Padli sankcie na kameň...

... no bruselské prepáčte, zbabrali sme to, chýba
Počet zobrazení: 18928

Včera bolo neskoro! Nefinancujme ruskú agresiu na Ukrajine! Členské štáty EÚ sa takto povzbudzovali i sporili o čo najrýchlejšie odstrihnutie od ruských energií. Ľudia z výrobného kolobehu a teda po nos v realite ich darmo žiadali, aby nemaľovali sankcie na stenu, pretože by mohli skomplikovať nielen výrobu, ale aj prepravu hotových produktov k zákazníkovi... Pekárom frflanie nad blúzniacimi politikmi prešlo, zato Klub 500 čelil „podozreniu zo spáchania trestného činu terorizmu, ak spoločnosti nakupujú suroviny, hlavne ropu a zemný plyn z Ruska“. (plus7dni.pluska.sk, 2. 6. 2022) Keď Gazprom priškrtil kohútik, posivený svedok neveril vlastným ušiam, čo za krik spustili tí istí európski politici. „Redukcia dodávok plynu cez Nord Stream 1 sa rovná útoku na nás“ (aktuality.sk, 20. 6. 2022), vyhlásil nemecký minister hospodárstva. Český premiér „obvinil Rusko, že vedie ekonomickú vojnu proti Európe“. (TA3, bežiace písmenka, 20. 6. 2022) Namiesto toho, aby sa s ďalšími lídrami poďakovali Gazprom-u, že ostanú v očiach verejnosti čistí.

Navyše v pozícii poškodených politikov ľahšie nalomia Grétku Thunbergovú, aby prižmúrila oko nad opätovným otváraním uhoľných elektrární. Poškodených politikov sa verejnosť neopýta, či je v bruselskej kase naozaj toľko peňazí, že si môžeme dovoliť – napríklad – preladiť rafinérie na iný druh ropy. A kto by  starostlivým politikom vyčítal fronty pred benzínovými pumpami počas prelaďovania... Nie div, že európska dvadsaťsedmička si chce túto výhodnú pozíciu predĺžiť siedmym sankčným balíčkom. Len aby sa nestalo, že Kremeľ pritiahne kohútik už uprostred horúceho leta, a nie až po spustení vykurovacej sezóny! Keď výhovorka „leboputin“ nadobudne cenu zlata.

Pre niekoho má cenu zlata už dnes. No ak náš minister zahraničných vecí povie: „EÚ musí svetu vysvetliť, že za vysoké ceny potravín nemôžu sankcie, ale ruská agresia voči Ukrajine“ (spravy.pravda.sk, 20. 6. 2022), tak by mal džentlmensky priznať, že európska diplomacia zlyhala. Medzi nami: nemohla nezlyhať, keď sa Brusel zmenil na prípravný výbor na uvítanie amerického skvapalneného plynu... Nezvráti to ani Svätý otec, ktorý na rozdiel od bruselského miešaného zboru diplomatov a lampasákov tvrdí, že „vojna na Ukrajine nie je čiernobiela a treba hľadať jej príčiny“. (dennikn.sk, 14. 6, 2022) „V tomto sa zhodol s Putinom“ (www1.pluska, sk, 14. 6. 2022), zaznela okamžitá výčitka na jeho hlavu. Hoci nie tak dávno bol miláčikom politikov a médií za otcovské telefonáty s ukrajinským prezidentom.

Nálada medzi členskými štátmi EÚ čoraz väčšmi pripomína situáciu na slovenskej politickej scéne. Takisto si nevedia prísť na meno a každý striehne na každého. Ako vo svorke. Stačí, aby francúzsky prezident alebo nemecký kancelár zatelefonovali do Kremľa, a lídri bývalých sovietskych satelitov ich vyškolia, že „so zločincom nediskutujeme, nevyjednávame“. (dennikn.sk, 4. 4. 2022) A čo ujde bývalým zväzákom, neujde orliemu zraku ukrajinského prezidenta. A božechráň vycestovať do Moskvy! Že by sme sa dožili obnovenia vycestovacích doložiek? Tentoraz pri cestách na východ?  

Keď posivený svedok v týchto dňoch sleduje konanie-nekonanie Európskej komisie, neubráni sa otázke, čo vlastne vyčítame našej vláde. Zatiaľ čo ľudia z výrobného kolobehu sa osvedčili ako prognostici, vysokých bruselských úradníkov, ktorí by mali vidieť aspoň za prvý roh, pokles dodávok ruského plynu zaskočil. Ešteže nás včas upozornili, aby sme ním šetrili! A predsedníčka EK pridala radu ako – znížením kúrenia o 2 stupne Celzia. Posiveného svedka len zamrzelo, že šľachtičná Ursula von der Leyenová vo vypuknutom zmätku zabudla na dobré mravy. „Prepáčte, zbabrali sme to.“ Vyplašení občania EÚ si to od Bruselu hádam zaslúžia...

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984