Ušľachtilé vojny...

Ak príde skutočne k nejakej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, potečie krv, veľa krvi...
Počet zobrazení: 2265

Dvaja muži, o ktorých vieme, že sa v Spojených štátoch cítia ako doma, znova si to namierili rovno do Bieleho domu. Neviem síce, v ktorej miestnosti budú podpisovať tzv. obrannú zmluvu Slovenska so Spojenými štátmi, no iste poznajú aj Oválnu pracovňu, o ktorej píše vo svojich pamätiach George Walker Bush mladší. „Okamžiky rozhodovania“ sa tá kniha volá a vyšla aj v našich končinách. Koho by nezaujímalo, čo viedlo tohoto 43. amerického prezidenta k rozhodnutiam, ktoré sa dotýkali celého sveta? Aj nám to prezradil. V Bielom dome je vraj veľká olejomaľba, ktorej autor dal názov Mierotvorcovia. Je na nej zobrazený prezident Lincoln na palube parníka River Queen, spolu s generálmi Grantom, Shermanom a kontraadmirálom Porterom. Sú zachytení v poslednom mesiaci občianskej vojny Severu proti Juhu. Skláňajú sa nad mapami a radia sa  o stratégii, ako už definitívne poraziť konfederáciu a nastoliť v krajine  trvalý mier. Až po útoku na dvojičky, píše autor, som videl nielen fascinujúci historický okamžik, no pochopil som aj jeho hlbší zmysel – Lincolnov zámer, aké dôležité je viesť vojnu za nutnú a ušľachtilú vec. Žeby až takýto vplyv mala táto olejomaľba v Bielom dome na uvažovanie a rozhodnutia amerických prezidentov?

Neviem, v ktorej miestnosti a pod akým obrazom budú Ivan Korčok a Jaroslav Naď v Bielom dome podpisovať spomínanú zmluvu, no viem si ich celkom živo  predstaviť, ako sa skláňajú so svojimi partnermi nad  textom zmluvy, ktorú idú podpisovať. Čo by to boli za štátnici, ak by na stole alebo na stene nebola zavesená aj podrobná mapa Slovenska. Už len maršalská palica im chýba v rukách, ktorou by svojim spojencom vyznačovali, ako sa dá aj skratkami dostať s ich technikou na Ukrajinu čo najrýchlejšie. Olejomaľba z toho síce nebude, no fotografi a kameramani iste zaznamenajú túto historickú udalosť. A domov sa nám títo mierotvorcovia vrátia ako hrdinovia z románov, ktorí zachránili svoju krajinu pred medveďmi a ľudožrútmi z Ruska. To si ich ešte užijeme, keď sa budú pred kamerami naparovať zásluhami, ako rýchlo a bravúrne zaistili svojej krajine bezpečie. Možno s tou zmluvou niektorý nich aj zamáva nad hlavou pri vystupovaní z lietadla, tak ako to urobil iný veľký štátnik, keď Československo prišlo o Sudety.

scifizmluva.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Ak príde skutočne k nejakej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, potečie krv, veľa krvi. Počul som iba o jednom človeka, ktorý by vedel možno dodatočne vypočítať koľko, no už nežije. Bol to dôstojník La Pauge, ktorého spisovateľ André  Maurois spomína vo svojom protivojnovom románe Mlčanie plukovníka Brambla. Tento Francúz vypočítal, že od roku  1100 do roku 1900, bola Anglia 419 rokov vo vojne a Francúzsko na tom bolo podobne. Počas týchto vojen vraj zahynulo 19 miliónov ľudí. Ich krv by podľa neho naplnila tri milióny sudov s obsahom 180 litrov Toto množstvo by vraj stačilo udržať v chode krvavú fontánu s prietokom 700 litrov za hodinu od začiatku ľudských dejín až do roku  1900. No a potom bola prvá a druhá svetová vojna, desiatky všelijakých revolúcii a vojen po celom svete. Nech si odpovie každý sám, kto v nich mal najviac prsty. A každá z nich sa viedla z ušľachtilých dôvodov, ale nikdy nie na území Spojených štátov.

O situácii na Ukrajine sa dnes vyjadruje kde-kto. Po internete dokonca putuje aj citát z roku 1848 jedného veľkého svetového stratéga a nemeckého kancelára Bismarcka, ktorý vraj vyhlásil: „Pokiaľ bude chcieť niekto poraziť Rusko, musí od neho najskôr odtrhnúť Ukrajinu a poštvať proti nej ostatné slovanské národy. Pretože iba Slovania sú rasou, ktorá je schopná sama seba zničiť. S ich pomocou je možné Rusko poraziť a bolo by po starosti.“ Nebudem tento citát komentovať, no pokiaľ viem, v každej vojne proti Rusku Ukrajina zohrala dôležitú úlohu. A to, že sa podarilo poštvať proti Rusku aj ostatné slovanské národy, je tiež pravda. Teraz ide už len o to, či sa skutočne podarí súčasným spojencom dostať túto veľmoc na kolená a za akú cenu. Skôr obavu ako obdiv pociťujem, keď počúvam našich dvoch bohatierov, ktorí tiež už dávno nasiakli uvažovaním amerických prezidentov o ušľachtilých vojnách.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984