Osvietení ľudia – inovátori

Počet zobrazení: 3219

Bravó, Gréta! Gréta fascinuje svet! Švédka očarila Európu aj Ameriku. Samozrejme, že mám na mysli vynikajúcu švédsku herečku – Grétu Garbo. Dokonca získala aj Oscara. No teraz obieha Európu a Ameriku iná Gréta, vlastne Grétka. Poučuje, napomína, vyzýva. Okolo nej sa už vytvorila skupina, ktorá ju usmerňuje.

Európa za posledných sto rokov vytvorila glorioly okolo viacerých ľudí. Pripomeňme si dietky z Portugalska, ktorým sa zjavila panna Mária, alebo z opačného súdka dalajláma emigrant či matka Tereza a nakoniec Su Ťij. Ich žiara osvetľuje Európu a Ameriku, inde nedosiahla. Teraz je to zase severské dievča, ktoré sa rozhodlo nechodiť do školy, ale napomínať svet. Kto ju osvietil? Určite by sa dal identifikovať.

greta_v_europarlamente_flickr.jpg
Foto: European Parliament / Flickr

Vo svete pôsobia sily, ktoré sa snažia rozvrátiť štáty, vymeniť politikov za šarlatánov najdúchov. Nechcú národné štáty, ale celosvetový megaštát, v ktorom by sa im ľahšie vládlo. Za posledných sto rokov porozbíjali toho hodne, no najviac v posledných desaťročiach. Nikdy nešlo o niečo skutočne všeľudské, hoci vždy sa črtal humanizmus a progres. Teraz sa objavilo jedno dievčatko, ktoré rozumie podnebiu a vývoju na Zemi. Tiež osvietená osoba.

Už sa aj na Slovensku objavuje – nenápadne a pomaly – osoba, ktorej leží na srdci svetové podnebie. Je síce trochu staršia, ale občas sa tvári ako maturantka. Oblieka sa však drahšie ako severská Grétka. Asi tiež bude bojovať za lepšie podnebie cez odstránenie národných elementov z vlády a nastolenie osvietenej pseudodemokracie všesvetového zamerania.

Grétka sa už viackrát vyslovila k vzdelávaniu – netreba teraz chodiť do školy, keď je v ohrození celá naša zemeguľa. V Bratislave sa našli ľudia podobného zmýšľania – čo je zarážajúce, že sa k nim pridal aj bývalý rektor UK. Chce sa dostať na volebnú listinu niektorej strany?

Médiá taktne mlčia o skupine okolo Grétky, rovnako o jej sponzoroch. Cestovanie niečo stojí a aj papať treba – hoci aj iba ranné mliečko a cez deň ovsená kašička. Kto toto šou financuje? Keby to bolo zverejnené, napríklad tzv. investigatívnymi novinármi, tak by sme sa asi dopátrali aj k cieľu aktivít. Iste je to niekto – jednotlivec alebo skupina, ktorá má mnoho peňazí a drzé ciele. Je to nebezpečná hra s osudmi ľudí – malej Grétke to už naštrbilo detstvo, aj následné roky; spomeňme si na osudy dalajlámu či Su Ťij. Nobelove ceny za mier sú príjemným spestrením života, asi ide o osobný úspech, no veľmi cena naštrbila osobnosť ocenených. Napokon túto cenu získali aj ľudia, ktorých by som označil ako vojnoví zločinci, ničitelia mieru. Na rozdiel od švédskych Nobelových cien, kde je potrebné predviesť odbornú výnimočnosť, pri mierovej cene treba získať mediálny potlesk – a je to! Asi by ju bolo treba zrušiť skôr, ako ju získa nejaký budúci Hitler.

Grétka si myslí, že jej detstvo aj život zničili svetoví politici – to je už silné obvinenie, asi stojí za svetovú revoltu. Niektorí novozrodení politici sa možno k nej pridajú a podobne, ako v prípade dalajlámu, ju pozvú do svojich vládnych palácov. Bude to test rozumu.

Čo dodať? Nuž, Grétuľka milá, Ty si strojcom svojho osudu, nie svetoví politici. Čo keby si nejakú dobu ešte chodila do školy a potom si založila stranu či hnutie na ochranu Zeme. Ale nedaj sa manipulovať „manažérmi“, ktorí sa chcú mať v Tvojom tieni dobre. Zverejni zdroje financovania celosvetovej šou, ukáž životopis skupiny okolo svojej osoby.

Skrátka nie je Gréta ako Gréta, aj keď sú obidve Švédky. Obidve sú známe, jedna je osobnosťou dlhodobo, druhá zase svieti v reflektoroch vybraných žurnalistov. Tak to už vo svete chodí. Verím, že nestihne narobiť mnoho neplechy. Ešte jej treba dať ozajstnú Nobelovu cenu za mier a potom už pôjde v šľapajach dalajlámu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984