Tiahli vozy maľované...

Počet zobrazení: 4614

Zatiaľ čo o strategických dôvodoch presunu amerických tankov na južné krídlo Severoatlantickej aliancie do Rumunska niet pochýb, o praktickom spôsobe  realizácie možno špekulovať.

Vieme len to, že náklad tankov bol pred Vianocami z dvoch amerických lodí vyložený v prístavných dokoch v Cuxhavene a odkiaľ po železnici prepravený napred do Poľska a následne niečo i ďalej do pobaltských krajín ako obranný val pred ruskou agresiou. Náklad a počet tankov bol iste volený tak, aby slúžil aj iným potrebám spojencov. Z uvádzaného  počtu  vojakov, špecialistov a profesionálov (3 500 ) možno usúdiť že ide o 800 tankov. Že časť ostala na poľskom území, pretože pobaltské krajiny boli pre také počty a hroziace nebezpečenstvo primalé a že vojaci spočiatku žili vo vyradených železničných, ale vyhrievaných vagónoch a ich velitelia sa učili popri iných povinnostiach aj niektorým základným slovám z jazyka krajiny, kde boli nasadení.

Z toho, že po trati ŽSR od Plavča po Milhostov v noci prešli postupne z Poľska dve súpravy plošinákov naložených tankami do Rumunska plynie, že to bolo takto naplánované, pretože rumunské prístavy nie sú a neboli nikdy pripravené na vykládku ťažkej techniky

Trať ŽSR v úseku Orlov-Plaveč – Prešov mala vždy vicinálny charakter, po ktorej premávajú denne len osobné vlaky – motoráčiky a sem-tam nejaký vagón s plechom z Košíc do poľských prístavov a z nich do zámoria. Trať nie je vhodná pre ťažké náklady v počte až 10 naložených vagónov bojovou technikou a tak iste s obavami preverovali príslušné železničné úrady, ako bude reagovať na taký ťažký náklad. Obmedzili preventívne aspoň rýchlosť a že to bude v noci, to bola iste požiadavka americkej strany.

Ako chlapci sme spolu s kamarátmi sedávali na plote pri trati v čase, keď popred nás tiahli smerom východným transporty s vojakmi Wehrmachtu. Na tankoch a delách sedeli usmievaví chlapíci, hrávali na harmonike, spievali a nám chlapcom hádzali cukríky. Horšie bolo, keď sa po málo rokoch vracali späť, peši s obväzmi na rukách na či tvári, ale aj na povozoch ťahaných koňmi v polohe ležmo a bez zbraní.

Presun amerických tankov k brehom Čierneho mora a bližšie k ruskej enkláve Krym znamená dokončenie blokády Ruska zo severu a teraz aj z juhu. A pokiaľ si niekto ešte myslí, že tanky sú zbraňou obrannou, nech sa opýta ľudí v zbrojarine zorientovanejších, ako je autor.

A v tomto zmysle prítomnosť jednotiek aliancie na pobreží Bulharska je len manévrom na odvádzanie pozornosti od konečných cieľov obrancov mieru.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984