aj Jack F. Matlock to označili za katastrofickú a nevyprovokovanú strategickú chybu USA a iných západných demokracií.

Ako môže niekto veriť tomu, že by bolo možné vytvoriť zjednotenú a mierovú Európu bez Ruska?

Súčasná reakcia západných médií na vojnu poskytuje množstvo príkladov dvojakého metra – dobre to zhrnula televízia Al Jazeera v jednom článku (anglicky). V mnohých krajinách zomierajú ľudia v dôsledku strašných vojen, no médiá to väčšinou ignorujú, pokiaľ nedôjde k európskym obetiam. V súčasnosti ľudia v Afganistane hladujú a v Jemene zúri brutálna vojna, aby som uviedol len dva príklady. Informovať o smrti a ničení kdesi ďaleko zjavne nie je dobré pre rebríčky obľúbenosti a nezaručí dostatok kliknutí.

Existuje aj ďalšia rovina pokrytectva, ktorú západné médiá nedokážu riešiť. Ako uviedol šachový veľmajster Garri Kasparov – všetky bomby, ktoré teraz padajú na Ukrajinu, sú zaplatené peniazmi Západu, rovnako ako bomby padajúce na Jemen. Pokiaľ blázniví a bezohľadní diktátori neurobia nejakú hlúposť a dodávajú prírodné zdroje svojej krajiny za prijateľnú cenu, nevadí nám to.

us_import_ruskej_ropy.jpg
Niečo o tom hovoria americké dovozy ropy z Ruska (podľa americkej Energetickej informačnej agentúry)

Vladimír Putin sa dostal k moci v roku 1999. Ak by pokračoval v dodávkach ropy bez toho, aby prejavil imperiálne ambície, nevadilo by nám, že utláča svoj ľud.

Koniec koncov, Mohammed bin Salman tiež nie je ikonou demokracie a ľudských práv, ale to mu nebráni v nákupe zbraní zo Západu. Ako sa vraví, „je to darebák, ale náš darebák“.

bin_salman_a_putin.jpg
Mohammed bin Salman (ešte stále náš obľúbenec?) a Vladimir Putin (určite už nie je náš obľúbenec!)

Západné ropné spoločnosti boli v Rusku veľmi aktívne. Rex Tillerson, generálny riaditeľ spoločnosti Exxon, ktorý sa za prezidenta Trumpa stal ministrom zahraničných vecí USA, dostal v roku 2013 od Vladimíra Putina vysoké štátne ocenenie. Vtedy to nikomu nevadilo.

putin_tillerson.jpg
Rex Tillerson preberá od Putina Rad priateľstva

Je načase, aby si spotrebitelia v USA a západnej Európe uvedomili, že sú súčasťou globálnej kleptokracie. Ich vlády a korporácie drancujú planétu, často so zbraňou v ruke, aby boli voliči a spotrebitelia spokojní. Je jedno, či to nazývate neokolonializmus, otroctvo inými prostriedkami alebo jednoducho krádež, ale určite to nie je základ pre udržateľný a mierový svet.

lietadla.jpg
Bojujeme za spokojnosť spotrebiteľov na Západe!

Globálna klimatická kompenzácia (GCC) je jednoduchý plán – vytiahnime peniaze zo sektora fosílnych palív (čím sa ropa stane menej dôležitou ako zdroj konfliktov), vráťme peniaze ľuďom v chudobnejších krajinách a podporme medzinárodnú spoluprácu. Jediným problémom je, že by sme museli znížiť spotrebu (ak máte to šťastie, že žijete v bohatej krajine). Mne sa to zdá ako primeraná cena.

Keď najbližšie budete tankovať benzín či naftu do svojho auta, myslite na to: do nádrže tečie veľa krvi. Ak s tým máte problém, zvážte podporu projektu GCC.

Preklad: Augustín Rosa

Henrik Nordborg, profesor fyziky na Východošvajčiarskej univerzite aplikovaných vied (OST),
prednáša o obnoviteľných zdrojoch energie a environmentálnych technológiách,
autor konceptu GCC – Globálna klimatická kompenzácia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984