Škandálom je predovšetkým odkázanosť
na dovoz vakcín

Počet zobrazení: 4154

V celej tej „debate“ okolo premiérovej partizánčiny s dovozom vakcíny Sputnik V akosi nepočuť, že ešte pred niekoľkými desaťročiami sme vakcíny nielen vyrábali, ale aj vlastnými kapacitami vyvíjali. Dokonca sme ich vyvážali a ešte aj predávali patenty na ich výrobu. Škandálom je teda predovšetkým to, že to už nie sme schopní, ale sme ako rozvojové krajiny odkázaní na to, či nám vakcínu niekto láskavo predá. A ako nedávno vysvitlo, už nedisponujeme ani len personálnymi kapacitami na posúdenie bezpečnosti takejto vakcíny.

matokozmo843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

To, že jednou zo základných úloh štátu je poskytovať občanom aj epidemiologickú bezpečnosť, totiž chápali už zakladatelia Československej republiky. Preto už v medzivojnovom období vznikla „československá vakcinačná škola“, ktorú povojnová republika rozvíjala a v neposlednom rade výdatne financovala. Možno aj preto, že politici medzivojnovej i povojnovej republiky chápali to, čo sa pre mnohých ako prekvapenie ukazuje práve v súčasnosti: že keď ide naozaj do tuhého, každý štát sa stará primárne a predovšetkým o svojich občanov – okrem iného tým totiž legitimizuje svoju existenciu.

V našich končinách však až príliš veľa ľudí uverilo tvrdeniu, že „všetko sa dá doviezť“ – preto sa mohlo s tichým súhlasom verejnosti zvesela privatizovať alebo rovno rušiť, všetko čo zrovna „nesypalo“, teda dobovým žargónom nebolo „konkurencieschopné“, takže sa to zdalo nepotrebné. Vrátane vedecko-výskumných kapacít. Za posledný rok sme tak viackrát zistili, že keď to naozaj potrebujeme, tak nie je možné doviezť „všetko“ a už vôbec nie to, čo práve najviac chýba – rúška, rukavice, protiepidemické obleky a nakoniec ani tie vakcíny – teda všetko to, čo sa tu vyrábalo.

Akokoľvek hrozne súčasná pandémia vyzerá a počty jej obetí stúpajú závratným tempom, stále to nie je to najhoršie, čomu čelíme, alebo budem čeliť možno už o pár rokov. Keď klimatické zmeny zredukujú produkciu potravín, veľmi rýchlo zistíme, že tých takmer 800 kamiónov, čo na Slovensko denne priváža až polovicu toho, čo sa v tejto krajine zje, nám nebude nikto ochotný predať. Bude to veľmi bolestivé poznanie toho, aké krátkozraké hospodárske a bezpečnostné politiky sa tu zvolili a roky podporovali. Z povedomia súčasných politikov sa totiž zjavne vytratilo, že dejinami overený rúcač režimov je predovšetkým hlad. S ním vždy prichádzajú aj choroby. A vzbury tých, čo už nemajú čo stratiť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984