Realita poráža aj varovania „alarmistov“

Počet zobrazení: 2742

Západ Spojených štátov amerických horí. Rozsah požiarov prekročil všetky doterajšie rekordy, a dokonca aj pesimistické predpovede klimatológov. Los Angeles Times pred pár dňami vyšli s článkom, ktorý hneď na titulnej strane novín hlása: „Klimatická apokalypsa. Ohne, horúčava, znečistený vzduch: Kalamita už nie je otázkou budúcnosti – je tu, teraz.“ Slávna CNN ukazuje obrazy z evakuácie obrovského množstva ľudí, ktorá vzhľadom na rýchlosť, s akou sa požiare šíria, prebieha už aj letecky. Médiá po celom svete uverejňujú fotografie dočervena zafarbenej oblohy nad ikonickými miestami Kalifornie. Dym z požiarov sa šíri tisíce kilometrov, čo potvrdzujú aj družicové zábery. Úrady hlásia čoraz vyššie počty zranených, mŕtvych a aj nezvestných. Otvorene sa hovorí státisícoch vnútroštátnych environmentálnych utečencov, teda o jave, ktorý sa doposiaľ spájal s Afrikou či Áziou, nie so štatisticky najrozvinutejšou krajinou sveta. A to je ešte len začiatok sezóny požiarov.

los_angeles_san_gabriel_mountains.jpg
Monrovia, Kalifornia, pohľad z kuchynského okna 10. septembra 2020.
Foto: Eddiem360 – Own work /
CC BY-SA 4.0

Mnohí sú prekvapení a pýtajú sa, čo sa to deje. Zrazu si však už aj mainstreamové médiá dajú námahu vyhľadať vo verejne dostupných databázach vedecké články, ktoré pred takýmto scenárom varovali. Tie najstaršie už pred niekoľkými desaťročiami. Ak im vtedy vôbec niekto venoval pozornosť, mala skôr podobu výsmechu alebo opovrhnutia. Výsledky klimatologických výskumov sa buď ignorovali alebo označovali za nezodpovedný alarmizmus, ktorý ohrozuje ďalší ekonomický rast a ešte aj vyvoláva v ľuďoch úzkosť, pocity viny a napokon rezignáciu. Takže namiesto toho, aby sa verejné politiky snažili pripraviť na to, pred čím vedci varovali (keď už sa im nesnažili zabrániť), zvesela sa investovalo do aktivít, ktoré len prispievali k ďalšiemu rastu emisií skleníkových plynov. Obrazne povedané, prilievali benzín do budúceho ohniska.

Pre krajinu ako Slovensko, ktoré sa usilovne snažilo a snaží dobehnúť v tomto šialenstve „rozvinutejšie“ krajiny by z toho, čo sa v súčasnosti deje na západe Severnej Ameriky, mohlo vyplynúť aspoň jedno ponaučenie. Zanedbanie prípravy krajiny a obyvateľstva na dôsledky klimatických zmien sa môže veľmi kruto vypomstiť. Ak totiž ani USA nie sú schopné aspoň evakuovať všetko obyvateľstvo zo zasiahnutých oblastí, ako by také niečo bolo schopné Slovensko? USA majú množstvo raketovej, delostreleckej a leteckej techniky, ktorá dokáže takéto požiare založiť kdekoľvek na svete. Zjavne však nemajú dostatok techniky a ľudí, aby takýmto požiarom dokázali zabrániť alebo ich aspoň uhasiť, keď už vypuknú. Či aspoň zachrániť ľudí, ktorým doslova zhorelo úplne všetko čo mali.

Pritom práve americkí vedci (a, samozrejme, nielen americkí), roky upozorňujú, že „american way of life“ skôr či neskôr povedie k tomu, čo sa práve deje. Ani veľmoc s astronomickým rozpočtom však nevie alebo nechce svojim občanom poskytnúť environmentálnu bezpečnosť. Nie je hádam potrebné rozvádzať, aké ohromné sily a prostriedky by Slovensko potrebovalo na zvládnutie takého požiaru, respektíve série požiarov, ktorá už vytvára aj vlastné, doteraz nepozorované atmosférické javy. A asi ani to, že naša krajina nimi nedisponuje. Zháňať ich, keď už bude horieť, bude neskoro. Namiesto úpravy krajiny a prípravy obyvateľstva na zásadné zmeny spôsobu života, ktoré klimatické zmeny prinesú aj na Slovensko, však vláda rozhodla kupovať stíhačky a ďalšie zbraňové systémy. Tými sa dajú požiare efektívne zakladať, ale určite nie hasiť.


(Článok vyšiel na DVADVA 14. 9. 2020)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984