Svet od 5. do 11. novembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 4097

NE 5. 11. 2017

Denník The New York Times citoval bývalého riaditeľa CIA Johna Brennana, ktorý odhaduje šancu na vojnu so Severnou Kóreou od 20 do 25 percent. Expert Joel S. Wit z Kórejskej univerzity Johnsa Hopkinsa to odhaduje na 40 percent. Predseda Rady pre zahraničné vzťahy Richard Haass tvrdí, že pravdepodobnosť vojny môže byť asi okolo 50 na 50.
Slouching Toward War With North Korea

NE 5. 11. 2017

Americký časopis The National Interest uvádza, že najaktívnejším prispievateľom súčasného kontingentu džihádistov podporujúcich Islamský štát je Ruská federácia. Rusko a jeho susedia sú plodnou pôdu pre islamskú militantnosť. Putinova prebiehajúca vojenská intervencia v Sýrii sa snaží zameriavať na týchto džihádistov a neutralizovať ich predtým, ako sa vrátia domov.
http://nationalinterest.org/fe…/the-russian-war-terror-23047

PO 6. 11. 2017

Americký minister obrany Jim Mattis a fínsky prezident Sauli Niinisto hovorili o tzv. Európskom centre excelentnosti na boj proti hybridným hrozbám, ktoré Fínsko vytvorilo začiatkom tohto roka ako „inštitúciu vhodnú pre našu dobu“. Podľa denníka The Washington Post na činnosti centra sa zúčastňujú odborníci z Fínska, Estónska, Francúzska, Nemecka, Lotyšska, Litvy, Nórska, Poľska, Španielska, Švédska, Veľkej Británie a Spojených štátov.
In Finland, Mattis backs creation of a hybrid warfare center focused on Russia

PO 6. 11. 2017

Podľa britského týždenníka The Economist v Sýrii operujú príslušníci ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner, ktorí plnia špeciálne úlohy ako prepadové jednotky spolu so sýrskou armádou. Predtým pôsobili aj pri anexii Krymu a podporovali separatistov v Donbase..
How “Wagner” came to Syria

PO 6. 11. 2017

Vplyvný ruský denník Kommersant varuje, že investori sa teraz nezaujímajú o bezpečnosť svojich investícií a nie sú poistení proti riziku, ale výlučne ich zaujíma iba zisk. Zabúdajú na riziko, nakupujú dlhopisy spoločností, ktoré sú v zlom finančnom stave a môžu skrachovať – ​​takáto nedbanlivosť vo finančnom svete je zriedkavá. Cena akcií v USA je teraz 31-násobkom priemeru za uplynulých desať rokov.
https://www.kommersant.ru/doc/3456079

PO 6. 11. 2016

Ruský denník Nezavisimaja gazeta píše, že v Európe sa pozeráme na Nemecko s pochopiteľnou netrpezlivosťou. Mnoho problémov na kontinente v diplomacii, nehovoriac o vnútorných nemeckých záležitostiach, visí vo vzduchu zatiaľ, čo v Berlíne neexistuje nová vláda. Zdá sa, že Berlín je čiastočne paralyzovaný. Zelení by chceli stiahnutie amerických jadrových zbraní z Nemecka, ale pre Nemcov populárnu požiadavku odmietajú predstavitelia CDU / CSU a FDP.
http://www.ng.ru/columnist/2017-11-03/6_7109_frg.html

ST 8. 11. 2017

Podľa ruského denníka Vzgliad Rusko odkladá opravu jadrovej ponorky prenajatej do Indie kvôli podozreniam, že indická armáda porušila nájomnú zmluvu a umožnila zástupcom amerického námorníctva starostlivo preskúmať ruskú ponorku. Rusko-indická nájomná zmluva stanovuje, že ruský námorný dôstojník musí byť neustále na palube prenajatej ponorky, aby zabránil tretím stranám skúmanie ponorky, a to aj vtedy, keď potrebuje technickú pomoc.
СМИ: Москва заподозрила Индию в допуске американцев на российскую подлодку

ST 8. 11. 2017

Podľa britského denníka The Guardian Európska únia varuje Spojené kráľovstvo, že má menej ako mesiac, aby urobilo ústupky pri rokovaniach o Brexite. Jeden vysokopostavený diplomat uviedol pre denník Guardian, že EÚ by nemala ustúpiť od rokovacieho harmonogramu. Chce aby Spojené kráľovstvo podpísalo dohodu, že bude zdieľať dlhy EÚ a plniť svoje dôchodkové záväzky.
Brexit: EU warns UK it has less than a month to make concessions

ST 8. 11. 2017

Rusko – rovnako ako USA – pokračuje vo vybavovaní svojich ozbrojených síl vysoko presnými zbraňami dlhého doletu. Potvrdil to na zasadnutí kolégia ministerstva obrany šéf generálneho štábu Valerij Gerasimov.
Генштаб констатировал прорыв в оснащении высокоточным оружием

ST 8. 11. 2017

Podľa informácie agentúry Bloomberg prezident Donald Trump počas návštevy Soulu v prejave k poslancom juhokórejského parlamentu vyzval Čínu a ostatné krajiny sveta, aby upustili od podpory režimu diktátora Kim Čong Una. Trump vyhlásil, že je pripravený ponúknuť Severnej Kórei „cestu k oveľa lepšej budúcnosti“, ak ukončí agresiu, zastaví vývoj balistických rakiet a vykoná „úplnú, overiteľnú a úplnú denuklearizáciu“.
Trump Asks China to Cut Ties With Kim and Calls North Korea ‘Hell’

ST 8. 11. 2017

Denník Financial Times uvádza, že NATO plánuje zriadiť nové veliteľské štruktúry po viac ako tridsiatich rokoch, aby zvýšilo schopnosť nasadiť vojenské posily v Európe v dôsledku ruskej anexie Krymu v roku 2014. Plánuje urýchliť a zabezpečiť nasadenie síl v Európe prepravou amerických jednotiek cez Atlantik, pretože západná aliancia sa snaží rýchlejšie reagovať na krízy.
Nato plans to sharpen European capabilities

ŠT 9. 11. 2017

Podľa portálu China Daily prezident Spojených štátov Donald Trump niekoľkokrát vyjadril uznanie za veľkú pohostinnosť Číny pri jeho štátnej návštevy v krajine a pri stretnutí s prezidentom Xi Jinpingom prisľúbil, že sa bude usilovať o posilnenie amerických vzťahov s Čínou.
www.chinadaily.com.cn/world/2017-11/09/content_34323901.htm

PIA 10. 11. 2017

Americký časopis Foreign Affairs v rozsiahlom článku napísal, že od nástupu Islamského štátu sa Kurdovia – ktorí pomohli zastaviť džihádistickú pohromu – stali americkými miláčikmi. Periodiká v USA vyzdvihovali kurdskú zvrchovanosť, uverejňovali články ako napr. „Sen o sekulárnej utópii vo dvore ISIS“ . Časopisy oslavovali kurdské ženy – dokonca aj deti – za to, že sa zbavujú islamského fundamentalizmu. Bod zlomu nastal, keď prišla požiadavka Kurdov na nezávislý štát.
https://www.foreignaffairs.com/…/2017…/kurd-your-enthusiasm…

PIA 10. 11. 2017

Podľa denníka The Wall Street Journal americkí predstavitelia sa pripravujú na testovanie ochoty Moskvy ukončiť ukrajinský konflikt tým, že sa usilujú o získanie súhlasu Ruska s rozmiestnením 20 000 príslušníkov mierových jednotiek v Donbase. USA v nasledujúcich dňoch predložia tento návrh ruským predstaviteľom. V niektorých západných metropolách – vrátane Paríža a Berlína – dúfajú, že ruský prezident Vladimír Putin hľadá cestu, ako sa zbaviť vojenskej podpory Moskvy ukrajinským separatistom.
U.S. to Seek Russian Approval for Peacekeepers in Eastern Ukraine

SO 11. 11. 2017

Španielski právnici kritizovali postup voči katalánskym ministrom, ale Brusel sa zachoval alibisticky!!!
Právní experti: Katalánští exministři se vzpoury nedopustili. České noviny.cz

SO 11. 11. 2017

Podľa ruského denníka Vzgliad špión na dôchodku v Rusku – kde žije už 52 rokov po dramatickom úteku z britského väzenia – povedal: „Mohol som sa stať pokojným kňazom, ale stal som sa rozviedčikom. Mohol by som ľahko prežiť vojnu a nasledujúce roky, ale vybral som si nebezpečnú cestu aktívneho účastníka odboja. Zázrakom som unikol nacistickému koncentračnému táboru, stal som sa príslušníkom britských špeciálnych síl, opakovane riskoval svoj život.“ Pripomenul, že „po skončení druhej svetovej vojny ako člen britskej tajnej služby som stál v predných radoch protivníkov Ruska, mojej súčasnej vlasti“.
Sovietsky špión George Blake sa v Moskve dožil 95-ich rokov

11. 11.2017

Komentár v britskom denníku Financial Times konštatuje, že  Mayovej vláda, rovnako ako všetky vlády, je plná vadných ľudí, ako to ilustruje škandál s obťažovaním týkajúci sa všetkých strán vo Westminsteri. Taktiež urobila strategické chyby, vrátane predčasného spustenia článku 50 Zmluvy o Európskej únii.
Crisis, what crisis? Here’s why the UK’s sensible centre will prevail

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984