Oligarchovia a oligarchovia

Počet zobrazení: 3460

Ale sa majú Slováci výborne! Máme miliardára – hurá! No a ďalší šetria na miliardičku – aj Vy? Svet sa vždy delil na bohatých a chudobných. Tí prví potrebujú štát na ochranu svojho majetku, tí druhí na ochranu pred prvými. Už Platon napísal, že štát má chrániť chudobných, bohatí si poradia aj sami. Naše vlády ešte o tom nepočuli a zatiaľ nielen chránia boháčov, ale im aj sem-tam niečo prihodia.

Zvykli sme si boháčov nazývať oligarchovia. Nuž ide o to, že oligarchia je vláda najbohatších. V podstate si dokážu pritiahnuť politikov aj médiá, takže naozaj vládnu. Sú aj užitoční?

noznice.jpg
Foto: Max Pixel

Americkí boháči pred dvomi až tromi storočiami  zakladali (za svoje) univerzity – všetky významné takto vznikli. Okrem toho potiahli železnicu cez kontinent. Dnes vidíme, že niektorí investujú do vesmírnych výskumov, až vesmírneho cestovania. Neviem, či im štát niečo dopláca, ale určite podstatná časť ide z ich vrecka.

Aj v habsburskom Rakúsku boháči zakladali nemocnice pre chudobu a aj chudobince – za svoje. Tak nejako cítili, žeby sa mali odvďačiť spoločnosti za to, že zbohatli.

Naši boháči sponzorujú súťaže dievčenskej krásy, niektorí si pre zábavu kúpili športové kluby. Nuž aspoň niečo. Tieto investície im slúžia na zviditeľňovania a verejnosti veľmi neslúžia – športové kluby existovali aj pred sto rokmi bez boháčov.

Ešte horšie je na tom Rusko, kde oligarchovia chcú dirigovať moc, no nechcú prevziať zodpovednosť za výkon moci. Navyše sa síce predvádzajú v bohatstve, ale žeby pomohli školám, nemocniciam, či železnici – veď neosprosteli! Ruský vývoj trpí aj neochotou oligarchov byť prospešní celku.

Takto sa však vývoj zabrzďuje, roztvárajú sa sociálne nožnice a verejnosť nedôveruje politikom. Kam to speje? Nuž k podstatnej zmene a tá sa obyčajne nazýva sociálnou revolúciou. Ovládnutie politikov a tzv. mienkotvorných médií je iba dočasným úspechom, kým si ľudia neuvedomia, že to tak nemusí, priamo nemá byť. Ak sa niekto hrá na demokraciu, tak musí tento stav principiálne zmeniť. Významnou bariérou zásadnej zmeny a taktiež revolúcie je vytvorenie Európskej únie. Tá udržiava stanovený poriadok a vymodelovala patričných politikov, môžeme ich pokojne označiť ako lokajov mocných aj bohatých. Nemožno uskutočniť jednu premenu a zvyšok únie ponechať tak – to by nešlo, nastala by pomsta.

Navyše Európa je intelektuálne a kultúrne veľmi vyprázdnená. Politické strany sú preto iba klubmi orientovanými na získanie moci a dobrých úradov pre svojich prívržencov a príbuzných. Arabský svet si hľadá svoju revolúciu v náboženstve. Ostatná Ázia je zase orientovaná veľmi rozmanito, môže dochádzať k prevratom, ale nie k sociálnej revolúcii. Čierna Afrika je zase príliš „klanová“, takže je to v podstate spor medzi náčelníkmi a chudoba sa rozmáha. Zostala Amerika. Latinská Amerika je permanentne zrelá na revolúcie, zahraniční oligarchovia im bránia všetkými prostriedkami. Takže ešte sever Ameriky – no tam je možné všetko, teda sociálna revolta, ale aj rasová, etnická, alebo náboženská. Zatiaľ to aj tam oligarchovia držia na uzde, nebude to však na večnosť. Revolta hippies nebola orientovaná na získanie moci, a preto sa postupne rozriedila a zanikla. Ďalší nespokojní však asi budú chcieť rozhodovať o svojom osude. Proti tomu je najvhodnejšia diktatúra. Už bola na území USA aj občianska vojna – je to permanentný strašiak, ale môže sa zopakovať.

Naši oligarchovia môžu spokojne spávať a užívať si nahonobený majetok. Strany sú krotké a štát poslušný. Navyše urobili to, čo pri klesajúcom balóne sa normálne robieva – vyhodí sa nejaký mech či osoba. Takže obeťou sa stal Kočner, čo médiá aj politici vzali na vedomie – treba ho riadne privrznúť, nech si demos užije krvi. Takto budú môcť médiá konštatovať, že u nás sú prečiny či zločiny trestané. Ostatní sú ako ľalie a pôjdu do nebíčka. Kočner je už predurčený peklu. Čo to znamená, písal už Dante Alighieri vo svojej trilógii. Akurát do pekla umiestnil mnoho mocných a bohatých ľudí. Neváhal tam umiestniť ani cirkevných vládcov. No aj Kristus údajne povedal, že skôr prejde ťava uchom ihly, ako by sa dostal boháč do neba.

Žijeme v sekularizovanom svete, takže podobné hrozby sú neúčinné. Oligarchovia sa asi najviac boja guliek poslaných od kolegov.

Potrebné je vrátiť sa k takým métam, akými sú sociálny štát a právny štát. Demokracia potom príde aj sama. Aj tie sociálne nožnice sa privrú. Ale kedy?

Potrebné je vziať si príklad z minulosti, ktorú som spomínal. Nevidím dôvod, prečo by miliardári nemohli dať zo dvesto miliónov na konkrétne školstvo či nemocnicu. To bez túžby po zisku, veď spoločnosť im umožnila nahrabať viac, ako môžu využiť. Prečo nebyť užitočným? V stredoveku v čase sviatkov zemepán dal nakŕmiť obyvateľov svojej dediny. Chcel, aby si ho vážili. Aj dnes si verejnosť váži ľudí ako Bill Gates, ktorý rozdáva milióny na nákup počítačov v rôznych štátoch sveta, či Elon Musk, ktorý zo svojich financuje vesmírny výskum, čiže vláda má viac peňazí pre ľudí.

Užitočnosť ľudského života sa nemeria výškou bankového konta, ani veľkosťou vily na Bahamách, ale príspevkom pre ľudský vývoj. To je však otázka kultúrnosti každého z nás. Z toho vyplýva tiež kvalita vývoja spoločnosti – človek by mal prevziať podiel za stav a vývoj celej spoločnosti. Blížia sa voľby a tak jednu stránku zodpovednosti jednotlivcov budeme môcť zmerať.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984