Reklama
Reklama

Svet od 14. januára do 20. januára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 2077

NE 14. 1. 2018

Maďarský internetový portál Híradó.hu uverejnil výňatky z rozhovoru premiéra Viktora Orbána pre nemecký týždenník Welt am Sonntag, v ktorom povedal, že je „nezmyslom démonizovať Putina“ a zdôraznil význam Ruska ako silného hráča v globálnej politike. Kritizoval, že európska politika voči Rusku je zlá, pretože je príliš jednostranná. Hovoril aj o politikoch a byrokratoch v Bruseli, ktorí sa správajú, ako keby boli centrom ríše.
Orbán: Nem lehet a világnak úgy segíteni, hogy tönkretesszük a saját népünket


NE 14. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Nezavisimaja gazeta v súvislosti s nedávnymi rozhovormi srbského a ruského prezidenta uviedol, že podľa prieskumu verejnej mienky 80 % Srbov je proti vstupu ich krajiny do NATO a takmer dve tretiny respondentov sú voči Rusku pozitívnejšie naladení ako voči EÚ, USA a Severoatlantickej aliancii. Prezident Srbska Alexander Vučić uviedol, že jeho krajina nemá záujem o NATO a bude aj naďalej udržiavať vojenskú neutralitu. V prejave na Moskovskom štátnom inštitúte pre medzinárodné vzťahy Vučić povedal, že si nie je istý možnosťou vstupu Srbska do Európskej únie.
Стратегические планы Сербии и России


NE 14. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Izvestija informoval o tom, že ruská pobrežná ochrana každý rok bude ostávať štyri pobrežné raketové systémy typu Bald a Bastion. Systém Bastion má dosah streľby do 500 km, Ball je taktický komplex s dosahom 130 kilometrov.
Побережье России прикрыли «ракетные монстры»


PO 15. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vedomosti oznámil výsledky prieskumu volebných preferencií prezidentských kandidátov v Rusku. Podľa týchto údajov „antirating“ televíznej moderátorky Ksenie Sobčakovej vzrástol o 10 percentuálnych bodov v priebehu dvojmesačnej kampane. V októbri 2017 by za Sobčakovú nikdy nehlasovalo 79,3 % Rusov, v januári to bolo 89,8 %. Vladimirovi Putinovi ako jedinému politikovi sa antirating znížil. Od mája 2017 klesol zo 6,8 % do januára 2018 na 3,9 %.
https://www.vedomosti.ru/…/2018/01/15/747792-antireiting-so…
 

PO 15. 1. 2018

Podľa internetového portálu BBC News „tvrdý“ Brexit by stál Škótsko ročne stratu 12,7 miliárd libier. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v prejave v Edinburgu povedala, že „v záujme pracovných miest, hospodárstva a budúcej generácie dnes vyzývame vládu Spojeného kráľovstva, aby odstránila svoje tvrdé červené línie Brexitu, aby mohli Škótsko a Spojené kráľovstvo zostať v rámci jednotného trhu a colnej únie“.
Hard Brexit 'would cost Scots £12.7bn'


PO 15. 1. 2018

Ruský internetový portál Topwar.ru informuje o tom, že Francúzi stále čakajú na platby od Ruska za dlhy cárskej vlády. Pred 100 rokmi – v januári 1918 – Lenin podpísal dekrét odmietajúci platiť za cárske dlhy. Kolosálne sumy požičané na modernizáciu ruskej ekonomiky v druhej polovici devätnásteho storočia neboli nikdy vrátené. Napriek dohode uzavretej medzi Ruskom a Francúzskom v roku 1997, podľa ktorej Ruská federácia uznala dlhy ruskej ríše, francúzski investori túto záležitosť nepovažujú za uzavretú, pretože Rusko je „ďaleko od bankrotu“. Asi 400 tisíc ľudí bojuje o platby za cárske dlhy v rámci Medzinárodnej federácie majiteľov ruských úverov. Neexistuje však žiadna nádej na vyplatenie týchto peňazí, pretože po dohode s Francúzskom Rusko zaplatilo viac ako 330 miliónov € na splatenie štátneho dlhu.
Французы по-прежнему ждут выплат от России по царским долгам


PO 15. 1. 2018

Internetový portál amerického časopisu Politico informoval o tom, že popredný predstaviteľ Ligy severu Matteo Salvini vyzýva, znovu otvoriť bordely v Taliansku a „zdaniť ich ako v civilizovaných krajinách“. Verejné domy boli zakázané v Taliansku v roku 1958. Podľa prieskumov volebných preferencií pred voľbami v marci potenciálna koalícia pozostávajúca z Forza Italia, Ligy severu, Talianskych bratov a ďalších menších strán by získala 38 percent hlasov.
Matteo Salvini: Reopen (and tax) Italy’s brothels
 

PO 15. 1. 2018

Ruský denník Vedomosti informoval o tlačovej konferencii ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý povedal, že akcie USA proti Rusku sú spojené s obavami vlády USA, že sa posilní postavenie ruského plynu a vojenských produktov na svetových trhoch. Preprava ruského plynu do Nemecka cez o 2 000 km kratší plynovod Nord Stream 2 bude 1,5 až 2-krát lacnejšia ako náklady na tranzit cez Ukrajinu. Sankcie proti ruskému vojensko-priemyselnému komplexu majú zabrániť posilneniu postavenia Ruska na trhu so zbraňami.
https://www.vedomosti.ru/…/747786-lavrov-zayavil-o-boyazni-…


PO 15. 1. 2018

Internetový portál britského denníka The Guardian komentuje fakt, že vo Veľkej Británii sa stále diskutuje o možnosti druhého referenda o Brexite. Dokonca myšlienku opakovania referenda podporuje aj europoslanec Nigel Farage, ktorý najradikálnejšie agitoval za britský odchod z EÚ. Vodca labouristov Jeremy Corbyn nie je stúpencom tejto myšlienky, ale podľa prieskumov 78 % členov Labouristickej strany si myslí, že by sa malo uskutočniť ďalšie referendum. Premiérka Theresa Mayová by sa mohla rozhodnúť pre nové hlasovanie, ak by parlament zamietol dohodu o Brexite.
https://www.theguardian.com/…/how-and-why-britain-might-be-…


UT 16. 1. 2018

Podľa srbského internetového portálu RTS jedného z vodcov kosovských Srbov Olivera Ivanovica zavraždili v Kosovskej Mitrovici. 64-ročný šéf občianskej iniciatívy „Sloboda, demokracia a pravda“ bol zasiahnutý piatimi strelami do hrudníka; podľa jeho právnika ho odviezli do nemocnice, kde neskôr zomrel. Polícia uzavrela oblasť, kde došlo k trestnému činu. V súvislosti s vraždou srbský prezident Alexander Vučić zvolal núdzové zasadnutie bezpečnostnej rady štátu.
http://www.rts.rs/…/3004194/pucano-na-olivera-ivanovica.html


ST 17. 1. 2018

Podľa ruského internetového portál RIA Novosti prenosné raketové systémy protivzdušnej obrany americkej produkcie sa vracajú do veľkej geopolitiky. Najmodernejšie modifikácie typu FIM-92 Stinger umožňujú útočiť na vzdušný cieľ v nadmorských výškach až štyroch tisíc metrov a vo vzdialenosti do osem kilometrov. Samotná strela je zameraná na letecké motory, ktoré vyžarujú teplo a približuje sa k cieľu rýchlosťou približne 700 metrov za sekundu. Veľká výbušná fragmentácia hlavice s hmotnosťou troch kilogramov je dostatočná na to, aby zničila alebo vážne poškodila všetky vrtuľníky alebo lietadlá. USA vyzbrojujú týmito zbraňami militantov v Sýrii.
Эхо "Стингера": чем опасны для российской авиации американские ПЗРК в Сирии
 

ST 17. 1. 2018

Podľa internetového portálu britského denníka Financial Times Švédsko sa chystá vydať brožúru pre domácnosti v náklade 4,7 milióna výtlačkov, ktorá prvý raz po viac ako polstoročí upozorňuje, čo robiť v prípade vojny. Brožúra sa zaoberá otázkami, ako sa môžu občania zúčastniť na „celkovej obrane“ počas vojny a ako zabezpečiť základné potreby, ako sú voda, jedlo a kúrenie. Zahŕňa aj ďalšie hrozby, ako sú kybernetické útoky, terorizmus a zmena klímy. Publikácia vychádza v rámci diskusie vo Švédsku o otázkach obrany a bezpečnosti, o hrozbe z Ruska a o tom, či sa má krajina pripojiť k NATO.
Swedes told how to prepare for war as Russia fears grow


17. 1. 2018

Ruský internetový portál Gazeta.ru informoval o tom, že súd mestského obvodu Priozersk v Leningradskej oblasti odsúdil pravoslávneho kňaza Gleba Grozovského na 14 rokov v trestaneckej kolónii na základe obvinenia z pedofílie. Podľa vyšetrovania Grozovský zneužil tri dievčatá v ortodoxných táboroch na ostrove Konevecs na jazere Ladoga a na gréckom ostrove Kos. V októbri 2013 bol na Grozovského vydaný medzinárodný zatykač a 21. septembra 2014 ho zadržali v Izraeli.
Священник Грозовский получил 14 лет за педофилию


ŠT 18. 1. 2018

Podľa internetového portálu agentúry TASS Rusko začalo dodávať na základe zmluvy z roku 2014 protiletecký raketový systém S-400 Triumph do Číny; prvá súprava už bola odoslaná zákazníkovi. Súprava zahŕňa riadiaci pult, radarovú stanicu, napájacie a pomocné zariadenia, náhradné diely, náradie, príslušenstvo a ďalšie prvky systému. Zmluva podpísaná s Čínou nepredpokladá prenos technológie, ani licencovanú výrobu týchto systémov.
Источник: Россия начала поставки С-400 в Китай в рамках контракта 2014 года


ŠT 18. 1. 2018

Americký internetový portál Defense One informuje o tom, že ruské ponorky operovali znepokojujúco blízko rôznych podmorských káblov. Pripomína, že v období studenej vojny špeciálne americké ponorky monitorovali sovietske vojenské káble v Barentsovom a Beringovom mori. V tejto súvislosti uvádza, že v roku 1959 americké námorné sily vstúpili na palubu sovietskeho rybárskeho člna podozrivého z manipulácie s linkami AT & T pri pobreží Newfoundlandu.
Russian Subs Are Sniffing Around Transatlantic Cables. Here’s What to Do About It


ŠT 18. 1. 2018

Americký internetový portál The Hill informoval o tom, že Senát USA schválil pomerom hlasov 65 : 34 návrh zákona, ktorý zahŕňa šesťročné predĺženie programu Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Zákon, známy svojím paragrafom 702 o dohľade nad zahraničným spravodajcami (FISA), umožňuje NSA zbierať texty a e-maily cudzincov v zahraničí bez individualizovaného oprávnenia, aj keď komunikujú s Američanmi v USA.
Senate votes to extend NSA spying program


ŠT 18. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzglajd informoval o tom, že ukrajinský parlament prijal zákon o „opätovnom začlenení Donbasu“. Zákon Rusko nazýva „agresorom“ a územia Doneckej a Luganskej „ľudovej republiky“, ktoré nie sú kontrolované vládou v Kyjeve, sú nazvané ako „obsadené“. Zákon dáva prezidentovi Petrovi Porošenkovi právo používať ozbrojené sily v regióne v čase mieru. Súdiac podľa únikov v tlači západní diplomati nesúhlasili s prijatím zákona v tomto znení, ale Kyjev sa postavil proti vôli Západu.
Ради закона о «реинтеграции Донбасса» Киев пошел даже на конфликт с Западом


ŠT 18. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times oznámil, že americká vláda zastavila počnúc nocou z piatka na sobotu aktivity všetkých federálnych inštitúcií a výplaty z federálnych fondov, pretože Senát hlasmi republikánov zablokoval čerpanie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu USA. Približne 750 000 federálnych zamestnancov sa v pondelok nevráti do práce, kým nedôjde k dohode demokratov a republikánov o financovaní. Demokrati chcú tak prinútiť Trumpovu administratívu, aby nerealizovala deportácie 800 tisíc ľudí, ktorých nelegálne priviedli do USA ich rodičia. Prezident D. Trump zrušil program z Obamovej éry, ktorý im umožnil zostať v USA.
US government shuts down as Senate talks fail
 

ŠT 18. 1. 2018

Podľa internetového portálu agentúry Bloomberg Turecko požiadalo Rusko a Irán o súhlas s vykonaním leteckých úderov na pozície kurdských separatistov v severozápadnej Sýrii. Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu odmietol pokusy amerického ministra zahraničia Rexa Tillersona zmierniť obavy Turecka z bezpečnostných síl Kurdov, ktorých podporujú USA. Najvyšší turecký generál Hulusi Akar a šéf spravodajskej agentúry Hakan Fidan odcestovali do Moskvy, aby diskutovali o bezpečnostných otázkach a vývoji situáci v Sýrii s generálom Valerijom Gerasimovom, náčelníkom ruského generálneho štábu.
Turkey Seeks Russian, Iranian Consent for Syria Airstrikes
 

ŠT 18. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uvádza, že nová stratégia národnej obrany Pentagónu na najbližšie štyri roky zaujme agresívny vojenský postoj voči Číne a Rusku ako najvyššiu prioritu. Joe Cirincione, prezident fondu Plowshares, globálnej bezpečnostnej nadácie, ktorá bojuje proti zdokonaľovaniu zbraní, tvrdí, že pre Čínu a Rusko je „takmer nemožné“ preklenúť vojenskú priepasť, ktorá ich delí od USA. Joe Cirincione konštatoval: „Na našu armádu vynakladáme viac ako ďalších desať krajín, vrátane Číny a Ruska: máme najväčšiu a najschopnejšiu vojenskú silu na svete."
US puts Russia and China at top of defence agenda
 

PI 19. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o tom, že ukrajinský parlament 18.1.2018 prijal zákon o reintegrácii Donbasu. Denník upozornil, že obsahuje niektoré ustanovenia, ktoré možno považovať za uvoľnenie vo vzťahu k obyvateľom oblastí, ktoré nie sú kontrolované Kyjevom. Ukrajinské orgány sa zaväzujú uznať osvedčenia o narodení a úmrtí vydané súčasnými orgánmi v Donecku a Lugansku. Ruský zástupca v kontaktnej skupiny pre urovnanie situácie na Ukrajine Boris Gryzlov konštatoval, že prijatím zákona o reintegráciu Donbasu v jeho súčasnej podobe parlament "v skutočnosti zvolili cestu proti k mierovému politickému riešeniu konfliktu".
https://www.kommersant.ru/doc/3523082


SO 20. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzgľad uverejnil správu, že strategické bombardéry US Air Force B-52H s poznávacími znakmi číslo 61-0005 a 60-0012, schopné niesť jadrové zbrane, vykonali cvičné lety vo vzdušnom priestore Estónska v blízkosti ruských hraníc s Fínskom. Štartovali z americkej leteckej základne Fairford v Spojenom kráľovstve, kde boli naložené cvičnou muníciou na vykonávanie tréningových bombových útokov. Minulý týždeň bolo oznámené, že USA vyslali tri strategické bombardéry B-52H schopné prepravovať jadrové zbrane do oblasti Baltského mora.
https://vz.ru/news/2018/1/19/904373.html


SO 20. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzgljad informoval o tom, že Rusko a Turecko rokujú o veľkom obchode v jednom z regiónov Sýrie. Ide o mesto Afrin, v súčasnosti spravované Kurdmi, ktorí majú priateľské vzťahy s ruskými jednotkami, nachádzajúcimi sa v tomto meste. Existuje verzia, podľa ktorej Moskva chce odovzdať toto mesto Ankare a na odplátu získať niečo iné.
Турция пытается заставить Россию сдать важного союзника в Сирии


SO 20. 1. 2018

Britský denník Financial Times uvádza, že Turecko „de facto“ začalo ofenzívu proti kurdskej enkláve v Sýrii bombardovaním kurdských pozícií. Turecký minister obrany Nurettin Canikli povedal, že turecké jednotky ešte neprekročili hranicu, aby zaútočili na mesto Afrin pod kontrolu kurdských síl, ktoré Ankara považuje za bezpečnostnú hrozbu.
Turks say offensive against Syria Kurds has ‘de facto’ begun


SO 20. 1. 2018

Podľa internetového portálu denníka The Wall Street Journal v roku 2018 sa očakáva, že produkcia ropy v USA predbehne produkciu Saudskej Arábie i Ruska. Rastúci produkcia ropy z bridlíc umožňuje Spojeným štátom osloviť niektoré z najrýchlejšie rastúcich svetových trhov, vrátane Číny, ktorá je stále viac v centre boja o podiel na trhu.
U.S. Oil Output Expected to Surpass Saudi Arabia, Rivaling Russia for Top Spot

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Priemer: 4.4 (9 hlasov)
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Reklama
Reklama
Reklama