Zbytočný parlament

Počet zobrazení: 4812

Podľa ústavy, aj podľa definícií je parlament zástupcom ľudu. Najnovšie zasadnutie slovenského parlamentu však ukázalo niečo iné: jednak prísne delenie na stranícke skupiny a čo je ešte horšie – tvrdé podriadenie väčšiny poslancov vláde, menovite premiérovi. Nečakalo sa, že by poslanci väčšinovo odhlasovali nedôveru premiérovi, no boli sme zvedaví, či sa nájdu odvážlivci, korí nebudú „prisahať“ vernosť morálne naštrbenému I. Matovičovi. Zopár sa ich našlo, no išli radšej do postelí.

Úplne zarážajúci je však prístup predsedu vlády voči poslancom – opozičných poslancov označil za svine. To tu ešte nebolo.

Predstavte si, že by britský premiér či nemecká kancelárka označili opozičných poslancov za svine! Predpokladám, že by museli okamžite odstúpiť z funkcií. No nemyslím si, že by použili na pôde parlamentu takéto slová – to svedčí o neúcte k demokracii, ale aj k zákonodarnému zboru.

odvolanie843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

I. Matovič sa už viackrát vyjadril dosť vulgárne o časti občanov, spomeňme si, ako ohovoril časť absolventov vysokých škôl (majú v hlave nasr..é). Toľko arogancie je vo svete nevídané. Zároveň to svedčí o malej slovnej zásobe autora. Jazyk má dobre podrezaný, dokáže stále hovoriť, no v podstate opakuje to isté a keď mu dôjde jemný slovník, tak udrie.

Podobne sa vyjadroval o mentálnej úrovni novinárov, ktorí sa doňho pustili a chceli priame odpovede, a nie zavádzanie.

Prejdime od Igora Matoviča nazad k parlamentu. Ten sa zatiaľ ukazuje ako pokračovanie vlády – čo tá navrhne, to parlament schváli. Zatiaľ nevidno nikoho, kto by sa riadil názormi ľudu. Takto sa parlament u nás stal zbytočným článkom politického systému. V podstate by stačilo, aby vláda vydávala dekréty a tie by predložila prezidentke, no a tá by ich buď podpísala alebo vrátila na prepracovanie. Parlament sa sám deklasoval a poslanci vládnych strán sú v podstate zbytočným zdržiavadlom politického rozhodovania.

Keď I. Matovič označil opozičných poslancov za svine, tak vládni poslanci nadšene tlieskali a smiali sa, takže súhlasia so spomenutým označením svojich kolegov. No a kto sú potom voliči opozičných strán? Aj tých by mal I. Matovič pomenovať, asi nejako podobne.

Na druhej strane sú zase vládni poslanci, ktorí označili zdôvodnenie návrhu na odvolávanie za veľmi slabé, takže by vedeli sami vytvoriť lepšie!! To je ale sila sebapoznania, veď oni vlastne povedali, že majú lepšie argumenty na odvolanie vlastného premiéra. Ani to vo svete nebýva. Novinári by sa ich mali opýtať, aké argumenty by použili voči premiérovi a ako by naformulovali návrh na jeho odvolanie. Igor Matovič by sa mal trochu vystrašiť – naozaj majú pripravený lepší návrh na jeho odvolanie?

Takýto parlament sme naozaj ešte nemali. Poslanci by sa mali asi ešte viacej preskupiť, aby sme videli, či existujú ešte nejakí samostatne mysliaci a voči občanom trochu zodpovednejší jednotlivci.

Dobrá správa je, že poslanci idú na prázdniny, možno niečo vymyslia, ale hlavne nebudú predvádzať svoju aroganciu voči občanom SR.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984